Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
481
 

Akşam yine akşam

Akşam yine akşam
 

Zil sesi ile uzanıyorum çantama.

Akşamın acelesi varmış gibi siyah tülünü örtmüş de gelivermiş. Siyah hırkam koltuğumun altında kapıyı açıp çıkıyorum dışarı.
İnceden bir rüzgar titretiyor cesur görünen ama ilk hamlede ürperen tenimi. Acele ile giyiyorum yaz boyunca hor gördüğüm yün hırkamı. Isınıveriyor tenim bedenim. Özlemişim bu sıcaklığı, sarınıyorum keyifle.

Yorgun insanlar, telaş içindeler, ışıl ışıl her yer, ellerinde paketlerle sabahtan eşinin çocuğunun siparişini alma çabasındaki anneler babalar.

Çocukluğum geliyor aklıma eli kolu dolu evine gelen babaları görünce ne çok imrenirdim öyle. Filmlerde de olur; evin reisi başında şapkası kolunun altında büyükçe bir kese kağıdı içinde çocuklar için meyve, beyaz ambalaj kağıdına sarılmış iki ekmek ile çalar kapıyı. Koşar açarlar kapıyı çocuklar, anne eşine sarılır "hoş geldin" der.

Eli kolu dolu gelmeli eve babalar...

Biniyorum evime kavuşturacak arabaya.

Yorgun yüzler, yazın o rahatlığı, ışığı yok kimse de. Dışarıya bakıyorum. Hayalet bir kent gibi görünüyor evler. Tek tük ışıklar yanmış. Müzikler bile değişmiş radyoda çalan. Nasılsa tüm turistler gitti, dönelim kendimize der gibi hafif acılı bir şarkı usuldan kulaklarımızı tırmalıyor.” La havle vela kuvvet” diyerek sessizce sineye çekiyoruz şoför arkadaşın seçimini.

Ücretini ödeyip iniyorum. Issızlaşan sokağa giriyorum. Mandalin bahçelerinin arasından kendi adımlarımı duyarak usulca geçiyorum.

Mandalinler sarı lira misali süslemişler yeşil yaprakları. Sokak lambasının soluk ışığında keyiflendiriyor ruhumu.

Evim karanlıklar içinde. Bahçemde ki ağaç mutfak pencerem, karanlıktan bana sesleniyor adeta.”

Gel hadi anahtarı sok kilide, yak ışığı, bas televizyona ses gelsin ışık gelsin.

Mutfağa giriyorum. Yazın yüzüne bakmadığım tarhana torbasını alıyorum. Tencereye su koyup üç kaşık tarhanayı boca ediyorum suya. Sıcacık bir çorba çekiyor canım bu üşüten akşam da.

Ocağı yakıyorum ağır ağır karıştırıyorum tarhanayı. Fıkırdamaya başlayınca biraz yağ ve salça karışımına ezdiğim iki sarımsak ve tuz karışımını koyup naneyi en son koyarak ocağın altını kapatıyorum.

Birden aklıma bir gün öncesin de haşladığım börülceler geliyor, çölde su bulmuş gibi seviniyorum. Sarımsak limon ve tuz ilavesi ile muhteşem bir salata hazırlıyorum kendime. Tepsiye diziyorum hepsini, haberler bitiminde keyifle izlediğim dizi için hazırlanıyorum.

Sanki birazdan gong çalacak, ışıklar sönecek ve film başlayacak gibi yerimi alıyorum.

Ve perde…

Ne yazmayı düşledim, neler yazdım…Olsun çoktandır yazmayan parmaklarım bunları yazmak istedi.

Yine yazarım, yaz bitti…
Sonbahar insanın dilini çözüyor sanki… sevgi ile kalın efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaşam galiba açılan bir kapıdan girilip bir daha dönüşü olmayan yol gibi bir şey. Hiç durmadan gidiyor insan arada sırada arkamıza dönüp baksak ıssızlığı mı görüyoruz ne? Sevgilerimle...

Müyesser Saka 
 26.11.2008 9:58
 

Çok sade ama bir o kadar da duygu dolu bir yazı idi, satırlarını yüreğimde hissettim eline sağlık. Bodrum'un kışı çok ıssız değil mi? Ne yapalım yüreklerimiz ıssız ve dostsuz olmasın.:) Sevgilerimle. Nilgün

nilgun 
 24.11.2008 20:47
Cevap :
Sevgili Nilgün...Nerelerdesin birden bire uzaklaştık sanki buradan. Sana yazacağım ama tembellik damarıma işledi inan. Gelmiyormusun buralara sevgiler  03.12.2008 22:58
 

Vay be ya... Ne yazıydı... Bende burdan üşürken yağmurun soğunda... iyi gitti walla tarhana:)) Mis gibi... İyi ki gelmiş sonbahar oralara... Şükürler olsun ki yazdırdı sana... Buralarda artık sonbahar yerini kışa terketmekte ufak ufak... Sonbahar dilini çzömüş :)) Kış neler yapacak bakalım sana... inan merkala bekliyorum canım arkadaşım... Sağlıcakla kal... Öptüm gül yanaklarından...

Şirin 
 18.11.2008 11:43
Cevap :
Ah ahhh neler var ama bende iş yok şekercim. Ne yapsam ki hocalara mı gitsem dersin? Can Şirineme sevgiler  03.12.2008 23:10
 

Ben d emerak etmiştim seni nerelerdesin diye. İyi ki geldin:) Sevgilerimle Halide'ciğim...

Özlem Akaydın 
 16.11.2008 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 989
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster