Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
407
 

AKP nereye

AKP nereye
 

Selçuk’ta Bülbül Dağını bilir misiniz? Yemyeşil ormanların arasından kıvrıla döne tepedeki Meryem Ana’ya çıkılırdı. Çıkılırdı diyorum yine çıkılır ama artık ormanlar yok. Geçen yıl 21 Ağustos’ta çıkan bir yangında bu orman ne yazık ki o çocukluğumuzun tekerlemelerindeki gibi “yandı, kül oldu, bitti” Yangın Kuşadası ve Büyükseke bölgesine de sıçradı ve oralar da yandı… Sonra neler oldu.

AKP’nin Orman Bakanı Osman Pepe geldi ve yanan ormanların alanlarının yeniden ağaçlandırılacağını söyledi.

Kuşadası’nda bulunan bir Anonim Şirket bu yıl Şubat ayında Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurdu.

“Doğaltaş, Mermer, Kalker Ocağı ve Kırma Eleme tesisi” kurmak için Büyükseke bölgesindeki 100 hektarlık ormanlık alanın tahsisini istedi.

Konuyu değerlendiren Bakanlık “kamu yararı bulunduğu” gerekçesiyle talebi kabul etti.

Ne gibi bir kamu yararı doğrusu merak ettim.

Aydın Müze Müdürlüğü arkeologları hazırladıkları raporda “İstenen arazinin Kalafat Dağı eteklerinde ormanlık alanda yer aldığı ve yoğun çam ağaçlıklı bir alanın bulunduğu görülmüştür” uyarısını yaptılar.

Bu rapordaki uyarıya rağmen firmaya izin verildi.

Firma daha sonra işleteceği ocak için ulaşım yolu açılması talebinde de bulundu.

Firmanın yol talebi de bizzat Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin onayıyla kabul edildi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) Kuşadası temsilcisi Latif Sansür olayı haber yaptı.

Tepki oluştu.

Firma geçtiğimiz günlerde Kuşadası Belediyesi’ne başvurarak ilgili yönetmelik çerçevesinde izin aldıkları bölgenin planlara işlenmesini istedi.

Kuşadası Belediye Meclisinin CHP ve bağımsız meclis üyeleri isyan ettiler ve konunun meclis komisyonlarında değerlendirilmesi ve sonuçlandırılıncaya kadar plan notlarına işlenmemesi kararını aldırdılar.

Cumhuriyet Halk Partisi Kuşadası ve Selçuk İlçe örgütleri tahsis kararını şiddetle kınadılar CHP Selçuk İlçe Başkanı Bekir Gündüz geçmiş yıllarda Özel İdare’nin izniyle açılabilen taş ocaklarının AKP iktidarı döneminde bakanlık iznine bağlandığı ve verilen bu izinlerin taş ocağı olarak tarif edilmeyip maden arama sahası olarak adlandırıldığı ve bu yolla halkın aldatıldığını belirterek:

" Orman Kanunumuzda yanan ormanlık alanlara hiçbir faaliyet izni verilemez, sadece ağaçlandırılır deniyor. Oysa kural tanımaz AKP buraları bir rant alanı olarak görüyor. Ormanlarımızı koruyamayan iktidar şimdide onları taş ocağı haline dönüştürüyor. Bir turizm bölgesi olan Selçuk ve Kuşadası’nda orman alanlarının genişletilmesine önem verilmesi gerekirken, tam tersi tavır bölgemize yapılan büyük bir kötülüktür.” diyerek halkın buna asla izin vermeyeceğini vurguladı.

Siz Selçuk’ta yaşıyor olsaydınız izin verir miydiniz? Veririz diyorsanız yakında çıkacak olan madenlerle ilgili yazımızı bekleyiniz. Belki sizi izin vermezdik demeye ikne eder.

http://www.efestenhaberler.com/index.asp?gorev=haberdetay&id=2421 (haber ve fotoğraf)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm attıkları adımlar böyledir. İki ileri bir geri. Takiyyecnin taktiği böyledir. Adımı atıp beklerler; tepki varsa bir adım geri, yoksa iki adım daha....bu böyle sürüp gider. Bu kez erken farkedildiler. Hemen de pişkinlikle çözdüler konuyu. Seçim dönemi olması da yöre için şans oldu. H.Hüseyin Dulun

Hasan Hüseyin Dulun 
 19.07.2007 17:30
Cevap :
Çok özür dilerim sayın Dulun. Böyle önemli bir konuda katkılarınıza teşekkür etmeyi nasılsa unutmuşum. Çok teekkürler. Ne yazık ki bir beş yıl daha çekmek zorunda kaldık ama gerekli silkinmeyi yapmamız gerekiyor. sevgi ve dostlukla esen kalın. tekrar kusura bakmamanızı rica edeceğim. ezgi umut  26.08.2007 0:37
 

Sayın Ezgi Umut, Yazınızı büyük bir dehşet ve hayretle okudum. Anladım ki, sizlerde onlar gibi Ülkemizin kalkınmasını, yeni yatırımları istemeyenlerdensiniz. Bir de; "Orman yangınlarını en az zararla söndürmenin en etkili yolu havadandır. THK yangın uçağı alım kampanyası açtı. THK Selçuk Şube Başkanı Melih Şar, bu konuda gecesini gündüzüne katmış çalışıyor. Kendisine yardımcı olmak gerekir." deyn de, niyetinizi iyice anlayalım. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 19.07.2007 14:19
Cevap :
Sayın Talip Bölükbaşı, Orman örtüsü yok edilerek yerine birkaç yıl içinde tehlikeli ağır metallerin serbest kalıp sulara karışmasıyla toprağı kurutup, çocukları öldürecek ve canlıları potansiyel kanser hastası durumuna getirecek işletmeler yeni yatırımsa ben “yeni yatırıma” karşıyım. Yakılan ormanların yerine “orman kanununda” yeniden orman yetiştirilmesi ön görülmüşse ve bu hüküm hiçe sayılarak ne yarar sağladığı kendinden menkul “yeni yatırımlar” yapılacaksa evet ben bu yeni yatırımlara karşıyım. Köhne uçaklarda yangınları söndürürken şehit olan sevgili pilotlarımızın, itfaiyecilerimizin acısını ta içerimde duyduğum için "yanık orman alanında" yapılacaklar yeni yatırımsa ben “yeni yatırımlara” karşıyım… Ormanlar yok edilmesini engelleyecek diye modern yangın söndürme uçaklarının alımıyla ilgili gecesini gündüzüne katan THK Şube başkanları desteklenmiyor ya da ya da engelleniyorsa, ben yanık orman yerine yapılacak yeni yatırımlara karşıyım. Sevgiyle ezgi  19.07.2007 19:23
 

Selçuk'ta yaşamıyorum,ancak ailem oraya çok yakın bir yerde Torbalı'da yaşıyor ve ben de daha 1 ay önce Meryemana'ya gittim,o kadar üzüldüm ki tarif edemem.Bu ormanları yakanlara ve bu yerleripeşkeş çekenlere lanetler olsun.

arslan.ilhami 
 19.07.2007 13:49
Cevap :
İlhami Bey, Ormanlarımızın yakılması ulusal bir acı ama aynı zamanda bir insanlık sorunu. Hassasiyetinizden gurur duyuyorum inanın. Hem lanet okuyalım hem de eylemsel olarak sahip çıkalım. Ne güzel örnek oldu Bergama köylüleri ama hukuksuzluk üstün geldi ne yazık. Geri mi çekileceğiz? Hayır! Demokrasi deriz ya her yerde aslında demokrasinin olmaz olmaz şartı da hukukun üstünlüğüdür. Ama inanıyorum ki biz gözlerimizi kapatmadan ülkemiz çağdaş , hukukun üstünlüğü ilkeleriyle yönetilen bir Cumhuriyet olma yolunda çok şeyler kat edecek. Bunu haklı olduğu konuları gerek hukuki platformda gerekse meydanlarda savunarak bu badireleri aşacağıma inanıyorum umutluyum. Yeter ki bazı blogçu arkadaşlarımızın da üzerinde önemle durduğu gibi ADAM SENDE cilik rehavetinden ruhlarımızı arındıralım. Sevgiyle ezgi umut  19.07.2007 18:28
 

Artık orayı tanıyamıyorum. Her türlü sosyal yaşamın tüm zevklerini tadan ama parti olarak kendi felsefelerine ters partileri destekleyen insanlar yurdu.

Eşit Ağırlık 
 19.07.2007 13:36
Cevap :
Sevgili Harun, Tabii sen oraları benden iyi bilirsin. Neden acaba bu insanlar kendi inançlarına ters düşenlere oy veriyor? Oylar da mı satıldı? Yoksa başka türlü baskılar mı var? Mafya ve terörün kol gezdiği dünyada biz de payımıza düşeni mi alıyoruz. Hep birlikte silkelenmek gerekli. Silkelenmek ve insanca uygarca yaşanacak bir gelecek için kolları sıvamalıyız. Çok teşekkür ederim.  19.07.2007 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1324
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster