Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
5232
 

AKP sol bir parti mi?

AKP sol bir parti mi?
 

Başbakan’ın eski başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldığı TV programında muhalefeti eleştirdi. Sağ ve sol kavramlarına değinen Akdoğan, solun eşitlikçi, özgürlükçü; sağın da gelenekçi ve muhafazakar olarak bilindiğini vurguladı ve “Biz CHP deyince eşitlikçi, değişimci mi yoksa statükocu mu olmayı anlıyoruz? CHP Cumhuriyeti kuran parti olduğu için hep bunu koruma refleksi var. Türkiye’de değişimin lokomotifliğini yapan AKP’dir. Bazıları asıl sol parti AKP diyor. Batıdaki sol algı AKP’ye daha iyi oturuyor.” diyerek muhalefeti eleştirdi.(Akşam, 23.03.11)

Demek AKP Sol Partiymiş ha… Öyleyse Sol bir Partinin bazı özellikleri nelerdir bakalım? 

Sol bir parti… 

1. Sosyal hakların çiğnenmemesini , tersine tanınmasını sağlayan bir partidir.
2. Çalışanların partisidir.
3. Eşitlikçi bir partidir.
4. Toprak Reform’undan yanadır.
5. Dünya Barışından yanadır.
6. Uluslar arası bir platformda davalarını yürütür.
7. İşsiz kimse olamaz
8. Aç açıkta kimse olamaz.
9. Dinsel tutuculuktan kurtulmuştur.
10. Her yerde kadınlarla erkekler eşit temsil edilirler.
11. İnsanın insanı sömürmesine izin verilmez.
12. Emperyalizme karşıdır.
13. İnsanın her bakımdan geliştirilmesi esastır.(Fiziksel, bedensel, bilim ve güzel sanatlar)
14. Kararlar her düzeyde çoğunluğun katılımı ve demokrat bir şekilde alınır.
15. Toplumsal kesimler arasında derin ayrımlar kabul edilmez.
16. Sol bir ülke kendi halkını besleyecek yeterliğe sahiptir.
17. Sol bir ülkede insanlar çok iyi eğitilirler, eğitimi devlet yürütür ve parasızdır.
18. Sağlık işleri parasızdır ve devletin denetimi altındadır.
19. Sol bir parti enerji meselesini çözümlemiştir.
20. Sol bir parti sanayileşmeyi esas alır. Sol bir partinin hüküm sürdüğü ülkede sanayi ürünlerinin çoğunluğu yerli maldır. 

Tabii, sol bir partinin kuşkusuz bütün özellikleri bunlar değildir. Diğerleri için parti programını okumak gerekir... Şimdi bu noktalardan bakarak Türkiye Cumhuriyetinin ne kadar sol bir parti tarafından yürütüldüğünü açıkça görebilirsiniz. 

Devlet bütün önemli alanlardan çekilmiştir. Neredeyse hapishaneler bile özelleştirilecek ve özel sektörün işletmesine verilecektir. Askeriye de alınan yeni kararlarla bir bakıma özelleştirilmiştir. Eğitimde süratle özel kesimin gücü ve oranı giderek artmaktadır. İşsizlikten sinek avlayanların oranı ise son on yılda azalmamış, artmıştır. 

Bütün ciddi rakamlara, göstergelere bakıldığı zaman, AKP değil sol, sağ bir parti bile olamamıştır. Böyle bir Partinin her şeyden önce Demokrasiyi öğrenmesi gerekir. “Kaldırın Ellerinizi…” , “İndirin parmaklarınızı…” diyerek uzaktan kumandayla bir topluluk idare edilmez. Anlaşıldığı kadarıyla size yakında Futbolcu Hakan Şükür ve Tanju Çolak da katılacaklar ama onlar da sizin hakiki gücünüzü ne kadar artıracaktır , bu gayetle şüphelidir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, AKP yine de muhafazakârdır; ancak sol ideoloji tam da muhafazakârlık karşıtı değildir zaten. Sol aynı zamanda muhafazakâr da olmak zorundadır; tutuculuğa kaçmayacak kadar. Aksi durum ideolojik anlamda anarşizmdir. Bu yüzden sol muhafazakâr olamaz diyemeyeceğim gibi, muhafazakâr partilerin de sol politikalar izleyemeceğini iddia edemem. seygılar sevgiler sayın yazarım

Muharrem Soyek 
 28.03.2011 16:11
Cevap :
Muhafazakarlık, geleneksel olarak tutuculuktur. Gelişme karşıtlığıdır. Devrimcilik ise Muhafazakarlığın karşıtlığıdır... Eskiden "Devrimci" sözünden dolayı kimse tutuklanmazdı... Şimdi emin değilim.  30.03.2011 0:57
 

AKP'in sağı solu belli değildir. Ancak gerçeğin yüzü de CHP'nin bir sol siyaset gütmediğidir. AKP her ne kadar muhafazakâr tanımlı bir parti olsa da özgürlükçü sosyalist yanları da yok değil. Geçmişe dikkatlice bakılırsa özgürlük alanları darlmış değil genişlemiştir. Benim arzu ettiğim kadar olamayışının nedeni de bence CHP'nin sosyalist örgürlükçü baskıyı iktidar üstünde hissettirebilecek kadar uygulamada sol zihniyetli olamayışıdır. Aslında AKP bir aşure partisidir. Herkes onda ağzına lâyık bir şeyler bulabilir. Bu yüzden AKP'ye klasik bir siyasi ideoloji giydirmek zordur.

Muharrem Soyek 
 24.03.2011 13:45
Cevap :
Ama yine de Muhafazakardır...  28.03.2011 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 779
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster