Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '09

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
611
 

Akupunktur Nedir?

Akupunktur tıp tarihindeki en eski ve en uzun soluklu tedavi yöntemidir. Çin – Uygur bölgesinde doğup 5.000 yıl sonrasına kadar gelebilen akupunktur, sadece hastalığın belirtilerini değil hastalığın nedenini de tedavi eder. Bir takım özel noktalara iğne batırılarak yapılır. Zayıflamada etkinliği tanınan ve bilinen akupunkturun birçok hastalığın, özellikle de ağrının tedavisinde önemli yeri vardır.

Geleneksel Çin Tıbbına göre, "Yaşam enerjisi" vücudun içinde ve üstünde olmak üzere belirli hatlar boyunca akar ve bu hatların belirli yerlerinde akupunktur noktaları bulunur. Enerji sürekli hareket halindedir ve belli ritimlerle gün içinde tüm vücudu dolaşır. Enerjinin güçlendirilip zayıflatılması enerji hatları üzerinde bulunan akupunktur noktalarına müdahale ile mümkündür. Akupunktur noktalarına yapılan sinirsel uyarılarla vücut sağlığının dengeye ulaşması sağlanır. Batı tıbbına göre ise akupunktur, vücudun elektrik iletisi taşıyan sinir sistemimizi özellikle de iç dinamikleri harakete geçiren otonom sinir sistemimizi uyarıp beyne sinyal göndererek iş gören bir yöntemdir. Batı tıbbında akupunktur noktaları, küçük sinir kavşaklarıdır. İncelenen bütün akupunktur noktalarının sinir dalcıklarına rastladığı ayrıca 409 noktadan 386' sının ana kan damarlarına çok yakın olduğu bulunmuştur. Vücudumuz sinir sistemi tarafından bir elektrik ağı gibi sarılmıştır. Gerek motor (hareket) gerekse tüm iç organların dengesini ve uyum içinde çalışmasını sağlayan otonom sinir sistemi bu ağa katımıştır. Bu sinir sisteminin her hücresi birbiriyle sürekli haberleşme - iletişim halindedir. Sinir sistemindeki her ileti bir eletrik sinyali oluşturur. EKG, EEG vücudumuzdaki elektriksel iletinin kâğıda dökülmüş gözle görülür şekilleridir.

Hastalık durumlarında sinir sistemindeki haberleşme ve iletiler patolojik sinyaller taşır ve beyin bunu bu şekilde algılar. Her akupunktur noktası iğnelendiğinde oluşturduğu akım sayesinde iş görür. Yani akupunktur noktaları evlerimizdeki elektrik düğmeleri gibidir. Düğmeye basarsanız eviniz aydınlanır. Akupunkturun ana etki mekanizması sinirsel bağlantılar üzerinden olmakla beraber iki değişik etki mekanizmasının da buna eşlik eder. Bunlardan biri hücreler arası kominikasyon denilen 'titreşim' dir; diğeri de kan dolaşımıdır. Hücre çeperi titreşimleri ile hücreler on üzeri (-) yedi saniyede birbirlerinden haber alırlar. Akupunkturun kan dolaşımı yoluyla etkisi ise zayıftır. Buraya kadar anlatılan akupunktur yöntemleri vücut akupunkturudur. Sık uygulanan diğer bir yöntem ise kulak akupunkturudur. Kulak akupunkturunda, kulağın anne karnındaki embriyoya denk düştüğü onu temsil ettiği düşünülür. Yani kulak üzerindeki her bir nokta vücudumuzun bir organına işeret eder. Kulağın vücudu temsil edebilmesine "korrespondanlık" denir. Ağrı tedavilerinde akupunktur son derece başarılı ve kalıcı tedavi sağlar. Ağrıyı tedavi ettiği gibi onu ortaya çıkaran organ fonksiyon bozukluğunu da gidererek kalıcı tedavi sağlar. Baş Ağrıları: Migren, Gerilim tipi baş ağrıları. Baş ağrısı, akupunktur tedavisinin en kısa sürede sonuç verdiği rahatsızlıklardan biridir. Kas-fibromyalji, vücut, eklem ağrıları tedavisinde de akupunktur kalıcı etki sağlar. Romatizmal hastalıklar, ankilozan spondilit, romatoid artrit v.b. Vücut bağışıklık sistemindeki düzenin bozulmasıyla ortaya çıkan uzun süreli hastalıklardır. Akupunkturve ozon tedavisine çok iyi yanıt verir. Bu hastalıklarda zaman zaman tekrarlar gerekir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kim ne derse desin çooook acitiyoo çokkkk. Sevgiler..

Ucurtmalar 
 01.01.2010 18:24
Cevap :
Akupunktur noktalarının özelliği acımamasıdır. Ehil ellerde akupunktur acısız ve çok etkili bir yöntemdir. Dr. Tan  01.01.2010 23:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1225
Kayıt tarihi
: 25.12.09
 
 

1968 Erzurum doğumluyum. Tıp öğrenimi ile Anestezi-Reanimasyon-Algoloji (ağrı bilimi) ihtisasımı U.Ü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster