Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

14 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
645
 

AKP ye "evet" gazı

AKP ye "evet" gazı
 

Günlerdir hem iktidar, hem de muhalefet liderleri tarafından “baş döndürücü” bir şekilde yürütülen “evet- hayır” kampanyaları nihayet sona erdi ve söz söyleme hakkı halkımıza verildi.

Pazar günü yapılan Anayasa Referandumundan “evet” oyları çıkarak 26 maddelik Anayasa Paketi de değişerek, yeni bir dönemin yolu ve önü açılmış oldu.

Pazar günü gerçekleştirilen oylama sonucunda ise ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır.

“Evet, Hayır”ın dışında özellikle Güneydoğuda BDP nin isteği olan sandıkları boykot kararı da “üçüncü bir tercih” olarak dikkat çekmiştir.

Yaklaşık %73 katılım oranı sağlanan referandumda % 25 lik bir kesimde sandıklara gitmeyerek irade göstermiştir.

Sandığa gitmeyen %25 lik kesimin ne kadarının BDP’ nin “boykot kararına” uyduğunu ne kadarının ise bu kararın dışında başka bir nedenle sandıklara gitmediğini bilemiyoruz, ancak bilinen bir şey varsa o da “BDP nin boykot çağrısı" Güneydoğu illerimizde taban bulmuş ve %60 varan bir oran yakalamıştır.

Referandumun sonuçlarının netleşmesi sonrası açıklama yapan başbakan daha ilk günden yeni bir Anayasanın sinyallerini vermeye başlamış, verdiği mesajlarla da yine önümüzdeki günlerde “Başkanlık sistemini” tartışmaya sunacağı görülmektedir.

Başbakan Erdoğan’ın önümüzdeki yıl gündeme getireceğini açıkladığı kapsamlı anayasa değişikliğinde başkanlık sistemiyle gündeme getirilmesi beklenen “eyalet sisteminin de”, Kürt açılımının ilerletilmesi kapsamında Türkiye’nin milli birliği, milli devlet niteliği ve üniter siyasi yapısının temellerinin yıkılmasına yönelik düzenlemelerin yer almasının Türkiye’yi etnik temelde ayrışma, çatışma ve bölünme sürecine götürmesi muhtemeldir. Böyle bir gelişmenin doğuracağı vahim ve ağır sonuçlar ise açıktır.

AKP iktidarı özellikle Anayasa Mahkemesinin ve HSYK nın yapısını değiştirerek önümüzdeki dönemde atacağı adımların, ortaysa koyacağı yeni Anayasa değişikliklerinin özelliklede “yol haritasının” temellerini atarak “elini rahatlaştırmış” bir konumu kendisine sağlamıştır.

AB, ABD ve dış güçlerin istediği, BDP, PKK ve İmralı’nın dayattığı “federasyon ve kimlik tanımlamalarının” artık Anayasada da yer alması, eyalet taleplerinin dikkate alınması önümüzdeki Anayasa düzenlemelerinin en önemli ve kritik talepleri olmaya aday sorunlar olarak şimdiden kendini göstermektedir.

AKP ve başbakanın işi oldukça zor görünmektedir. 13 Eylülden itibaren yeni Anayasa değişikliği ile 80 darbecileriyle nasıl hesaplaşılacağı, daha şimdiden gündeme getirilen Anayasa değişiklik taleplerinin neleri kapsayacağı her kesim tarafından merakla beklenecektir. Referandum sonuçlarına bakıldığında Türkiye üç renge boyanmış görünmektedir.

“Hayırcılar” olarak belirlenen Akdeniz, Ege ve Trakya halkı daha çok üniter devletten yana, çağdaş, demokratik, laik, sosyal hukuku savunan, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, AKP iktidarına ve uygulamalarına karşı duran bir yapı olarak dikkat çekmektedir.

Güneydoğu ve doğunun büyük bölümü ise BDP çizgisinde, boykot kararına uyan bir kesim;

İç Anadolu, Marmara ve Karadeniz de ise referanduma “evet” diyen bir kesim.

Bu tablodan da görüldüğü gibi Türkiye şimdiden üç parçalı bir görüntü vermekte, özellikle Güneydoğuda ki irade ise tehlike sinyalleri vermektedir

Artık referandum geride kalmıştır. İktidarda, muhalefette toplumu ayrıştırmaya, toplumu kamplara bölmeye götürecek yollardan kaçınmalı, "devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünden” yana tavır koyacak adımları bir şekilde atma yollarını bulmalı, kavgalara ve didişmelere son vermelidir.

Sonsuzluk ( Osman Özeker).14.09.2010.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Osman bey yazınızı büyük bir dikkatle okudum görüşlerinize tamamen katılıyorum. Bir ufak ekleme yapmak istiyorum; bütün sorun "birlik ve beraberliğin" sağlanmasında, bunu şurada görüyorum; çizildiği idda edilen üç renkli haritaya inanmıyorum. PKK nın boykotunun da 0/025 lerde olduğunu kabul etmiyorum. Bu oran 0/025 in 0/040 ını geçmez! Oylamada oy veren birçok doğulu vatandaşımız var. Bu beni umutlandırıyor. Eğer söylenildiği gibi 0/025 olsaydı şimdiye kadar çoktan yer yerinden oynardı! Akıl var mantık var yaa.. Bu doğudaki vatandaşlarımız akıllarını peynir ekmekle mi yediler de kalkıp olmayacak duaya amin deyip 250 yıl geri yaşamı isteyecekler. O insanlar da insan onlar da neyin iyi neyin kötü olduğunu enaz benim kadar fark ediyorlar. Ne yapacaklar "Ortaçağ Kürdistanı"nı ya.. Ben "gönülden bilik ve beraberlik" çalışmasının başarılı olacağına inanıyorum, şimdiye kadar yapılan çalışmaların "gönülden"liğine inanmıyorum! Selamlar..

Halil Güven (Sökeli) 
 20.09.2010 14:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 232
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 2971
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster