Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '07

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
328
 

Akşam sefası: Diziler

Orta gelirli bir aileyseniz , tek eğlenceniz oluyor televizyon. Akşam eve gelince , yemekten sonra koltuğunuza oturup , hele bir de sıkı takipçisi olduğunuz-sevdiğiniz bir dizi varsa ekranda.. Dünyayla bağlarınızı koparıyor , bambaşka dünyalara dahil oluyorsunuz.

Nedense hiç de bize benzemeyen , tüm maddi sorunlarını çözmüş , tek sorunları aşk olan bir takım genç erkek ve genç kadınları izleyerek , kendi hayatlarımızı unutmaya çalışıyoruz.Son model arabalar , hayatımızda hiç görmediğimiz ve hiç göremeyeceğimiz evler..
Peki böyle mi olmalı?

Tabiki hoşça vakit geçirmek istiyoruz. Dizileri de , zaten sıkıntılı olan hayatlarımızda bir taze nefes için izliyor olabiliriz. Ama karakterler biraz daha bizden birileri olsa fena mı olur? Bize benzer yaşamları , bizimkiler gibi sorunları - dertleri olsa..onların da çocuklar ÖSS'ye OKS'ye girse..okula minibüsle gidip-gelse..
Hasta oldukları zaman Devlet Hastanelerine gitseler , sıra bekleseler..
En mütevazi aile Ali Rıza Bey ve ailesi bile heryere taksiyle gidip-geliyor. Mükremin Abi vardı , sonunda ona bile ikramiye çıktı ve zengin oldu. Genç kızlar Onur Bey yada Avukat Ahmet gibi son derece varlıklı , yakışıklı ve deliler gibi aşık erkeklerle karşılaşmayı bekliyorlar. Toplumsal tatminsizliklere her gün yenilerinin eklenmesinde bu fantezi hayatların da payı yok mu acaba ?

Oysa toplumu en fazla etkileyen unsur olan televizyonlarda insanları biraz daha fazla düşünmeye , yine diziler vasıtasıyla da olsa aydınlatmaya yönelik çalışmalar olamaz mı ? Bizden daha zor olan hayatlar da girse ekranlardan evimize.. Devamlı ihtiras , hırs ve güç özentilerini tetiklemek yerine , insanlara sabır , nezaket ve hoşgörü telkinleri yapılsa.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O kadar haklısınız ki, orjinali yabancı olan pek çok dizi ve yarışma programı bulunmakta.Oysa eskiden ne kadar güzel ve özgün senaryolar bulunmakta idi.Kısacası yazınızda belirttiğiniz konuya katılmamak elde değil.Elinize,kaleminize sağlık.Bu arada aramıza hoşgeldiniz. Selamlarımla

Işın Çavdar 
 27.11.2007 20:15
Cevap :
blogun yayınlanmasının üzerinden nerdeyse 1 ay geçmiş ilginize teşekkürler.siz de çok dizi izliyormusunuz? selamlar..  25.12.2007 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 19.11.07
 
 

Ankara doğumluyum, İ.T.Ü. den mezunum. Mimarım. Aile, Gündelik Yaşam ve Politika ilgi alanlarım. Dün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster