Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2379
 

Akp'nin yaptıkları! 2

Akp'nin yaptıkları! 2
 

Ekonomik Gelişim 

Daha önceki yazımda AKP’nin yaptıklarının en önemli başlıklarından bazılarını detaylıca yazacağımı belirtmiştim. Yapılanların içinde kuşkusuz biz vatandaşlar tarafından rahatlıkla hissedilen icraati ekonomik konulardaki gelişmelerdir. Neler mi yapıldı, beraberce inceleyelim,  

2002 yılındaki ve önceki yıllardaki anormal oranları hepimiz hatırlıyoruz. Bu siyasal yapı enflasyonu % 65 gibi yüksek bir orandan aldı ve en son açıklanan 2010 yılı enflasyonuna göre % 5’e indirdi. Tabi bu büyük başarıda AKP’nin payı çok büyük ancak Kemal Derviş’i de unutmamak lazım. 

Enflasyon 

Dünyanın en bol ‘’0’’ lı paramızdan atılan 6 sıfır olayını unutmamak gerekir. 

6 Sıfır meselesi 

Milli gelirin bize ne faydası var diyenlerdenseniz sizi sizinle yalnız bırakmaktan başka çarem yok! 

Milli gelir 

Evet 2002 yılında toplam 230 milyar $ olan milli gelirimiz 780 milyar $ oldu. Kişi başına 3.500 $ olan milli gelirimiz 2010 yılında 10.000 $ oldu. 

2002 yılında müteahhitlik gelirlerimiz yıllık 100 milyon $ seviyelerinde iken 2011 yılında yıllık 1, 5 milyar seviyelerinde gerçekleşmiştir. 

Yurtdışı müteahhitlik gelirlerimiz 

2002 yılında 36 Milyar $ seviyesinde olan ihracatımız 2010 sonu itibariyle yıllık 114 Milyar $ seviyelerinde gerçekleşmiştir. Tabi birde 2023 yılı 500 milyar $’lık bir hedefi de unutmamak gerekir. (İthalat dediğinizi duyuyor gibiyim tabi onu da AKP’nin yapamadıkları adlı bir yazı dizisinde paylaşacağım, yani gören bir gözüm var) 

İhracat gelirlerimiz 

Biliyorsunuz geçmişte hepimiz Imf defol şarkısını söylüyorduk. Evet Imf’yi bizlerin şarkısı defetmedi ama bizlerin seçtiği bir iktidar neredeyse defetmekten beter yaptı. 2002 yılında 23 Milyar $ olan borcumuz son olarak 5 Milyar $ ‘a düştü. Ayrıca IMF’deki hissemiz arttı. Gerçekten büyük bir başarı geçmişi düşünürseniz! 

Imf ve borç meselesi  

2002 yılında M.B. gecelik borçlanma faiz oranı % 44 seviyesindeydi, 2010 yılında % 1, 50 seviyelerine geldi. 

Faiz oranı 

2002 yılında 10 milyar $ seviyelerinde olan turizm gelirlerimiz 2010 itibariyle 21 milyar $ seviyelerine ulaştı. 

Turizm Gelirleri 

Yukarıda en temel ve biz vatandaşları doğrudan doğruya etkileyen temel ekonomik gelişmeleri saymaya çalıştım. Tabi bunların dışında bir çok ekonomik gelişmeler sağlandı. Aslında bunlar yapılamayacak işler değildi ama yine de bir dönem için bu sayılan icraatler olmayacak bir icraat olarak algılanıyordu. Bunları unutmamak gerekir.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

2002 yılında %60 enflasyon sepeti ile %5 çıkartılan aynımıydı? Mesela %60 ı hesaplarkende sepetin içinde Hortum, leblebi, madlen çikolata, ruj, iç çamaşırı, cam, musluk, kilit, tül, dinamit, lastik eldiven, cam yünü, tuğla, matkap ucu, soba borusu, patinaj zinciri, çalı süpürgesi, tenis topu, pinpon topu, ördek eti, deve eti varmıydı ? Bir arkadaşın yorumundaki Ajda Pekkan benzetmesini yorumuna yaptığınız cevapda tıpkı hükümetin kendileri için olmuz fakat gerçekleri söyleyen yorumlara verdiği ''yorumsuzluk '' cevabını vererek kanıtlamış oldunuz... Objektif yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz , Başarılarınızı dileriz...

Dogan Turker 
 03.06.2011 21:22
Cevap :
Sayın doğan bey, aslında siz kendi kendinize beni doğruluyorsunuz Tüfe verileri araçlarını saymaya çalışmışsınız ben size yardımcı olayı hiç uğraşmayın açın interneti http://www.tuik.gov.tr/VeriBilgi.do?tb_id=17&ust_id=6 girin bu adrese ne nereye geliyor teker teker görebilirsiniz. Amaç ne iktidar yalakalığı nede farklı bir durum amaç biz vatandaşların keskin görüşlerinin minimize edilmesi ve yerine kim gelecekse daha iyisini yapmaya çalışmasını sağlamak. Biz vatandaş olarak iyinin iyisini oluşturmaya çalışırsak o zaman kazanırız yoksa bu politize edilmiş seçmen olgusuyla ancak yerimizde sayarız, tıpkı 1960 + 1970 li yıllardaki o zamanlar kendimizi güney kore ile kıyaslıyorduk şimdi endonezya ile yarışır haldeyiz! neden biliyormusunuz bu keskin politize edilmiş seçmen kitlesi hiç bir şey yapmadan çok kolay idare edilebilir, sonra sonrası malum!!!! saygılar...  07.06.2011 19:39
 

Beyefendi, aslında bu beyefendi sözünü haketmiyorsunuz ama yinede söyleyeyim. TÜRKİYE her zaman adamdı. Adam olarak da kalacaktır. Sadece TÜRKİYE,nin adam olduğunu göremeyen hem göz hem de kalp olarak miyop insanları da barındıracak kadar mükemmel bir yer olduğunu bilin yeter.

UĞUR BOZDOĞAN 
 03.06.2011 14:31
Cevap :
Uğur bey, Türkiye ekonomik açıdan dışa bağımlı olmadan 1 dk yaşabilecek güçtemi ? Türkiye kendi kendine yetecek savunma sanayi mevcutmu? Türkiye ağır ve hafif sanayi de ne durumda? Türkiye yerli petrol kanununu çıkarabilecek bir babayiğiti şuana kadar iktidar yapabildimi? Türkiye politize edilmiş beyinlerin dışında arge uzmanlaşmış beyinler yetiştirme konusunda ne kadar başarılı oldu? Size Sultan Abdülhamitten bir kısa hatıra anlatayım. Sultan'a soruyorlar siz neden meclisi fesh ettiniz ve tüm yetkileri kendinize topladınız diye? Sultan da diyorki kendinizi benim yerime koyun bir yandan fransa destekçileri, bir yanda ingiliz destekçileri, bir yandan alman destekçileri , bir yandan rus destekçileri, hangi zıt destekçi grubu bir şey çıkartırsa diğer düşman devlet elçisi gelip şunu şunu onaylayamazsın onaylarsan savaş ilan ederiz tarzında tehdit edecek sende bunları oturup izleyeceksin yapabilirmisin, hayır.. durum şu kardeşim o dönemde de ''birilerinini adamı vardı'' şimd  07.06.2011 19:46
 

Sevgili arkadaşım yazınızı bir kaç kelime ile özetlersek, 70 yaşına gelmiş Ajda Pekkan,ın Egemen Bağış,a söylediği sözlere tepki olarak UĞUR DÜNDAR'IN söylediği " YALAKALIĞIN KİTABINI YAZIYOR " sözünü size hatırlatmak isterim. İnanın sizin şu yazdıklarınızın Ajda Pekkan,ın söylediği sözlerle bir farkı yok. Fark birini UĞUR DÜNDAR, diğerinin ise UĞUR BOZDOĞAN, ın söylemesi. Sadece bir iktidarın MÜSBET taraflarını yazıyorsunuz. Niye bu müslümanlığı savunur gibi gözüken partinin " ZİNA" YI kaldırdığını yazmıyorsunuz ? Sadece 1 ( Bir ) gecede MİLLİ GELİR 5000 dolardan tam 10,000 dolara nasıl çıktı birde bunu yazsanız ? TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NDE satılmadık kurum kalmamasına, bütün limanların okutulmasına sıranın İstanbul,daki meydanlara kadar gelmesine bunun da ÖZELLEŞTİRME BAŞARISI olarak lanse edilmesine rağmen bu kadar dış borcun nasıl oluştuğunu da bir yazsanız diyorum. Ama yazarken Ajda Pekkan gibi yapmadan yani yalakalık yapmadan sadece bu millet için yazın.

UĞUR BOZDOĞAN 
 28.05.2011 11:59
Cevap :
Merhaba, açıkçası ben şahıs olarak o partinin hatalarının var olduğuna inanıyor ve itiraz etmiyorum. Size ben ne desem siz inanmayacak ve direkt olarak muhalif söylemlere başvuracağınızı tahmin ettiğimden dolayı size bu konuda yardımcı olamayacağım. Türkiye ne zaman adam olur doğru ve yanlışı vatandaşlar ayrım gözetmeksizin kabul edip, yanlışı düzelttirmeyi siyasetin temel taşı kabul ettiği zaman :)) saygılar..  01.06.2011 12:46
 

Hükümetin Sağlık alanlarında yaptıklarına katılıyorum güzel şeyler.Önceden SSK dispanserinde kapıda doktor soruyordu neyin var Gripim Alsana Dolorex ağrı kesici,birde antibiyotik. hadi güle güle. Ancak şurada size katılmıyorum. Milli gelir 3500 dolarken 3500 dolarla ne alınıyordu şimdi ne alınabiliyor.2003 te 1LT benzin 1.2 tl Maaşım 1255 TL 1 maaşla 1255/1.2=1045 Lt benzin Alırken Bugün Maaşım 2000 Tl 1lt benzin 4.2 tl 1 maaşla 2000/4.2 =476 Lit benzin alınabiliyor. Bu orantılamayı gübre,çay şeker,ekmek gibi temel girdilerlede yaparsanız. Nerde kaldı sizin 10000 dolar ben bu hesaba bakarım.

Özer akpinar 
 27.05.2011 15:35
Cevap :
Özer bey, Merhaba evet haklısınız ama benim bahsettiğim olgu milli gelir olgusu sizin bahsettiğiniz olay ise paranın satın alma gücüne giriyor, paranın satın alma süreci iç ekonomik dengelere göre değişir. Evet sağlık dönüşümü çok önemli ve büyük bir olaydır. Benim M.G.'den kastım mesala ABD'nin milli geliri 2002'de 10 trilyon dolarken 2010'da 14 Trilyon dolar seviyesine geldi yani ABD'de kendisini ekonomik manada geliştirdiğinin göstergesi benim bahsettiğim durum tamamıyla Dünya ekonomik standartlarına göre yapılan yükselişi kastetmeye çalıştım. Ayrıca benzini bir gösterge olmaktan çıkartın lütfen o kalem bizim en büyük ithalat kalemimiz olduğunu lütfen unutmayalım. Son olarak Milli geliri küçümsememek gerektiğini hatırlatmakta yarar görüyorum. Saygılar  28.05.2011 16:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1058
Kayıt tarihi
: 03.05.11
 
 

Tarih, felsefe, siyaset, teoloji, gizli servis konuları, kadim ve mistik konular ile hobi olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster