Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
926
 

AKP nin eğitim düşmanlığına son örnek…

AKP nin eğitim düşmanlığına son örnek…
 

Yıllardır yazar söyleriz. 1950 den beri Türkiye’yi adım adım işgal eden gerici zihniyet en önce çağdaş kültürle yetişmiş, gelişmiş dünya ülkeleri ile aynı seviyede gençler yetiştirilmesini engellemeye çalışmıştır. Başarılı olduğunu da bu gün mevcut üniversite mezunlarına baktığımızda görüyoruz. Tabii bu genellememize devletten bir şey beklememiş, yanlış eğitim sistemine rağmen kendini geliştirmiş bir avuç insanımız dâhil değil.

Bu gerici zihniyetin en son temsilcisi günümüz iktidarının hani “tüy dikmek” anlamındaki 4+4+4 eğitim modelini de çok eleştirdik ama ne fayda. Laf üretmekten başka pek bir işe yaramayanlar dediğim dedik çaldığım düdükten vazgeçmediler.

ABD danışmanlığında eğitime olan düşmanlık maalesef son örneğini ODTÜ de gösteriyor. Taraf olmazsan bertaraf olacaksın politikası acımasızca bu güzide bilim yuvamızı yıkmaya, yok etmeye, ele geçirip ülkenin birçok yerindeki sadece tabelası üniversite olan sözde üniversitelere benzetmeye çalışıyor. Zaten başbakana yapılan protestolardan sonra bunların olması kaçınılmazdı. Şimdi ortaya çıkan bazı gerçekler,  dünyada ilk atmışa giren güzide bilim yuvamızın idam fermanının çoktan verildiğini gösteriyor.

“Dünyanın en iyi 60 üniversitesi arasına adını yazdırarak önemli bir başarıya imza atan ODTÜ'de var olan akademik personel kadrolarının bile kullanımına izin verilmediği ortaya çıktı. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, "Ek kadro istemiyoruz, mevcut kadroların kullanım izni istiyoruz. 300 kadromuz boş. En iyi okullarda okumuş insanları 2200 TL ile çalışmaya ikna ediyoruz, ama kadro alamıyoruz" dedi. "Bu sorunlar bizi geriye götürüyor" diyen Acar, anlayışın değişmesi gerektiğini ifade etti. 

Dünyanın sayılı üniversitelerinin ortalama 4 milyar dolarlık bütçesine karşın, 300 milyon dolarlık bütçesi ile en iyi 100 üniversite sıralamasında ilk 60'a giren ODTÜ'ye, YÖK'ten kadro verilmediği ortaya çıktı.”(*)

Şu kısa paragraf bile durumun ne halde olduğunu ortaya koyuyor. Emekli olanların yerine yenilerinin atanmasına bile YÖK izin vermiyor. Böylece yavaş ama emin adımlarla ODTÜ katlediliyor.

(*) Vatan gazetesi

İzmir 2013-03-13

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

salt Akp düşmanlığında yola çıkılarak yapılmış bir haberi sayfanıza taşımanız sizin de basit bir sol yandaş olduğunuzu gösterir ki; zaten sizin gerçekleri görmeye hiç niyetiniz yok! üniversite, lise ve ilkokul başta olmak üzere yılardır bu Akp yönetime gelmeden önce de sizler bal gibi biliyordunuz Türkiye'nin rezilane bir eğitim sistemiyle yönetildiğini.şuun açık bir surette belirtmek lazım gelir ki; bu sorun yalnız akp'nin değil toplumsal yaramızın bir eserdir. ille bir tarafa taş atacaksanız bence önce vicdanınıza atmalısınız o taşı... Odtü'ye gelirsek, gezi olayları ve başörtülü kız öğrencilere terörüzmi kıskandıran uygulamalarda bulunan bir üniversiteden bahsediyoruz mübarek dünya genlinde ilk 60 a giren üniversite değil de habur kampı! bu rezil insanların arkasında da eminim sizin gibi düşünenler vardır bundan emin olunuz.

ilhan gündoğdu 
 29.06.2014 14:49
Cevap :
Merhaba, Yazımın başını okumadınız sanırım. Bizde eğitimin iğfal edilmesi 1950 de başladı. Bu günkü sanırım zurnanın son deliği. Saygı ve selamlar...  05.01.2015 14:56
 

Çok üzücü... Bunun gibi üniversiteler memleketin yüz akı ve istikbali. Onlara çelme takanlara yazıklar olsun. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 17.03.2013 17:33
Cevap :
Merhaba, Halkın okuması istenmeyince bu tür durumlar normal oluyor. Saygı ve selamlar...  17.03.2013 22:48
 

Çok güzel anlattınız. Benim komşunun oğlu fahri torunla çok haşır neşir oluyorum. Çok ta zeki, fakat bir yaş büyük okula gitseydi daha bir başarılı olacaktı, her sabah ağlayarak okula gidiyor çoğunu da gitmeyerek protesto ediyor. Sevgiler selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 13.03.2013 21:40
Cevap :
Merhaba, Sistemin de istediği daha ilk günden çocukları okuldan soğutmak değil mi? O anlamda başarılılar. Saygı ve selamlar...  14.03.2013 11:06
 

Uyuyalım biz daha!!! Nereye kadar gideceğiz bakalım bu uykuyla? Teşekkürler paylaşımınıza.

SAHAFÇA 
 13.03.2013 15:26
Cevap :
Merhaba, Yakında önümüze referandum ve yerel seçim sandıkları konacak. uyumaya devam edip etmeyeceğimizi orada göstereceğiz. Saygı ve selamlar...  13.03.2013 18:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1622
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster