Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
683
 

AKP'nin oy kaybı

AKP'nin oy kaybı
 

R.Tayyip ERDOĞAN


Ak Parti neden oy kaybetti?

Yerel seçimlerde Ak Parti neden önemli bir oy kaybına uğradı?

Yerel seçimler olalı epey bir zaman oldu. Hâlâ doğru bir cevap kimseden duyamadım.

Bunca zamandır bu değerlendirmeyi beklememin sebebi ise, gerek siyasetçi ve gerekse yazarlardan bu yönde bir açıklama beklemiş olmam; ama hiç kimse bu noktayı göremedi, görenler de söylemekten kaçındılar.

İstanbul’dan bir Ak Parti ilçe adayı ağabeyim ile seçim ertesinde bir sohbetimiz oldu. Siyasi sohbetimizde dikkat çeken bu noktayı da değerlendirirken kendisine bu düşüncelerimi söylediğimde bana “evet çok doğru söylüyorsun” dedi. Kendisi hem bir idareci ve hem de bir eğitimci idi. Benim bu düşüncemi destekleyici ve örnekleyici birtakım örneklemelerde de bulundu.

AK Parti’nin oy kaybettiği bölgelere baktığımızda veya eğitim seviyesine göre oy potansiyeline baktığımızda bu daha da belirgin olarak ortaya çıkıyor.

Bu oy kaybının birinci ve önemli bir sebebi AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sn. Erdoğan’ın kendisidir. Sn. Başbakanın seçim çalışmalarındaki konuşma üslubudur, söylemleridir. Oy toplayım derken daha da kaybetti. Hiç konuşmasaydı ve bu seçim gezilerine hiç çıkmasaydı bile bu kadar oy kaybetmezdi.

Eski siyaset tavrından bıkmış ve eğitim seviyesi yüksek olan seçmen bu tavırdan çok ama çok rahatsız oldu.

Sn. Erdoğan rakiplerine öyle bir saldırmaya başladı ki, mahalle çocuğu gibi bir tavır ortaya çıktı. Yani tam bir Kasımpaşalılık tavrı ortaya koydu. Kısaca daha anlaşılır, amiyane tabirle “ağzını çok bozdu”. O vakur duruşunu bozdu. Kendini çok düşürdü.

Topluma saygısını yitirdi. Bir toplumun karşısında ne veçhile ile olursa olsun hakaret içeren bazı kelimeler asla kullanılamaz. Hele başkasına atfen olursa… Bunlar: ( af. ed.) eşek, inek, koyun, kılavuzu karga olanın burnu bilmem nerelerde olur v.b..

Bu sözlerle güya rakiplerine oy kaybettirmeyi düşündü. Rakiplerine hakaret ediyor olsa da aslında topluma saygısızlık etmiş oluyordu. Sonuçta bu kelimeleri atfettiği kişiler de toplumun önünde, sıradan insanlar olmayan ve bir kesimin teveccühünü kazanmış insanlar. Onlar da herkes gibi siyaset yapıyor. Olmasalar bile bu tür çirkin ifadelerin hele toplum huzurunda kullanılması yanlıştı ve sonuçta eğitimli kesim bunun cevabını verdi.

Eğitimli kesimden bu davranışın karşılığını almış oldu. Yoksa Sn. Erdoğan bu oy kaybının faturasını başkalarına kesmeye kalkmamalıdır.

Ben oy versem de vermesem de sonuçta benim ülkemi temsil eden bir başbakandır. Benim ülkemin bir başbakanına böyle üslupları asla yakıştıramam. Beni ve benim gibi birçok eğitimli seçmeni de hakikaten üzer, üzmüştür de.

Umarım bu değerlendirmem kendisinin de kulağına ulaşır da bir ders çıkartma fırsatı bulur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster