Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
220
 

Al Fenerini topla sülüklerini

Al Fenerini topla sülüklerini
 

DÜn yine her yer kırmızı-beyazdı. Başka söze gerek yok. Bu Tam bağımsız Türkiye mesajıdır..


Hani bir dizide “Adanalıyık, Allahın adamıyık” diyor ya !. Hep sormuşumdur, “ne demek bu Allahın adamı ? Onlar Allahın adamı da, biz kimin adamıyız” diye. Dün bir kez daha anladım ki, biz kimsenin adamı falan değiliz kardeşim..

Biz kendi halinde mazbut, dinle siyaseti pekiştirmeyen, dincilik yapmayan, dincilik yapanları sevmeyen, cumhuriyete, laikliğe, Atatürk’e ve bu devlete dil uzatanlara sırtını dönen, onlara asla yalakalık yapmayan, seçim sandıklarında gereken dersi veren bir şehrin insanıyız ! Biz İzmir’liyiz…

İzmirli olanlar bu sözümün ne manaya geldiğini elbette ki anlarlar. Öyle kimse de altını falan deşmesin. Ne demek istediğim, ne anlatmak istediğim düzdür. Kıvırmaya, dansöz gibi oynamaya gerek yok ! Zaten dün söylenenler de bu dümdüz mantığın bir göstergesi değil miydi ?

Diyeceksiniz ki, nerden çıktı bu !

Vallahi hiçbir yerden, durup dururken de çıkmadı. Dün İzmir’de yapılan Cumhuriyet mitinginden bahsediyorum. Hani, bazı haber bültenlerinde çıkmayan, bazılarında da satır aralarına sıkıştırılan mitingten.

Oldukça kalabalıktı !. Ama ilki kadar değil. İlki neydi be kardeşim. Öyle, böyle aktarma, toplama, zorlama falan da değil di !. Ege İzmir’e İzmir Kordon’a akmıştı. Yandaş medya’nın birkaç yüz bin anca var dediği İzmir’de birkaç milyon insan akın akın gelmiş, Kordon’u doldurmakla kalmamış, yakın civardaki yollar, ana caddeler de kırmızıya boyanmıştı. Ama o günkü kalabalık, dün yoktu. Bu da gayet normaldi zaten. Adım gibi eminim ki, bu mitingden, en az dün gelenler kadar haberi olmayanlar var. Tam olarak geniş kitlelere duyurulamadı. Buna rağmen birkaç yüz bin kişinin geldiği söyleniyor. Ben bile tesadüfen bir yere yapıştırılan bir duvar ilanından öğrendim. Adam gibi bir organizasyon yapılsa, belediye ve yerel, bölgesel medya olabildiğince kullanılabilse, o birkaç yüz binin milyon olmaması için hiçbir sebep yoktu. Tabi bir de, tatil zamanına denk gelmesi, havanın sıcak oluşunun da etkisi var muhakkak. Ama yine de kalabalıktı, az kalabalık olması, İzmir’lilerin Cumhuriyetine bu kadar sahip çıkıyor manasına gelmez elbette..

İzmir, sıcak bir Pazar günü, akşam üstüsü, Gündoğan meydanında yine coşku ve tek yürek vardı. Yine her yer kırmızı-beyaz, her yerde ilginç ve güzel afişler, pankartlar vardı. Bilindik sloganların haricinde <ı>“Al Fenerini topla sülüklerini; yıkamazsınız cumhuriyet ilkelerini” sloganı hem güzel, hem yaratıcı, hem de ilginçti. Bu mitingi, Güç birliği adı altında toplanan sivil toplum örgütleri düzenlemiş. Demek ki, daha iyi organize olunabilirdi. Bu ders olmalı, daha iyi bir zamanda, yeni bir miting düzenlenmeli. Daha katılımcı ve daha coşkulu yapılmalı.

İzmir’in sesini yer gök hep dinlemiştir, dinlemesi gereken yerler de dinlemiş ve duymuştur. Buna eminim de, yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Zira hızla ve inatla Atatürk’ün kurup, bizlere emanet ettiği Türkiye, bir yerlere çekilmeye çalışılıyor. Hızla ve derinden bu ülken altına dinamit sokulmaya çalışılıyor. Asker ve askerlik kurumu, her zamankinden daha fazla yıpratılıyor, devletin en güzide makamları, Atatürk’ü sevmeyen, ona inanmayanlar tarafından işgal edilmeye devam ediyor.

Bir yerde okudum. Bunun hakkında yazı yazayım dedim ama sonradan kaynağı ismini unuttuğum için yazmadım. Bu haberde; <ı>“yıllarca hep Atatürk alayhinde konuşan, ona neredeyse hakaret eden falanca bilmem kim, Akp tarafından siyaset yapmaya davet edildi” diyordu. Bu habere neden hiç şaşırmadım acaba !. Devletin başındakiler ve başındakilern altındakiler, bu devlete, bayrağa, Atasına saygıda kusur ederlerse, Pkk’nın meclisteki uzantıları, hayli hayli ederler. Dünkü Dtp toplantısında görüldüğü gibi, ne milli marşımızı söylediler, ne de Türk Bayrağı’nı asacak bir yer bulabildiler. Ama terörist başına her zaman “sayın” demeyi, atlamıyorlar..

Dünkü mitingde, Atatürk devrimleri, ulusal birlik ve hukukun üstünlüğünü savunmak için herkes boy boy Türk bayrakları ile alanı doldurdu. Onu şerefle ve coşkuyla elleri yoruluncaya kadar salladılar. Her şeye rağmen “biz İzmirliyiz” kardaş dediler. İzmir’liyiz ve hem Cumhuriyetin, hem Atatürk ilkelerinin, hem laik Türkiye’nin bekçileriyiz dediler.. Her zamanki gibi yine “Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” diyerek bir yerlere seslerini duyurdular..

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2527
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster