Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
233574
 

Akşam ve gece kaşıntıları

Akşam ve gece kaşıntıları
 

-Alıntı-


Gündüz vakti çok güzel bir hayatınız var ama akşamları ve geceleri kaşıntıdan duramıyorsunuz belki. Sanki sürekli bir şeyler sizleri ısırıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kolununuz kaşımaktan, kıpkırmızı yapıyor hattâ kanatıyorsunuz. 

Bunun aslında normal bir döngüden ibaret olduğunu tahmin edebilir miydiniz? Evet, bunlar vücudumuzun fizyolojik bir mekanizmasıdır. Vücudumuzda, alerji oluşmasına sebebiyet veren bazı hücrelerimiz vardır. Bu hücreler insanları yabancı maddelere karşı koruyarak vücudu uyarırlar. Bu uyarı mekanizması sayesinde, vücudumuz yabancı maddelerden korunurlar. Korunmak iyi bir şey fakat bazen vücudumuz tanıdık, bilindik nesnelere, kıla, tüye ve toza karşı bile alerjik alarma geçer. Genetik faktörler etken olabileceği gibi, günün saatine, yaşanılan coğrafik özelliklere bağlı olarak da alerji ve kaşıntı yaşayabiliriz. Kaşıntı, genellikle alerjinin başlangıcıdır. 

Peki, neden her insan aynı maddeye karşı alerji göstermez? Neden akşam saatleri? Kortizol, vücut salgıları, ısı bu konuda önemli etkenlerdendir. Kortizol, sabah saatlerinde kanda yüksek miktarda bulunur ve akşam vakitlerinde minimum seviyeye düşer. Kortizol, bir çeşit bağışıklık sistemini yani alerjik olayları baskılayıcı bir hormondur. Akşam saatlerinde daha çok kaşınmamızın önemli faktörlerindendir. 

Sıcaklık artışı ile birlikte, vücudumuzun deri ve diğer mukozal yüzeylerde su tutma kapasitesi düşer. Bu da daha çok alerjik maddenin vücuda girmesi ve reaksiyona sebep olması demektir. Bu sebeple, kuru ve sıcak havalarda kaşıntınız ve kızarıklığınız artabilir. Örneğin, yaz aylarında İstanbul'dan iç anadolunun kurak bir iline gittiğinizde kaşıntı ile birlikte vücudunuzda sivilce tarzında kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu sebeple, kurak ve sıcak yerlere giderken, en azından güneşe maruz kalacak bölgeleri nemlendirmeniz veya soğuk tutmaya çalışmanız sizleri rahatlatacaktır. 

Bunların dışında, salgı (tükürük, göz yaşı, ter) yapan mukozal yüzeylerde de, kuruma belirtisi olduğunda bu bölgelerde tahrişler görülebilir. Bol bol su içmeniz bu açıdan önemlidir... 

Unutmayın, her şey dengeli olmalı. Aşırıya kaçıldığında da, ters durumlara düşebilirsiniz. Sürekli kaşıntı problemi olan, veya gittikçe artan kaşınmalar, şişmeler ve kızarıklıklarda, acilen en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz önerilir. Bazı sistemik hastalıklarda da aynı belirtilerin görüldüğü bilinmektedir. 

Sağlık günler dilerim... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkür ederim. Faydalandım.

Muharrem Soyek 
 21.02.2011 12:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3137
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster