Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1050
 

AKP, vekilleri ve bürokrasi...

Bugün, AKP'li bazı Vekillerin, bence bir vekile yakışmayacak davranışlar sergilemesine neden olan olaylar ile, Bürokrasideki bazı uygulamalara yer vermek istiyorum.

AKP'nin Mersin Vekili Ali ER'in basına yansıdığı kadarıyla beline 4 silahı takarak, TBMM'de görevini yapmak isteyen bir polis memuruna gövde gösterisinde bulunmasını kabul edebilmek için, ancak O'nun gibi düşünmek gerek.

Ama ben öyle düşünmediğimi ifade ederek, halen yaptığı hareketin yanlışlığını kabul etmeyerek onu savunan Sayın Vekilimize değil de, Başbakanımıza ve TBMM Başkanımız Sayın Bülent ARINÇ beye Ülkemizin bir vatandaşı olarak sormak isterim.

Polisin oradaki görevi nedir? O görevi niçin engellenmiştir? Kanunlara, yasalara, yönetmeliklere ve diğer mevzuat gereklerine öncelikle Vekillerimizin uyması, sonrasında ise, Halkımızdan yasalara uymasının beklenmesi gerekmez mi?

Halkımızdan birisi benzer bir olayı yapsa idi, sanırım hemen DEVLETİN KOLLUK GÜCÜNE karşı gelmekten hakkında işlem yapılırdı.

HALKIMIZA DOKUNULABİLECEK HER OLAYDA, HALKIN SEÇTİĞİ VEKİLLERE HALEN DOKUNULAMAMASININ BU OLAYLARA SEBEBİYET VERDİĞİNİ düşünmekteyim.

Bundan bir kaç ay önce Danıştaya yapılan saldırı unutuldu mu? TBMM'si giriş kapısında görevli polis memurları, böyle davranışların sürmesi ve benzer bir olayın yaşanması halinde, doğabilecek sorumluluğun altından nasıl kalkabilecektir? Bence kalkamayacak ve tabiri caizse günah keçisi olacaklardır.

Bugün basına yansıyan bir başka hadise ise, yine AKP'nin Trabzon Vekili Mustafa CUMUR'un, THY uçağına, silahını görevliye vermeden, X-ray ve polis kontrolünden sorgusuz sualsiz geçiş yaparak THY uçağına binmesi olayıdır.

Bu olaylar, sadece basına yansıyanlardır. Günümüzde yaklaşık 100 civarında belki de aşan bir sayıdaki Vekillerimizin DOKUNULMAZLIK nedeniyle dokunulamadığı göz önüne alınırsa kimbilir kamuoyuna yansımayan daha hangi olaylar vardır?

Israrla üzerinde durduğum bir konuyu, hazır yeri gelmişken bir kez daha gündeme getiriyor ve "HALKIMIZIN YASALAR GEREĞİ YAPTIKLARINDAN NASIL CEZAİ SORUMLULUKLARI VAR İSE, HALKIN SEÇTİĞİ MİLLETVEKİLLERİMİZİN DE, BU OLAYLAR VE HATTA BİR ADIM DAHA İLERİ GİDEREK, HALK İÇİN YAPMALARI GEREKİRKEN YAPMADIKLARINDAN SORUMLU TUTULARAK DOKUNULABİLİR" hale getirilmelidir diyorum.

Yazımın uzaması ve Bürokrasideki uygulamaları biraz derinlemesine ele almayı düşündüğümden, bu konuyu ayrıca bir başlık halinde ele almayı düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 846
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster