Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
18
 

Akıncı İbrahim Ethem Bey

Hukuk fakültesini bitirip Balıkesir'de avukat bürosu açmak üzereyken Yunan işgali başladı. Derdest olup önce İstanbul sonra Ankara'ya gidip BMM ne kalem-i mahsusa memuru oldu. 28 kasım,1920 tarihli Dahiliye bakanlığı emri ile Demirci mutasarrıflığına tayin edildi. 23 aralık 1920 yılında Demirci'ye vasıl olduğunda Kuvva-i Seyyare Demirci üzerinden Gördes'e çekimek üzereydi.

Durumu mütalaa edip ne yapılması gereğini istişare etti. Dağlık coğrafi yapısı sebebiyle Yunan'ın Demirci'de barınması güçtü. Gördese gidip Kuvva-i Seyyarenin güçlü adamları Parti Pehlivan ve Usturumcalı Halil Efeyle görüşüp düşmana beraber mukavemet etmeyi kararlaştırdılar. Akıncı müfreze komutanı olarak etrafıyla beraber onlara sahip çıkacağına söz verdi. Hemen mücadeleye başladılar.

Halil Efenin müfrezesi ikmal edilip Kula ve Salihli-Adala yöresinde düşmana baskınlar verdi. Bazan 100 adam bazan 250 mevcutla düşmana bölgede köy, köy mevzi, mevzi çarpışmalara girildi.Düşman Sındırgı-Demirci-Simav ve Emet sınırları içinde elini kolunu sallayarak dolaşamıyordu. En umulmadık anlarda karşılarına Demirci akıncıları çıkıp vurup kaçıyordu. Günlerce dağlarda yaz kış demeden dolaşıp etrafa güven telkin ettiler. Aç kalıp donma tehlikeleri atlattılar en yakın arkadaşlarını şehit verdiler, tuzağa çekilip canlarını kurtardılar. Demirci akıncılarını takip etmek için 1 tümen Yunan askeri nizami orduyu eksik bıraktı. Sakarya ve Dumlupınar'da savaşlarında bulunamadılar.

Emirler Garp cephesi komutanlığı Gediz ve Uşak mevki kumandanlarından alınıp raporlar veriliyordu. Ali Fuat Paşa, Derviş bey Refet paşalar sırasıyla Akıncılardan sorumlu devlet ricaliydi. Telefon telgraf hatları kesiliyor, köylere dadanmış çetecilere gözdaı veriliyor, düşmana bölgede gün yüzü gösterilmiyordu. Demirci kazası 2 yıl içinde4*5 kez düşmandan geri alınmış sürekli işgalde kalmamıştı.

Milli ordu Sakarya önlerinde çarpışırken düşman cephe gerisinde Demirci ve etrafında Gördes ,Simav' da Yunan otoritesi yoktu, yani bağımsızdı. Başkumandanlık savaşından önce kurye ile düşman kaçarken kurulacak tuzaklar anlatıldı yapılması gerekenler bildirildi. Nihayet 1922 eylülünün ilk günlerinde Balıkesir önlerinde Demirci Akıncı müfrezesi silahlarını resmi yetkililere teslim edip terhis oldular. Helalleşip ayrıldılar.

Çoğuna istiklal madalyası verildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster