Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
991
 

AKP, 19 Mayıs kutlamalarını yasakladı; Danıştay, “Dur” dedi!

AKP, 19 Mayıs kutlamalarını yasakladı; Danıştay, “Dur” dedi!
 

 

12 Ocak 2012 tarihli19 Mayıs kutlamalarına yasak geldi” başlıklı yazımızın “giriş”i şöyleydi:

“Terörün aldığı canlar bahane edildi, 30 Ağustos etkinliklerine sınırlandırma getirildi. Sonra Van depreminin acıları istismar edildi, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri iptal edildi. Ama kimi bakanların çocuklarının düğünlerine, devlet adamları katıldı.

'Milli bayramlar'ı kutlamaya getirilen kısıtlamalar,  birer “'şaret fişeği'ydi...

Sıra 19 Mayıs gösterilerine geldi.”

Müsteşar Emin Zararsız’ın, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer adına İl Milli Eğitim Müdürlükleri’ne gönderdiği genelgede  “yasaklama” gerekçesi, kargaları güldürecek nitelikte/ydi:

“Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır."

Bu “gerekçe”nin neresini ciddi ciddi eleştireceksiniz?

*****

“Milli bayramlar"ın bir ruhu var.

Bu ruh,  Cumhuriyet'le gelen düşünceleri, Cumhuriyet felsefesini yaşatıyor, geleceğe aktarıyordu. Bundan rahatsız olanların olacağı bir gerçek. Bu karşılık, bu “ruh”u gelecek aktarmak isteyenlerin sessiz kalmamaları o ölçüde bir başka gerçek (olmalı).

İşte, Konya’dan iki duyarlı yurttaş, bilgisayar programcısı Alper Ayhan ile avukatı Ahmet Gürol Şağban, “genelgesinin yürütmenin durdurulması ve iptali için”  Danıştay’ın yolunu tuttular.

Doğan Haber Ajansı'na göre, Danıştay 10'uncu Daire Başkanlığı da, yürütmenin durdurulması kararını aldı.

Yoksa, 19 Mayıs'ın başkent dışında kutlanmasına getirilen yasak sürecek, kutlamalar okullara hapsedilecekti. Sonuçta, 19 Mayıs, stadyum ve alanlarda kutlanmayacaktı.

*****

Milli Eğitim Bakanlığı, bu durumda ne yapacak/tır?

Bu soruya yanıt bulmak, sanıldığı gibi kolay değil. 

Sessizliğe bürünmüş, tepkisizliği “yaşam tarzı” benimsemiş bir toplumda, sessizliği/ tepkisizliği bozan duyarlı yurttaşların sayısının artması gerekiyor. “Ben yaptım oldu”, “Güç bende, istediğimi yaparım” anlayışı, ancak “tepki”lerle durdurulur.

Duyarlı yurttaşlar Alper Ayhan ile Ahmet Gürol Şağban’ı alkışlar, kutlarım.

Bir alkış da “yürütmeyi durma" kararı veren Danıştay’a...

Karar üzerine Alper Ayhan ne dedi?

http://gundem.milliyet.com.tr/-birinci-vazifemi-yerine-getirdim-/gundem/gundemdetay/28.04.2012/1533921/default.htm

TURGUT ÇELİK/ Mersin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn Çelik, Milli Bayramlar Cumhuriyet yönetiminin vazgeçilmez bir parçası olduğu kadar, eğitim ve öğretimin pratiğe indirgenmiş çok yönlü bir eğitim-öğretim aracıdır. Bayram organızasyonlarının çeşitli yönlerinden etkilenip bir parçası haline gelen gençler, kutlamalar esnasında birçok şeyi öğrendikleri gibi, kutlamalar çeşitli yönleriyle Cumhuriyeti algılamalarını da kolaylaştıracaktır. Gençlerin Cumhuriyete bağlanma aracı olacak bu Bayramları ortadan kaldırmak, Cumhuriyete yapılmış en büyük ihanettir. Dik durmasını bilen Çağdaş sanatçılar, gençler, eğitimciler, aydınlar olduğu sürece, hiç kimse tarihin akışını tersine çevirmeye muktedir olamayacaktır.Selam ve sevgilerimle.

Hızır Kabil 
 01.05.2012 12:01
Cevap :
Hızır Bey... O kadar güzel değerdirmişsiniz ki... Katkınız için teşekkür ederim. Cumhuriyet, Cumhuriyet'in simgesi olan değerler aşınmaya uğramamalı. Saygılar, selamlar.  02.05.2012 19:52
 

Kimse kusura bakmasın, adı geçen bayramın gençler dahil kimseye getirisi bir olmamıştır;plaj kıyafetine zorlanan kızları seyretmeye gelen serseriler dışında... Hoş Türkiyede kutlanan milli bayramların hiç birinde ruh kalmamıştır; rahmetli Atatürk zamanındaki ruh, 1980 darbesinden sonra yerini "boşvermişliğe, serseriliğe..." bırakmıştır!

nadir yaz 
 28.04.2012 19:31
Cevap :
Nadir Bey... Sözünü ettiğiniz serseriler, her alanda var. Bu, 19 Mayıs gösterilerinin anlamsız olduğunu göstermez. Saygılar, selamlar.  29.04.2012 21:44
 

O tepkili ve duyarlı vatandaşların hukuk mücadeleleri de olmasa,bayram yerine hu!..çektirecekler millete...

Mesut Selek 
 28.04.2012 12:04
Cevap :
Mesut Bey... Duyarlı yurttaşlar artmalı... Ne yazık ki, "bakan"lar duyarlı değil.Duyarlı yurttaş sayısı artarsa, "bakan"lar sadece "bakmak"la yetinirler. Saygılar, selamlar.  29.04.2012 21:46
 

YAZ KALEMİM : Sayın Turgut Çelik; ( AKP, 19 Mayıs kutlamalarını yasakladı; Danıştay "DUR" dedi.) Hocam DANIŞMAK iyidir hele birde konu Milleti Asalet ve değerlerden uzaklaştırma ise DANIŞMAMAK ayıptır, Helal olsun Alper Ayhan ile Ahmet Gürol Şağban'ı doğuran Anaya büyüten babaya, Vicdanlarının sesini dinlediler kararı Danıştaya götürdüler Yürütmeyi durdurma kararı aldılar,Sessiz Vicdanlara cesaret verdiler, Hocam Selam ve Saygılar sunuyorum

Mehmet Burakgazi 
 28.04.2012 10:17
Cevap :
Mehmet Bey... 25 yaşındaki Alper Ayhan ne anlamlı konuşmuş: "Birinci vazifemi yerine getirdim." Alper Ayhan'lar çoğalsın. Saygılar, selamlar.  28.04.2012 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2376
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster