Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

28 Eylül '07

 
Kategori
Eğlence - Hobi
Okunma Sayısı
3865
 

Akvaryuma İlk Adım

Akvaryuma İlk Adım
 

Evde hayvan beslemek mi istiyorsunuz? Hayvan besleyeyim ama ortalıkta da gezinmesin mi diyorsunuz? O halde seçenekleriniz kuş veya balık olabilir... Bunlardan akvaryum ve balıklar, tarafımdan sizlere şiddetle tavsiye edilir! Akvaryumun seyir zevki bambaşkadır. Hele hele çalışma hayatınız varsa, akşamları karşısına oturup seyre daldığınızda, dinlendiğinizi hissedersiniz. İnanın o renk renk balıkların doyumsuz seyri bütün yorgunluğunuzu alacaktır.

Hiç akvaryumunuz olmamış ve "acaba ne lazım" mı diyorsunuz?

Akvaryum: Başlangıç için çok büyük olmamasında fayda vardır. Değişik şekillerdeki modeller arasından beğeneceğiniz 60 santimlik bir akvaryum işinizi görecektir. Mali durumunuz müsaitse, altı dolap şeklinde sehpası olanları tercih ediniz.

Filtre: Suyu temizleyen bu önemli parçanın iki seçeneği vardır... Dahili veya harici filtre... Dahili filtre akvaryum içerisine takılan bir model olup, fiatı daha ucuz olmakla birlikte, azami bir hafta içerisinde temizlenmesi gerekir. Harici filtre daha pahalı olsada, bıkkınlık verme durumunu ortadan kaldırır. Bu model, akvaryumun dışarısında yerde durur ve sadece hortumları akvaryum içerisine girer. Harici filtre çok daha sağlıklı temizlediği gibi, kendi temizliği senede sadece iki veya üç defa yapılsa yeterlidir.

Isıtıcı: Akvaryum suyunu ısıtan bu aksamın en uygun boyutunu, aldığınız akvaryumun ebadına göre satıcı size verecektir.

Hava pompası: Akvaryum suyuna hava veren bu aletide yine, akvaryumunuzun alabildiği suyun miktarına göre hava basabilecek yeterlilikte olanını satıcı size tavsiye edecektir.

Hava taşı: Hava pompasının ucuna hortumla bağlanıp, kum altında gizli durur... Değişik boy ve şekillerde olup, havayı kumun altında dağıtıp, kabarcıklar halinde çıkmasını sağlar.

Kum: Değişik renkleri vardır, tavsiyem siyah kumdur. Akvaryum tabanına yayılacaktır ve yeterli miktarı satıcı belirleyecektir.

Derece: Küçük ama önemli bir parçadır. Akvaryumun içerisine yapıştırılıp, suyun ısısını dışarıdan görmenizi sağlar.

Kepçe: Ufakta olsa bir kepçe bulunmasında fayda vardır.

Bitki: Olmazsa olmaz değildir lakin varlığı seyir zevkini ikiye katlar. Canlı ve yapay olmak kaydıyla iki türü olup çeşitli seçenekleri vardır.

Aksesuar: Beğeninize göre heykeller, renkli veya sade irili ufaklı taşlar, mercanlarla akvaryum içerisini dekore edebilirsiniz.

Dezenfektan: Ufak şişe içerisinde mavi renkte bir ilaçtır. Birkaç damlasıyla akvaryum suyunu dezenfekte edecektir.

Yem: Bunu seçme şansınızı balık türünü seçtiğinizde kullanmış olacaksınız. Zira seçtiğiniz tür balığın yemini almak zorundasınız.

Bunları tedarik edip mekana getirdiyseniz gerisi çok da zor değil. Akvaryumu istediğiniz bir yere konuşlandırdıktan sonra (elektrik prizine yakın bir yer seçmenizi tavsiye ederim) diğer malzemelerini içerisine yerleştireceksiniz. Öncelikle filtreyi, havayı ve ısıtıcıyı halledin. Hava taşı aldıysanız onu da ayarlayın. Sonra kumu sereceksiniz fakat kumlar kesinlikle kirlidir! Ayrı bir yerde, kirli su çıkmayıncaya kadar kumları yıkayıp öyle serin. Sonrasında diğer aksesuarları da yerleştirdiniz mi sıra su doldurmaya gelir. Bakın çok önemlidir. Kesinlikle çeşme suyu dolduracaksınız! Kaliteli olsun diyerek içme suyu doldurmaya kalkarsanız balıkları kaybedersiniz! Her zaman, dinlenmiş çeşme suyu doldurmalısınız. Fakat başlangıçta doldurduğunuz su, henüz balık olmadığından yerinde dinlenebilir. Her şeyi çalıştırıp kontrol edin, hatta bırakın üç gün çalışsın balıklar yokken. Bir aksilik yoksa eğer, üç gün sonra satıcıya gidip akvaryum sakinlerinizi getirebilirsiniz. Benden bir tavsiye daha. Hangi tür balık alırsanız alın, mutlaka en az bir vatoz balığı alın!

Bu konuda girişimde bulunan olursa, hayırlı haberi almak isterim. Saygılarımla...


*** Lütfen dikkat!!! Eğer fotoğrafa dikkatli bakmadıysanız tekrar bakmanızı öneririm. O balığın üzerindeki lekeler tamamen doğaldır veee o balığın üzerinde Arapça "ALLAH" yazar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yazınız çok güzel hele fotograflar müthiş ama gelin görünki işin içine girince öyle olmuyor bizim evde de bir akvaryum vardı ama yok ettim sonunda cadıyım ben :) temizlemesi bakımı öle zorki tek tek koca akvaryum cıks istemem güzeliğini hele evde :)

siyahh 
 23.01.2008 9:31
Cevap :
Peki, öyle olsun... Ama bıktıran genellikle ucuza kaçmaktır... Dış filtre denen motorla temizlik sıkıntısı daha geniş zamana yayılıyor... Teşekkürler, sevgiler...  24.01.2008 0:43
 

Ne kadar çok ortak yönümüz var böyle:))
Akvaryum deneyimim oldu ama burada anlatmayacağım zira hevesli olanların
hevesini kırmak istemem:))
Sadece Beta balığının akvaryum içinde yaptığı bir tahribat varki Oysa ben onu canı sıkılmasın diye büyük akvaryumuma koymuştum:)) Ne masum duruştu öyle! Diğer balıkları araba mezarlığına çevirmiş pişkin pişkin çok pervaneli helikopter gibi bana fiyaka yapıyordu! Doğru fanus'a tabi.
Çok zevkli ama çok dikkat isteyen bir iş. Beni çok yıprattı! iyisimi onları çıtır çıtır yemek " Haydeee" boğaza balığa "Haydee" (rumeli filminden) belki oltalarımız orada karışır sevgili dostum  

M.Talip Girgin 
 30.09.2007 11:58
Cevap :
Sayın Girgin... Beta yı size veren yalnız yaşar demedimi acaba? Başka balıkla yanyana azılı katil olacağını söylemedilermi? Kötü bir tecrübe olmuş :) Hakikaten Betanın canı sıkılmamıştır ama :)) Talip bey yorum için teşekkürler, saygılarımla...  30.09.2007 18:55
 

Bir cam fanusta denedim ilk tecrübemi. Ancak, balıklar birkaç günden fazla yaşamadı. Israrcı oldum.Sabıkam arttı. Sonra kaplumbağa besledim. Biraz uzun yaşadı ve ümitlenmiştim ki bir sabah sırtüstü o da bizi terk etmişti. Ve anladım ki bu iş benim işim değil. Blogunuzdaki ayrıntılı bilgileri uygulasam, nasıl olur, denemem lazım. Bilgiler için teşekkürler.. Selamlar..

murat ertaş 
 28.09.2007 10:38
Cevap :
Sayın Ertaş... Fanusta tek balık olur, şanslıysa yaşar... Benim bahsettiğim düzenekte balık eceli gelince ölür :)) Şaka bir yanada japonlar afedersin eşek gibi balıktır, kolay kolay ölmez aslında... Ufak ama tam teşekküllü bir girişim yapın bence... Yorumunuza teşekkürler... Hııı bu arada sizi öneri listeme ekledim, saygılarımla...  28.09.2007 17:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3615
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster