Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
669
 

AKP UCM Sınavında

AKP UCM Sınavında
 

Hükümet Davos ruhunu UCM kararı sonrası sürdürebilecek mi? Yoksa bir kez daha çifte standart kulvarında mı görünecek?

04 Mart’ta UCM (Uluslararası Ceza Mahkemesi) El Beşir hakkında karar verecek. Bu karar tutuklama yönünde olursa konu BM Güvenlik Konseyinde görüşülecek.

Bilindiği gibi Sudan UCM, Roma statüsünü onaylamadığı halde BM Güvenlik Konseyi kararı ile beklenmedik şekilde Darfur’la ilgili dosya UCM’ye taşınmıştı.

Sudan hükümeti halen UCM kararlarını hiçbir şekilde tanımayacağını ileri sürüyor. Diğer yandan BM Güvenlik Konseyi’de UCM’ye verdiği dosyayı 12 ay süre ile erteleme kararı verebilir. Bu karar Darfur konusunun rafa kaldırılması anlamına gelecek. Darfur’a ilişkin bilgileri Sevgili Mor Lale’nin bloğundan okuyabilirsiniz. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=164886

Bu konu Türkiye Hükümetini neden ilgilendiriyor? BM Güvenlik Konseyinin ilk kez geçici üyesiyiz; BM Güvenlik Konseyi kararları üye ülkeler tarafından verilen bir önergenin, 15‘e 9 oyla kabul edilmesi ve daimi üyelerden birinden ret oyu almamış olması şartıyla alınıyor.

El Beşir’e tutuklama kararı çıkarsa Darfur konusunun ertelenmesi istemi ile BM Güvenlik Konseyi önüne getirilmesi halinde Türkiye’nin tavrı önem taşıyor. Arap hükümetleri ve Afrika hükümetleri kararın çıkmamasından yana. Bu duruma rağmen yerel ve uluslararası alanda bizim hükümetimizin tavrı, uluslararası adalet konusundaki tutumu önem taşıyor.

Perez’i “insanlık suçu” ile itham eden başbakanın, “soykırım” yaptığı gerekçesi ile yargılanan El Beşir’ e ilişkin tavrı çifte standart içermemeli.

Türkiye’nin Roma Statüsüne ve Uluslararası Ceza Mahkemesi sistemine bir an önce dahil olması konusu ezici çoğunluğa sahip hükümetin hükümet etme alanında.

Hüküm hükümette ise Roma Statüsünü; Uluslararası Ceza Mahkemesi sistemini mecliste onaylamalıdır.

Uluslararası Ceza Mahkemesi için Uluslararası Koalisyon (The Coalition for the International Criminal Court -CICC) Türkiye'yi Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) kurucu statüsü olan Roma Statüsü'nü onaylamaya davet ediyor. http://www.yuzlesmedernegi.org/haberler.asp?ID=225

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 444
Toplam yorum
: 1131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

MB zengin kültürel bir eksen; düşüncelerimizin buluştuğu, tartıştığımız, birbirimizi etkilediğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster