Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
830
 

AKM' nin yıkılmasını istememek gericilik mi?

Taksim Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkmak istiyorlar. Sebep? Çağdaş ve yarınlara hitap edecek bir AKM yapmak! Dünkü ve bugünkü Milliyet’ te bu konu üzerine yazılan yazıları okuduğumda şok oldum denilebilir. Çünkü sen kalk tarih’e mal binayı olmuş bir binayı yıktır, yerine çağdaş, yarınlara hitap edecek bir bina yaptırmaya kalkış.

Bu günkü Milliyet’ te Gazeteci Güngör Uras’ ın köşesinde belirttiği gibi birçok ülkenin böyle tarihi binaları vardır. Üstelik 30 ya da 40 yıllık değildir, 100–200 yıllık bir tarihe sahiptir bu binalar. Soruyorum şimdi 100–200 yıllık binalar yıkılıp çağdaş binalar neden yapılmıyor da, 30 yıllık bir ömrü olan ve İstanbul’u simgeleyen binalardan biri olan AKM binası yıkılıp yerine çağdaş bir bina yapılıyor? Buna nasıl bir mantıklı yorum getirilebilir? Diğer ülkelerde çağdaşlık hükmünü sürmemekte, gericilik egemen mi olmaktadır acaba?

Önceki gün yine Milliyet’ te yer alan Gazeteci Şakir Aydın’ ın haberinde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç AKM’ nin yıkılmasına tepki gösterenlere (bizlere) “Bir şey yaptırmamak isteyen gericilere ayıracak vaktim yok” demiş. Soruyorum: Taksim Atatürk Kültür Merkezi’ ni yıktırmak mıdır gericilik? Yoksa yıktırılmasına karşı çıkmak mıdır?

Yıkalım arkadaşlar, yıkalım! Taksim’ deki Atatürk Kültür Merkezini yıkalım! Nede olsa çağdaş değil! Bize hitap etmiyor! Bu nasıl bir düşüncedir! Nasıl bir mantıktır! Bir anlam veremiyorum. Bir başkası da yıkmıyor ama tarihe kazınmış isimleri bir bir değiştiriyor. Buna nasıl bir yorum yapılır artık sizin takdirinize bırakıyorum.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bu tür kararları vermek kişi ya da kişilerin tekelinde değildir. Halka mal olan bu tür yerlerde son sözü halk söylemelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Paris'te eski evleri yıktırmıyorlar, restore ediyorlar. Aynısını başka şehirlerde de yapıyorlar. Böylece tarihi dokuyu koruyorlar. Yıkmak kolay, yapmak zordur; bunu bazılarının da anlaması gerekir.

Serkan Dilek 
 08.03.2007 23:12
 

Planlı ve programlı bir faaliyet almış başını gidiyor..Çağdaş değerleri anımsatan ne varsa silip atmak istiyorlar. Ve en komiğide bunlar ilerici oldular karşı çıkanlar ise çağ dışı..

Necati TÜFEKCİ 
 18.02.2007 21:12
 

Bugün okudum haberi, ve bir İstanbul'lu olarak şaşırdım. O kadar çok kişinin emeği var ki o yapıda, hem madem çok paraları var Ayazağa semtindeki İKSV Opera-Tiyatro-Konser ve Kültür Merkezi'nin inşaatını tamamlasınlar. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, AKM'nin kültür varlığı olmadığı görüşündeymiş, şaşılacak iş gerçekten. AKM'nin bina değerinin 4 katına sahip olan teknik donanımını yok sayıyorlar. Ama amaç belli aslında; Sevgili Turizm Bakanı'mız AKM'nin yanındaki otopark alanını otel yapılması için birilerine tahsis etmek üzereymiş, oteli yapacak olanlar , arsa karşılığında, otelin yanında bir de Opera-Konser Salonu yapacakmış. Tabi bunlar varsayım, ama böyle örnekleri çok gördüğümüz için gayet inandım. Böyle bir şeyin asla ve asla olmaması dileği ile. Sevgiler...

Ekinoks 
 18.02.2007 21:00
 

AKM , harika bir mimari üslubu olmasa da Taksim Meydanının vazgeçilmezleri arsında yerini almış , yüzlerce sanat etkiliğine sahne olmuş, değerli bir Kültür ve Sanat Merkezidir. Sanata , sanatçıya, sanata saygısı ,ilgisi, sevgisi tutkusu olan izleyiciye, halka malolmuş , simgesel değeri büyük bir yerdir. Buradan rant almak isteyenlerin çirkin bir oyunu sanırım bu düşünce de.

nilgun 
 18.02.2007 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1172
Kayıt tarihi
: 02.02.07
 
 

Ankara Üniversitesi DTCF'de Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilimdalını okudum. Uzun yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster