Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '11

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
450
 

Akyazı'da linç girişimi

Akyazı'ya her fındık sezonunda güneydoğu bölgemizden fındık toplamaya mevsimlik işçiler gelmektedir. Bunlar çoluk çocuğuyla bir, birbuçuk ay süre yevmiye ile fındık toplamakta, sezon bittiğinde memleketlerine dönmektedirler. 

Bir iki sezon önce Akyazı'da bine yakın insan toplanarak karakol önüne toplanmışlar, çok öfkeli kalabalık karakola sığınan mevsimlik işçilerin kendilerine verilmelerini sloganlar atarak istemekteler. Lojmanın penceresinden kalabalığa baktım, neler oluyor diye üzerimde eşofmanlarımla dışarı çıkmaya hazırlanırken oğlum ben de geleceğim diye ısrar edince, iyi gel dedim. Karakol kapısına kadar gittim, kapı kapalıydı. İlk defa böyle bir öfkeli , öldürme arzusuyla dolu, çılgına dönmüş bir kalabalık görüyordum. Kalabalıktan biri beni uyardı, çocuğu burdan götür, burası karışabilir dedi. 

Adapazarı'ndan takviye polis ve jandarma geldi, İlden yetkililer de geldi. Hava karardıktan sonra kalabalık dağıldı. Sordum soruşturdum, olayın nedenini öğrenmeye çalıştım. Öğrendiğime göre, Diyarbakır'dan gelen 3-5 mevsimlik işçisi parkta kendi aralarında kürtçe konuşuyorlarmış. Bu konuşmaları duyan bir grup Akyazılı genç de önce sözlü sataşmışlar, kavga başlamış, çevreden gören vatandaşlar da olaya, kavgaya karışmışlar, mevsimlik işçiler ellerinden kurtularak yüz metre ilerdeki karakola sığınmışlar. 

Bu olay medya ana haberlerinde de yer aldı. Bana göre bu olay ileride muhtemel kitlesel olayların ayak sesleri gibi geliyor. Galeyana getirilmiş bir kalabalığın neler yapabileceği geçmiş tarihimizde görülmüştür. Gündelikçi çalışarak rızkını arayan bu insanların suçu ne ? Bütün kürt yurttaşlarımıza terörist gözüyle bakarsak haksızlık yapmış olmazmıyız. Onlar da müslüman değil mi ?O kadar mütedeyyin insanlarımızın yaşadığı ilçede hoşgörüsüzlük, sevgisizlik garibime gitmektedir 

Bugün bir televizyon kanalı kürtçe yayın yapmaktadır, o kadar da korkulacak bir yokmuş bana göre. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tabi ki bloğunuzda belirttiğiniz husus çok üzücüdür lakin siz bu bloğu yazarken mahkemeyi kurmuş, kah müşteki olmuş, kah savcı olmuş, kah hakim olmuş ve sonuç olarakta “kararı” vermişsiniz. Aynen şöyle demişsiniz yazınızda; “Onlar da müslüman değil mi? O kadar mütedeyyin insanlarımızın yaşadığı ilçede hoşgörüsüzlük, sevgisizlik garibime gitmektedir”. Sormanız gereken soru şu olmalıydı; “Onlar da insan değil mi? Hatta bir adım daha ileri götürelim işi, onlar da canlı değil mi?" Önyargılarınız var İsmail bey. Mütedeyyin insanalara karşı önyargılısınız. Bloglarınızdan anladığım budur. Siz beni yanlış anlamışsınız diyeceksin eğer peşinen söyleyeyim. Ben sizin anlattıklarınız kadarını anlayabilirim. Ve bloglarınızda anlattıklarınızdan da bunu anlayabiliyorum... Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 29.03.2011 17:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster