Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Şubat '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
236
 

AKP iktidarının artıları!

AKP iktidarının artıları!
 

Türkiye’de iktidarın ve iktidar sahiplerinin yegâne hareket noktası:”Devlet ve Devletin devamlılığı” üzerine inşa edildi hep.

“Yiğidi öldür hakkını yeme” tezinden hareketle bizde mevcut iktidarı yeri geldiğinde çok acımasız ca eleştirsek te bazı noktalarda hakkının teslim edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Önceki anlayışın temelinde; Devlet dokunulm(a)maz, eleştiril(e)mez  ve hiçbir şekilde onun üzerinden bir tartışma yapıl(a)mazdı.

Mevcut iktidarı öncekilerden farklı kılan en önemli argüman sanırım bu tabuyu kısmen de olsa yıkmış olmasıdır.

İktidar’ın; yurttaşların karşısında titrediği Devlet otoritesinin yerini yeri geldiğinde hesap sorulabilecek, hak aranabilecek bir merci noktasına getirme gayretini gözlemleyebilmek mümkün.

Elbette ki tam manası ile bu noktada işleyen bir mekanizmadan söz etmek güç;lakin böyle bir niyetin mevcut iktidarda var olduğunu fark edebilmek te zor değil.

“Yurttaşlar Devlet için vardır,” tezinin katı ve statükocu yaklaşımının aksine Devlet yurttaş için vardır kanısı güçlendi veya güçlendirilmeye çalışıldı.

Sevsek veya sevmesek te on yıllık zaman diliminde toplumsal ve siyasal birçok alanda gözle görülür değişimlere tanıklık ediyoruz.

Eğitim, sağlık, kültürel ve sosyal alanlarda bu anlamda verilebilecek yığınla örnekle karşılaşmak mümkün.

Eğitim alanında: ücretsiz ders kitabı projesinden, ücretsiz tablete sıçrama, dershaneler için yapılması düşünülen düzenlemeler.

Sağlıkta: Aile hekimliğine geçiş, hasta haklarının sektörde ön plana çıkması ve randevu sistemindeki çağdaş yapılanma.

Gıda denetimlerinin arttırılması, kapalı alanlarda sigara yasağının konması gibi…

Kültürel alanda: Özellikle Kürtçenin önündeki engellerin kaldırılmasa da hafifletilmesi, 24 saat yayın yapan trt6’nın yayına girmesi ve en son bazı üniversitelerde Kürt dili kürsülerinin konması ve ilköğretimlerde “seçmeli” dersler arasında Kürtçenin de yerini almış olması.

Yani katı devlet yapısının yerini daha “insan” endeksli ” âdemimerkeziyetçi” bir devlet aldı(kısmen) diyebiliriz.

Kuşkusuz iktidarın birçok konuda eksiği hala var; tutuklu gazeteci ve vekiller, KCK, Ergenekon davaları ve uzun tutukluluk süreleri, bu noktada en can alıcı örnekler

Yargı beklide hükümetin iç politikada en çok aksayan tarafıdır gibi görünüyor.

Daha demokratik bir ülkede yaşayabilmek, yurttaşlar olarak bireysel hak ve özgürlüklerin tam anlamı ile yaşamımıza yansımasını istemek ne kadar doğru ise; sağlıklı bireylerin yetişmesi de o denli önemlidir kuşkusuz.

Nejat ERDİM

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazdiklariniza ekonomide adeta mucize yaratilmasini, Cumhuriyet tarihinin en buyuk altyapi hamlelerinin yapilmasini ve Kurt sorununun çozumu için cesur adimlar atilmasini ekleyebiliriz

Demokrasi Penceresinden 
 20.02.2013 21:33
 

Dönemlerinde,PKK tarafından,kalleşçe katledilen, Mehmetçik sayısından haberin var mı ?.. 8 milyon diplomalı işsiz genç ve işsiz olduklarıni bile bile bunlardan hastane başvurularında istenen fahiş birikmiş SSK borçları;ödemezlerse kapılarına gelen icralar..47 milyon açlık sınırı altında yaşayan kitleler...evvet yiğidin hakkını yememek gerek...Bütün bunlar,Kürtlere,Kürtçe konuşturmak için miydi?..

Mesut Selek 
 19.02.2013 22:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster