Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '15

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
68
 

AKTOB Başkanı Hacısüleyman; SÖMESTRE VE YAZ TATİLLERİ BÖLGELERE GÖRE AYRILSIN...

AKTOB Başkanı Hacısüleyman; SÖMESTRE VE YAZ TATİLLERİ BÖLGELERE GÖRE AYRILSIN...
 

Sevgili Dostlar;
 
Bilinir ki ilk 1998 yılında bu söylemi kitapçığımda kaleme almıştım. Her sene de 3-5 kez yazar çizerim. SÖMESTRE VE YAZ TATİLLERİ BÖLGELERE GÖRE AYRILSIN..Aradan 18 sene geçmiş. 
Dün  AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman basın toplantısı yapmış ve Bakanlığa çağrıda bulunmuş; 
SÖMESTRE VE YAZ TATİLLERİ BÖLGELERE GÖRE AYRILSIN...
Kendi birliğimizin bu konuya sahip çıkmasını bir türlü sağlayamadık. Destek başka kulvardan geldi. 
 
Helal olsun Yusuf Hacısüleyman !. İyi ki varsın
----------------------------------------------------------------------
Türkiye'de yarıyıl ve yaz tatillerinin aynı dönemde başlayıp aynı dönemde bittiğini hatırlatan AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, oysa Türkiye'nin coğrafi olarak bile 7 bölge üzerinden tanımlandığını, bu bölgelere göre tatillerin farklı zamanlarda başlayıp, bitmesi gerektiğini söyledi.

 

Türk turizm endüstrisinin sağlıklı ekonomik hareketinin böylece daha uzun aylara yayılabileceğini kaydeden Hacısüleyman, "Biz sadece 2- 2.5 ay içinde tüm mekanizmaları harekete geçirmeden, daha yaygın, ülke ekonomisinde bütün endüstrilere fayda sağlayacak hale getirebiliriz" dedi.

 

AKTOB Başkanı Hacısüleyman, yarıyıl ve yaz tatilinin aynı dönemde başlayıp, bitmesinin tüm öğrenci ve öğretmen hareketini etkilediğini, okulların trafiğinin de bir anda başlayıp bir anda sönmesine neden olduğunu kaydetti.

 

Turizmin ülkemiz ekonomisine olan katkısını artırmak, devinimi sürekli kılmak için bu tatillerin 7 coğrafi bölgeye göre planlanmasını istediklerini anlatan Hacısüleyman, bu bölgelere göre yeniden düzenlemenin yararlı olacağını dile getirdi.

 

Almanya'da farklı bölgelere göre tatil planlamaları olduğunu aktaran AKTOB Başkanı Hacısüleyman şöyle konuştu:

 

"Birisi haziranda başlayıp Temmuz ortasında bitiriyor, diğeri temmuzda başlayıp ağustos ortasında bitiriyor. Kimisi ağustosun ortasından başlayıp eylülde bitiriyor. Dolayısıyla turizm hareketini 6- 7 aya yaymış oluyor. Oysa ülkemizde yaz tatili hareketi 2- 2.5 ay sürüyor. Hatta sınav sonuçları, kayıtlar gibi nedenlerle bu ekonomik hareketlilik belli bir döneme sıkışmış durumda."

 

Yarıyıl tatili içinde bakıldığında, her bölgenin coğrafi ve iklim şartlarının farklı olduğuna değinen Hacısüleyman, şunları kaydetti:

 

"Sömestr tatilini de her bölgeye aynı tutuyoruz. 15 gün yerine 1.5 aya yayabilirsek, turizme yarattığı ekonomiyi daha geniş bir zamana yayma şansımız var. Akdeniz'de mevsimsel olarak en sıcak aylarda yapabiliriz. Bölgeler arası 15'er günlük kaydırmalar bile 2 ayı 4- 5 aya çıkarabilir. Önemli olan burada bir anda bir şeyi yakıp söndürmek değil, mümkün olduğunca bu Alevi uzun süre devam ettirmek, ekonomik ateşi yukarda tutmak."

 

Bu konuda bakanlıklara öneride bulunduklarını anlatan Hacısüleyman, "Müfredat ve öğretmenlerin çalışması açısından düzenlemelere ihtiyaç olunduğu söylendi. Tabii ki düzenlemeye ihtiyaç var ve düzenlenirse de ülke ekonomisine katkısı olacak" dedi.

 

Haber: Turizmnews

 
 
Twitter     https://twitter.com/baracudacem 
Skypee      : andiamocem

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 290
Toplam yorum
: 172
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 4192
Kayıt tarihi
: 23.01.07
 
 

Kayseri doğumlu, 1977'den beri Sektörde (Otel, Çarşı, Yurtdışı Acente, Profesyonel Turist Rehberi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster