Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '16

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
38
 

Akıllılar bize düşman mı dost mu?

Daha geçen gün TV' de akıllı tava diye bir ürün dikkatimi çekti. Tava akıllı tablete bağlı olarak, otomatik menüler yardımıyla çalışmaktadır. Mesela, bir mantar kızartması yapacaksanız, tava sadece hangi malzemeden ne kadar kullanmanız gerektiğini size söylemekle kalmıyor, bunun yanı sıra malzemeyi ekledikçe şu kadar eklendi, bu kadar daha eklenecek diye bilgi aktarıyor. Sanırım bahsettiğim ürün piyasaya henüz sürülmemiş. Yalnız ürün piyasaya sürülürse neler olabileceğini bir an aklımda canlandırdım. 

İnsan beyni programlama üzerine çalışan bir mekanizmadan oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Örneğin bir menemen yapmadan önce içerisine hangi malzemeden ne kadar koyacağımızı önce beynimizde tasarlar, sonra işimize aktarırız. Türk kadınlarının vazgeçilmezi olan günlerde becerikli hanımlarımız tarafından 1001 çeşit farklı lezzetler sunulmakta. Ve şayet tadı güzel olmuşsa içine ne koydun diye tarifi istenmekte. Hal böyle iken, akıllı tavadan çıkmış bir lezzet gün sofrasına sunulduysa, menü sahibinin vereceği cevap: bekleyin akıllı tavama sorayım mı olacaktır acaba???

Peki çevremizdeki her şeyin bu kadar akıllanması bizi aşırı akıllı mı ediyor? Açıkçası ben de herkes gibi bunun tersini düşünüyorum. Önceden tüm eşimizin dostumuzun telefonlarını ezbere bildiğimiz halde, şu an telefonumuzu kaybedersek kaç kişiyi ezbere arayabiliriz bir postaneden? 

Çocuklarımızın eline tabletler veriyoruz mesela, bir de bu azmış gibi, baksana şu kadarcık çocuk benden daha iyi kullanıyor diye övüyoruz üstüne. Oysa farkında olmadan çocuğumuzun dünyayı görmesini çerçeve içerisinden sağlıyoruz sadece bu davranışımızla. Ve kısacası beyinlerimiz kendi fonksiyonlarını kaybederek 'hazıra' alışıyor. Evet, söylemek istediğim de tam bu. Akıllı beyinlerin ürettiği akıllı teknolojiler bizleri akıllı etmiyor, zamanla sadece aptallaşıyor'uz. Akıllı teknolojinin sürüklediği aptal bir toplum olarak yetişiyoruz. Teknolojinin beynimize olan bu denli olumsuz etkisine rağmen yine de hayal gücümüzü sınırlarının daha ötesine kadar zorlayarak:  ütü yapan, yemek pişiren, mutfak temizleyen bir robot üretilmesini aklımızdan geçirmişizdir hepimiz muhakkak birer kez olsun. Ama böyle ilerleyecek olursak bir kaç sene sonrasında akıllı robotlar üretmemize kesinlikle gerek kalmayacağını düşünüyorum, gidişata göre hepimiz birer robotlaşmış insan oluyor gibiyiz çünkü... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 72
Kayıt tarihi
: 31.03.16
 
 

... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster