Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
316
 

Aklın Vekili

Aklın Vekili
 

Özgürlüklerin ve Tarih anlatımına yaklaşımın yoğun tartışıldığı, tarih televizyon dizilerinden mi öğrenilir, yoksa karşılaştırmalı kaynakları okuyarak, araştırarak mı öğrenilir tezlerinin çarpıştığı son günlerin Türkiye’sinde,  Tarih ve Özgürlükler konusunda bir filozof bakış açısı sergilemiş olan Cumhuriyet dönemimizin efsanevi devlet adamı Hasan Âli Yücel’i rahmetle ve saygıyla anımsamamak elde değil.

Aralık 1938 ile Ağustos 1946 arası yaklaşık 8 yıl süre ile yaptığı unutulmaz Maarif Vekilliği, o zamanki uygulamada Milli Eğitim + Kültür Bakanlığı’dır. Türkiye’nin Atatürk’ten sonraki en büyük atılımının onun bakanlığı döneminde olduğu pekçok kaynakça kabul görmektedir.  Bakanlık görevindeki başarısı baş döndürücüdür. O; Köy Enstitüleri’ni kurması, Dünya Klasikleri’ni Türkçe’ye çevirtmesi, tarihçiliği, musikişinaslığı, edebiyatçılığı, eğitimci kimliği, gazeteciliği, felsefeciliği ve devlet adamlığı ile dehasını sergilemiş, Türkiye’nin yüzyıllarca kararmış olan ufkunu açacak büyük girişimlere imzasını atmıştır.

Türkiye’nin bugün belki en büyük sıkıntısı olan Tarih ve Özgürlükler kavramlarını, derin düşünerek eğitim sistemimize en doğru yöntemle yansıtma olanağını çekirdekten felsefeciliğine borçludur. Yalnız felsefe okuyup felsefe öğretmenliği yapmakla kalmamış, bağımsız felsefe üretebilen bir filozof olmuştu. Felsefe bölümüne, Hukuk Fakültesi’nde okurken bir hocası, hocayı sorgulamayı küstahlık saydığından geçmişti.

Açık ve özgür konuşması zorla engellenen toplumlarda ortaya çıkacak korkunç ve yıkıcı bir hastalığı Hasan Âli’nin şu sözlerinden dinleyelim :  “ Esasen umumi hayat çizgilerini bildiğimiz Osmanlı cemiyetinin rahat konuşamamaktan gelen ‘fısıldama’ alışkanlığı, bize kötü tepkileriyle çok pahalıya mal olmuştur“ (1) .  Büyük şair Abdülhak Hamit Tarhan , “ Bizim millet söylemez, söylenir “ (2) sözünde toplumun dedikodu ve arkadan konuşma hastalığını Hasan Âli Yücel’e paralel mükemmel yorumuyla özetlemiştir. 

Mustafa Kemal Atatürk, gerek Türkiye’yi kurtarmak için yaptığı savaşlarda, gerekse sonraki tüm sosyal sorunların tanısı ve sorun çözümü için modern fen bilimlerinin “  varsayım üretme – varsayımı gözlemle sınama – sınav ışığında eski varsayımı yanlışlayarak terk etme ve yeni varsayım üretme – yeni varsayımı gözleme sınama ..”  yöntemini benimsemişti.

Hasan Âli Yücel de Atatürk’ün en büyük takipçisi olarak, Tarih’i aynen fen bilimlerini gördüğü gibi görmekteydi. O’na göre tarihsel veriler bir model çerçevesinde, “ sorgulama - eleştirel akıl ” kullanılarak yorumlanmalıydı. Tarih, ancak gerçeği öğrenmek isteyenlerce incelenebilirdi, gerçeği zaten bildiğini savunanlarca değil. Tarihin sonuç olarak bugün yaşayanların ortaya koyduğu bir hipotez olduğunu, bu hipotezin sürekli verilerle sınanması gerektiğini vurgulamıştır. Tarihsel bilginin karşısındaki en zararlı unsurun, eleştirel düşünceye geçit vermeyen sabit fikirler  olduğunu belirtmiştir.

Hasan Âli Yücel, yaşamı boyunca Türkiye’nin, gerçek anlamda hür insanların, “aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür“ kuşakların ülkesi olması için çalıştı. En az altıyüz yılı birey olarak değil de kul olarak geçirmiş topluma hükmeden devlet, bu yüzden çürümüş, Cumhuriyet de bu acı deneyimlere karşı kişi özgürlüğünü en temel ilke olarak benimsemiştir.  

Bugün Türkiye’nin bu doğrultuda eğitim alanında hızla yapması gereken önemli değişiklikler vardır. “Aklın Vekili” unutulmaz Milli Eğitim Bakanımız Hasan Âli Yücel’in temsil ettiği, ezbercilikten ziyade öğrenmeyi öğreten eleştirel akılcı eğitim öğretim programlarının uygulamaya geçirilmesi, gelişmiş Batı’yı yakalamamız için olmazsa olmazlardandır. Bu toprakların tüm güzel çocuklarının ışıklar, aydınlıklar içinde işte o “yeni hayata” yürümesi dileğimle.

Gönlümüz kılıçtır, tenimiz kını,   
Orada saklarız vatan aşkını,
Ülkeler fetheder sevgi akını,  
Sanmayın bu yolda bizler geriyiz.
Okuyup okutmak, işimiz bizim,
Haram lokma kesmez dişimiz bizim,
Heryerde bulunmaz eşimiz bizim,
Biz yeni hayatın erenleriyiz!


“  Hasan Âli Yücel , Yeni Hayat / 1925 “   (3)

 

Bumin Kağan OĞUZ

08.01.2018 - İSTANBUL

 ----------------

1- Hasan Ali Yücel ve Türk Aydınlanması - A.M.Celal Şengör / İstanbul 2017

2 -a.g.e.

3- a.g.e.

 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Oğuz, önemli bir konuyu işleyen yazınızla aramıza hoş geldiniz. Çürümeye meyyal bir toplumun sınıfta kalmış bir eğitim sistemi dilerim ıslah edilir de ulusça sınıf atlarız, selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 22.01.2018 12:08
Cevap :
Yurdagül Hanım, nazik notunuza teşekkür ederim. Blog’a girdiğimden beri bu yazım için, gerek Blog içi gerek Blog dışı siz dahil o kadar güzel yorumlar aldım ki eğitim sistemimiz üzerinde gelecek güzel günler için ümit ışığının kesinlikle yandığına inandım. Saygılarımla.   22.01.2018 18:58
 

Eğitimimizde tekrar aklın egemen olduğu bir dönemin başlaması ümidi MB ailesine hoş geldiniz der, nitelikli blog yazınız için tebrik ederim, selamlar.

Nizamettin BİBER 
 08.01.2018 10:04
Cevap :
Sayın Nizamettin Biber Bey, hoşbulduk. Nazik mesajınız için teşekkür ederim. Dünyadaki iyilikleri , güzellikleri, bu yazıda aktarmak istediğim eğitim için kanıtlanmış başarılı modelleri vs. neredeyse bulup alıp ülkemizde uygulamak aklın gereği . Atatürk de Hasan Ali Yücel de bunu gerçekleştirmeye çalışmışlar ömürleri boyunca. Milliyet Blog gibi forumlar karşılıklı yazılarımızla hepberaber bu tip konuları tekrardan tartışmaya açmaya, barışçıl şekilde anlatmaya ve anlamaya vesile oluyor.   09.01.2018 1:30
 

Kıymetli Bumin Kağan Oğuz; Hocamız Sayın, Abdülkadir Güler'in takdirlerine mazhar olmuş siz yazarımızı sevgiyle,saygıyla selamlıyorum.Bağ ve bahçemiz Milliyet Blog'a hoş geldiniz.Tarihi olmayan Milletlerin öksüz olduğu söylenir.Dilerim zaman, zaman tarihimizle ilgili bizlere ışık tutacak yazılarınızı okuyacağız. Saygılar sunuyorum. Yaşamınız boyunca sağlık ve mutlulukla yaşamanızı devamında başarılarınızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 08.01.2018 8:00
Cevap :
Sayın Mehmet Burakgazi Bey, iyi dileklerinize çok teşekkür ederim. Çok haklısınız, tarihimiz oldukça zengin, ders almak için elimizde sayısız yaşanmış deneyimler var. Özellikle önemli bir geçiş dönemi olan son 100 yıllık yakın tarihimizi felsefi temelde de çok iyi anlamalıyız diye düşünüyorum. Bu alanda kitap yazan birçok iyi bilim adamımız, uzmanımız ve araştırmacımız var, artık bu kitaplara ulaşım da günümüzde kolaylaştı & yaygınlaştı. Mütevazi köşemde, denizde damla da olsa, çok bilinmeyen anektodları bugünkü sorunlarımızla da bağ kuraraktan aktarmayı hedefliyorum. Saygılarımla.   09.01.2018 1:14
 

Merhaba Bumin Kağan Oğuz Bey, önce aramıza ve Milliyet Blog'a hoşgeldiniz. Hayırlı ve uğurlu olsun. Ne çabuk kavradınız ve yazı bile yazdınız. Dilinize sağlık. İlk yorum da benden olsun... Eski Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hasan Ali Yücel'i anlatmanıza da sevindim. Kalıcı ve okunmaya değer bir yazı...Dilinize sağlık. Hasan Ali Yücel'i saygıyla ve rahmetle anmak istiyorum.Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 08.01.2018 7:41
Cevap :
Sevgili Abdülkadir Bey, yorumunuza çok teşekkür ederim. Hasan Ali Yücel'i bugün artık unutulmaya yüz tutmuş deha sahibi bir devlet adamımız olarak anmak istedim. Atatürk'ün mirasını gönülden anlayan ve uygulayan ender siyasetçilerden biri olarak göze çarpıyor. Kısa yazımda tabiki ancak onun bir yönünü sunabildim. Atatürk ve devamında Yücel'in temsil ettiği medeniyet modeli bizim kurtuluşumuz için anahtar. Umarım bu toplumsal farkındalık geç de olsa birgün mutlaka oluşur.   09.01.2018 1:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 190
Kayıt tarihi
: 06.01.18
 
 

Aydın'da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Aydın'da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster