Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

30 Haziran '09

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
2162
 

AKM'de ''Ekber Yeşilyurt'' Resim Sergisi

AKM'de ''Ekber Yeşilyurt'' Resim Sergisi
 

Ekber Yeşilyurt 17. Sergisini AKM’de Açtı.


Ekber Yeşilyurt 17. Sergisini AKM’de Açtı.

İnsanlar arasında kullanılan iletişim araçlarının en eskisi olan Anadolu Kadın Baş Bağlamaları üzerine araştırmalar yapan ve folklor öğelerinin otantik değerlerini bozmadan gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla tuvallerine yansıtan sanatçı Yeşilyurt 17. sergisini AKM’de açmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadı.

<ımg src="http://ekberyesilyurt.googlepages.com/adiyaman.GIF/adiyaman-medium.jpg" galleryımg="no" km="705">

Günümüzün tanınmış ressamlarından biri olan Ekber Yeşilyurt’u bu önemli gününde Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, sanatçının yakınları ve sevdikleri yalnız bırakmadı.

Yeşilyurt, “Beni hayata bağlayan en güzel değer çocukluğum”

<ımg src="http://ekberyesilyurt.googlepages.com/antep_barak_genckiz.GIF/antep_barak_genckiz-medium.jpg" galleryımg="no" km="940">

Kısa bir açılış konuşması yapan Yeşilyurt, “İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Büyükçekmecemizi bu güzelliklere getiren ve bu kültür sarayını bizler için yapıp, sanat dünyasına açan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Çocukluğum Anadolu’nun en ücra köşesi olan Iğdır’ın bereketli toprakları üzerinde geçti. Beni hayata bağlayan en güzel değerlerimin, çocukluğumda gizli olduğunu anladım. Bunun bende gizli bir tesiri vardı. Büyüyüp kendimi halkbilimine ve resim sanatına adayıp, her gördüğüm güzelliği resmetmeye çalıştım. Daha o yaşlarda başladım, özgürce resim yapmaya, zaman geçtikçe ve ben büyüdükçe kendimi bu değerlere adamış biri olarak buldum. Çeşitli tarih ve mekanlarda tanık olduğum kültür, sanat ve halkbilimine yönelik söyleşi ve düşüncelerimi “Baykuş’un Gözleri” adlı kitabımda topladım. Şimdi izninizle sayın Başkanımı yanıma davet ediyorum ve kendisine yazmış olduğum kitabımı hediye etmek istiyorum” dedi.

<ımg src="http://ekberyesilyurt.googlepages.com/bitlis_ana.GIF/bitlis_ana-medium.jpg" galleryımg="no" km="1874">

Mimarsinan’a Cumhuriyet Kültür Merkezi geliyor.. Başkan Akgün hediye edilen kitap için teşekkür ederek, konuşmasında şunları ifade etti; “Sanatı herkes değişik şekilde yorumlayabilir. Benim için sanat aynı zamanda hayattır. Hayat yoksa sanatta yoktur. Bizler kendimizi kültür ve sanat’a adayan insanlar olarak insanlarımızın da bizler gibi kültür ve sanat’a değer verip, sahip çıkmalarını istiyoruz. Çok yakın bir zaman içerisinde Mimarsinan bölgesine Cumhuriyet Kültür Merkez’ini açmak için gerekli hazırlıklar içerisindeyiz. Ama şu varki biz bunları yapıp sizlerin hizmetine sunmuşsak, buna sahip çıkmakta siz değerli insanlarımızın elinde olduğunu belirtti.

<ımg src="http://ekberyesilyurt.googlepages.com/barak_genc_kiz.jpg/barak_genc_kiz-large.jpg" galleryımg="no" km="1647">
Kaynak: http://ekberyesilyurt.googlepages.com/kadinbasi2

Konuşmaların ardından sanatçı Yeşilyurt’un hazırlamış olduğu “Kadın baş bağlamaları ve at başı” resim sergisi gezilerek, yapılan sergi büyük hayranlık ve beğeni topladı.


Sayın Ekber Yeşilyurt'a Resim Sanatı'n da daha nice yol alışlar diliyoruz..

<ımg title="Richard Clayderman" alt="Richard Clayderman" src="http://i3.ytimg.com/vi/zN2uWksyGto/default.jpg" qlicon="zN2uWksyGto"> Video izletisi: Richard Clayderman

''Melekler yüreğinizden öpsün''

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4951
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster