Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1051
 

Akp’liler Göbek Atıyor, CHP Neden Kaynıyor !

Akp’liler Göbek Atıyor, CHP Neden Kaynıyor !
 

CHP'de koltuk kavgası hiç bitmez...


Seçim bitti bitmesine de, seçim sonuçlarının tartışılması, kim nasıl kazandı, kim nasıl kaybetti’nin yorumları daha çok yapılacak. Epeyce de su kaldırır bu tartışmalar. Hep beraber izleyeceğiz. Ama garip bir şey söyleyeyim mi, daha önceki seçimlere göre, bu seçim sonrasında sonuçlarla ilgili olarak, birkaç münferit olayın haricinde “şüpheli” ya da “ oylar çalındı” malinden tartışmalar nedense pek yapılmadı. En azından bu sevindirici, zira seçimlerin ne kadar da demokratik ortamda gerçekleştiğini gösteriyor.. Ama bunun 3 sebebi var bence. Birincisi, seçimleri kazanan partinin oylarını görünce, kimse itiraz edemedi, ikincisi muhalefet bu sonuçları bekliyordu, üçüncüsü de sonuçların doğru ve gerçek olduğu kanaatine varıldı. Yani halkın kararına saygı duydu. Bu sonuncusunun olmasını temenni ediyorum. Çünkü ancak o zaman, dile getirilen o “ileri demokrasi” bir ucundan yakalanmış olur.

Akp’nin elde edilen zaferden sonra sevinmeleri hatta başlıktaki gibi eğlenceler düzenleyip, halaylar çekip, karşılıklı ‘göbek’ atmaları normaldir. Anormal olan, kendilerine bir dönem daha muhalefet görevi verilmiş olan Chp içinde kaynamalar olması, Başkan’ın ve yönetimin istifaya davet edilmeleri. İşte burada biraz duracağız ve bunu irdeleyeceğiz kendimizce.

Hemen ilk soruyu soracak olursak seçimlerin sonucuna göre CHP başarılı mı, başarısız mı ? Zaten kavga da buradan çıkıyor. Kimilerine göre bir başarıdır, kimilerine göre başarısızlık. Chp %26’lık bir dilimle, belki de 1980 sonrası tarihinin en yüksek oyunu aldı. Ama bir gerçek var ki, Chp seçimlerden yenilgi ile çıkmıştır. Zira karşısında %49-50 oy alan bir parti yine tek başına iktidardır. Ama başka bir gerçek de var ki, bu Chp için ‘hezimet’ değildir. Bunu dillendirenler, üç maymunu oynuyor ve bu partiye haksızlık ediyorlar..

Peki neler oluyor ? Neler olduğunu herkes kolayca gözlemleyebilir. CHP’de birileri kazan kaldırıyor. Chp’nin seçim sonucunu, fırsat bilen bir grup muhalif partililer, başkanı ve yönetim kurulunu istifaya çağırıyorlar. Şimdide imza kampanyası başlattılar. Peki, kim bunlar? Tek tek isimlerini yazmak doğru olur mu bilmem ama örnekleme yapmak yanlış olmaz sanırım. Kendilerine de cevap hakkı doğmaz, zira kendileri gazete ve tv’lerde boy gösteriyorlar..

Efendim ayaklanan muhalif kesimin başında Eski vekiller Canan Arıtman, Berhan Şimşek, Şahin Mengü gibi isimler var. Bunlara birkaç isim de eklenince, eski Genel Başkan Baykal boş durur mu ? O da yüklenmeye başladı. Hepsi aynı şarkıyı söyleyerek, seçim sonucunun bir başarısızlık olduğunu söyleyip yönetimi ve Başkanı istifaya çağırıyorlar. Başkan’da daha önceden “%40 alamazsam istifa ederim” demesine rağmen istifa etmeyeceğini, kurultaya ancak yeterli toplanırsa gideceğini söyledi. Kararı da MYK ve parti meclisinin vereceğini söyledi. Buna oldukça demokratiktir. Muhalif kesim toplasın 650 imzayı, parti meclisi ve yönetim kurulu değerlendirsin. Uygun görürse “olağanüstü kurultaya” gider. Ama partinin tüm kurulları Kılıçdaroğluna desteği tamdır.

Şimdi burada da bir duralım ve değerlendirelim mi ?

Birincisi, Kılıçdaroğlu’na yapılan haksızlıktır. Zira ne kadar çok çalıştığını herkes gördü. Hatta parti yetkililerinin bile hızına ve enerjisine yetişemediğini dillendirdiğine tanık olduk. İkincisi, Kılıçdaroğlu’nun kendisi halk nezdinde kabul görmüştür. Sempati uyandırmıştır. Halk onu benimsemiştir. Üçüncüsü, CHP’de bugüne kadar pek de alışık olmadığımız projeler “yeni” sıfatlı Kılıçdaroğlu CHP’sinden çıkmıştır ki, bu projelerin de halk nezdinde kabul gördüğünü ve anlaşıldığını gözlemlemek mümkündür. Dördüncüsü, halk kendisine ve partiye güven oyu vermiştir ve oyunu yükseltmiştir. Ama yeterli olmamıştır, olamamıştır. Ama bu durumda istifa etmeli midir ? Bence hayır. Bunu fırsat bilen eski Baykalcılar ve Sav’cılar boşuna sevinmesinler, bu gereksiz bir yaptırım olur. Neden derseniz, onu da şöyle açıklamak isterim..

Bugün kazan kaldıran CHP’lere baktığınızda Baykal haricinde, hemen hepsi, yönetimden uzaklaştırılan ve vekil listesine alınmayan isimlerdir. Bana göre bir nev’i ‘kuyruk sancıları’ vardır. Yüklenmeleri bu yüzdendir. Zaten CHP’nin bu oluşumuna baştan beri destek vermeyen isimlerdir. Bütün seçim çalışmalarında, sade bir partili kadar destekleri olmuş mudur ? Buna şüpheyle bakarım. Bence 600.000 gönüllünün çabası kadar bile etkisi olmamıştır. Ayrıca, istifa konusuna gelirsek eğer, Sayın Baykal’ın 99 seçimlerinde %8,71 ile meclis dışında kaldı, 2002 seçimlerinde % 19.39, 2007 seçimlerinde %20,85 oy aldı. Bu yıllarda partinin başında Baykal vardı ve hiçbir zaman bu sonuçlar hezimet olarak nitelendirilmedi. Baykal istifa etmediği gibi partiyi bir kurultaya da götürmedi. Belki de Cumhuriyet tarihinde ilk kez meclis dışında kaldığında, koltuğu tamamen bırakmalıydı. Ama nasıl bir koltuk ve parti içi iktidar aşkıdır ki, Başkanlık koltuğunu bırakmadı. CHP 2007 seçimlerinde %20 civarında oy aldığında “partimiz oylarını % 1.46 oranında artırmıştır. Bu bir başarısızlık değildir. İstifaya ya da kurultaya gerek yoktur. Her olumsuz koşulda istifa bir yöntem değildir” diyen de sayın Baykal’dır. Yüzde 1,5 oy fazlalığını başarı sayan ve istifa etmeyen Baykal ve ekibi, oyunu 2007’ye göre 6-7 puan artırmış ve 3,5 milyondan fazla yeni oy almış, hiç oy alınmayan il v ilçelerde bile oy alan ve 81 il, 170’in üzerinde ilçe gezen ve hiç alışık olunmayan bir şekilde proje üreten Kılıçdaroğlu ve ekibini istifaya ve kurultaya davet etmeleri gayri ahlaki bir durumdur ve hiçte etik değildir. Ayrıca bunu isteyen Baykal’a “sen daha önce neden istifa etmedin” diye sormazlar mı ? Sorarlar, sormasına da istediğimiz yanıt gelir mi orası ayrı mesele..

Bugün birileri istifa ve kurultay çığlıkları atıyor. Ama dikkat, daha önce partiden uzaklaştırılan ama listeye alınmayan eski CHP’lilerden böyle bir talep yok. Yalnızca belli kişiler Kılıçdaroğlu istifa etsin diyorlar. Bu kişilerin çabası basitçe “bir kuyruk sancısından” ibarettir ve bu insanlar kaç kişiyse, kimlerse bence partiden uzaklaştırılmalıdır. Veya onurlu bir şekilde kendileri partiden istifa etmelidirler.. Partinin yeni oluşumuna, yeni söylemine ve yeni duruşuna destek verilmelidir..Bugün en güçlü iktidar alternatifi CHP’dir..Gerek meydanlardaki ilgi, gerekse aldığı oy buna işarettir. CHP iyi yoldadır. Kimse buna mani olmasın…

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aslında bu kurultay çağrısı yapanlar, seçim sonuçlarını bahane ediyorlar. Görece, K.Kılıçdaroğlu oy oranını ve m.vekili sayısını arttırmıştır. Ve sonuç olarak "K.Klıçdaroğlu başarılıdır" denmelidir, denmelidir de, en başta K.Kılıçdaroğlu hedef olarak %30, %40 hedef koyarak bu grubun eline koz vermemiş midir? Şu malum kaset olayından sonra pusuya yatmış birçok hizip (ki, CHP'de bunlar bol miktarda mevcuttur) harekete geçmek için bahane aramaktaydılar ve o bahaneyi söylemleriyle K.Kılıçdaroğlu kendi eliyle teslim etmiştir... Olay vuku olduğunda söylemiştik "Henüz monşerlerden bir atak gelmemiştir. Bu hiç gelmeyeceği anlamına gelmez ve ilk seçime müteakip atağa kalkacaklardır, kisacası CHP hamuru daha çok su götürür" Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 16.06.2011 13:35
Cevap :
Kesinlikle aynı fikirdeyim. CHP'nin 'bu parti bizim' anlayışındaki 'hizipçi' kadrosu yine iş başında. Akılları sıra, partiyi kurtaracaklar ve iktidar yapacaklar. Yahu, allahaşkına 30 yıldır, bu insanlar parti yönetiminde. Son 20 yıldır Baykal bu partinin başkanlığını yapmış. Bugüne kadar aldığı oy maksimum %18'dir. Bir kere Meclis dışında bırakmışlardır patiyi, birçok kere de kılpayı Meclise girebilmişlerdir. Hala neyin kavgasını veriyorlar. Bunu anlamak zor. Ama anlaşılıyor ki, partiyi tekrar ele geçirme planları yapılıyor. Allah akıl fikir versin...  21.06.2011 9:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2514
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster