Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
2819
 

Aktütün

Aktütün
 


Öldüler...


Bugün, İzmir sokaklarından bir tabut akacak. Sel olacak çağıldayacak. Bayrak olacak. Çakı gibi yiğitlerin, kıt’a adımlarıyla; bir top arabasının ardına yüklenecek. Ve oradan uzayıp gidecek. Kanamış on binlerce yüreğin, dağlanmış milyonlarca insanın nemli bakışlarına nişan olacak.


Yiğittiler...


Yüreği, bir serçe misli pırpır eden ana-babalarının, kadınlarının, evlatlarının, kardeşleri, bacılarının dışında hangi birimizin aklındaydılar dün geceye kadar? Hiç birimizin.


Ben, ayaklarımı uzatmış kitap okumaktaydım. Taze çekilmiş kahvemi yudumlamaktaydım. Ya sen? Muhtemelen pahalı şarabını içerken, çok sevdiğin televizyon dizisine bakmaktaydın. O, Bodrum tatilinin son demlerini yaşamakta, öteki Londra seyahatinden yeni dönmekteydi.


Bazılarımız aşk-meşk işlerinde, kimilerimiz de iş bağlama, ihale kotarma faaliyetlerindeydi. Yazlıktaki karşı komşumuzun, son İtalya gezisinde aldığı Dolce Gabana çantanın fiyatını tartışmaktayken bir kısmımız; diğer bir kısmımız da Ertuğrul Sağlam kovulmalı mı, yoksa bir şans daha verilmeli mi sorusunun derin tahlillerini yapmaktaydı.


Öldüler...


Onlar, sınıra sıfır noktada, arazide, dağlardaydılar. Ve tepelerine kurşunlar yağdı. Ölüm yağdı. Hakk’a yürüdüler. Geride sevdiklerini, yakınlarını, koskoca bir milleti bırakarak.


Bu millet, bu ihanetle yıllar önce yine Şemdinli’de tanışmıştı. Eruh ve Şemdinli baskınlarıyla kendini göstermişti yılan, başını. Daha bir sene kadar önce, yine böylesine uğursuz zamanların birinde, yine böyle bir Cumhuriyet Bayramı arifesinde, Dağlıca’da dağlanmıştı yüreklerimiz. Bugün Aktütün’de, akmışçasına yaşattırılmaya çalışıldığımız ak günlerimiz karaya döndü.


Bu kara günde, İzmir sokaklarında bir tabut arz-ı endam edecek bugün. İçinde yatanın kanıyla allara bürünmüş bayrağına sarılı bir tabut.


Pek çok gözden yaşlar akacak, titrek yanaklara. Babalar, eşlerinden ve çocuklarından nemli gözlerini kaçıracaklar. Akşam yemeklerini yerken, açık olan televizyonlarından ana haber bültenlerini seyreden milyonlarca millet evladının boğazlarına dizilecek lokmalar. Yavaşça sofralardan kalkılacak ve balkonlara kaçılacak. Ağlanacak...Ardı ardına sigaralar yakılacak. Titreyen yüreklere söz geçirilemeyecek.


Yürüdüler...


Günlerce, haftalarca; sırtlarında kilolarca teçhizatla, yağmur, çamur, kar, kış, kavruk sıcak demeden, bir tek milimetrekaresini bile ilelebet, bir tek hain eline bırakmayacakları vatan topraklarında yürüdüler.


İhanet bazen mayın oldu patladı, bazen mermi oldu saplandı içlerine. Puşt pusuların, şerefsiz kumpasların dipsiz karanlıklarına çekildiler bazen de. Ama yürüdüler, sürekli yürüdüler, Hakk’a yürüdüler.


Vuruldular...


Bugün İzmir’de ve onlarca Türk şehrinde; tam on dört yiğidin tabutunun ardından milyonlarca yürek yürüyecek. Nur yüzlü şehit analarının, yayla yürekli yiğit babalarının, körpecik gelinlerin, babasız kalan yetim ve melekler kadar günahsız sabilerin, kardeşlerin, yavukluların, ağabeylerin, arkadaşların ahı tutacak er ya da geç.


Onlar toprağa girerken, bu millet şapkasını koyup önüne bir kere daha düşünecek. Düşününce ne olacak? Bir şey mi değişecek? Anam kızsın diyor ama vallahi de, billahi de benim kendime güvenim yok.


Acı...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zenginimiz bedel verir.askerimiz fakirdendir.

hakan kubilay türköz 
 09.10.2008 12:37
Cevap :
Öyledir Kubilay Bey, öyledir. Sevgi ve selamlarımla.  11.10.2008 14:13
 

bu vatan bizim türk kürt çerkez demeden.işte biz böyle öğretildik öğrendik yani eski nesil olduk.yeni nesilse bunların hiçbirini kaale almıyor nedense. önerim şu hollanda fransa gibi flamanların ayrıldığı bir sistem geliştirip kürtçülük propagandası yapanlara siz vatanınıza geçin buraya girip propaganda yapamazsınız diyeceksin.kıbrısa kimlikle girildiği gibi türk tarafına kimlikle girecekler buna rağmen propağanda yapanlar bir daha türk topraklarına giremezler alacakları cezada ağırlaştırılmış olarak kürtlere verilen içte özerk bölgedeki cezaevlerinde çekecekler.kendilerine çizilen bölgeye geçenler geçer geçmeyenler bizlerle kardeş olarak yaşarlar. dışardıda yaşayan en az 10 milyon kişi olarak biz hollanda almanya veya herhangi bir ülkede bizede vatan toprağınızdan verin demişmiyizde onlar bizden istiyorlar verin içte özerk dışta bize bağımlı olarak yaşasınlar bakalım kaç tanesi doğuya geri dönecek hamileri amerika arkalarındayken deneyin birtanesi bile gitmez ama caz da yaparlar

cemil yilmaz 
 07.10.2008 9:32
Cevap :
Kıymetli Cemil Bey, öncelikle ilgi ve katkınızdan dolayı teşekkür ederim. Ancak bahsettiğiniz şekilde bir bölünmenin dahi ben doğru olacağı düşüncesinde değilim. Atatürk'ün çizdiği Misak-ı Milli sınırları -ki o sınırlardan bile feragat etmişizdir Lozan'da- zaten koskoca bir vatan toprağının, yaşanılan şartlar gereği sona bırakılmış küçük bir nüvesidir. Ve Hakkari Esendere'deki son hudut taşına kadar, yukarıda Sarp sınır kapısının eşiğine değin bu topraklardan bir milim dahi vermeye bu aziz milletin hiç mi hiç niyeti yoktur. Ortaya attığınız yapı sonrası oluşması muhtemel sosyal durum bence de söz ettiğiniz gibi olacaktır ama bu toplumun, bu kadarını dahi deneme lüksü yoktur bence. Sevgi ve selamlarımla.  07.10.2008 21:58
 

Eğri oturup doğru konuşalım. Bu teknolojik çağda 350 teröristin bu kadar büyük insanlık dramını yapacakları önceden haber almayan bir istihbaharat örgütün yoksa, o zaman devletin başında oturanlar görevlerini iyi yapmıyorlardır. Devlet yönetmek öyle çıkar hesapları içinde olup kürsülerden bağırıp çağırmakla olmuyormuş demek. Bütün bunları beceremezsen büyük devlet olamazsın. Hele hele ikinci Atatürk hiç olamazsın. Tabii bizimde kızıp şapkamızı çıkaracağımız an gelir ama o zaman iş işten geçmiş olur. Saygılarımla.

Levent BİÇKİN 
 05.10.2008 18:20
Cevap :
Çok yerinde tespitleriniz, değerli katkı ve ilginizden dolayı teşekkür ediyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum Levent Bey. Eksik olmayınız.  06.10.2008 20:43
 

Sözlerin bittiği yerdeyiz.Biz acılarımızla kavrulmaya alışmışız.Yine aynı manzara, yine aynı sözler.Lanet olsun hepsine.Başımız sağ olsun...

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 05.10.2008 16:48
Cevap :
Teşekkür ederim Murat Bey. Sağlıcakla kalınız.  06.10.2008 20:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 905
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3712
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster