Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '18

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
102
 

Al Sana Doğal Hayat

Al Sana Doğal Hayat
 

Kendi objektifimden


Hem de şehrin kıyısında……

Bu günkü hafta sonu doğa yürüyüşümde hava her ne kadar güneşli ve açık olsa da kuzeyden esen sert poyrazın acı soğuğu hissettiriyor.

Güzergâhım da burnuma rüzgârla birlikte gelen mayıs kokusu, koyunların ağıllarda biriktirdiği köy kokusu burnuma dalga, dalga gelmeye başladı.

Bakındım etrafıma nereden geliyor diye. Hafif tonda, bir de koyunların boynuna takılan bizim oralarda ‘’Tongurdak’’ derler yani bildiğiniz çan sesinin tınısı geliyor kulaklarıma. İki yüz metre kadar ilerlememe rağmen tekrar dönüp teleferik alanında otlayan koyunları görmek, çobanı ile de biraz sohbet etmek istedim.

Sağlam bir selamlaşma, arkasından sert ve sıkıca bir dost tokalaşması hemen başladı muhabbet. Çoban Osman amca hemen kendini takdim etti.

Benim adım Osman …… Bilmem kim dedi ama soyadını kulaklarımın az işitmesinden dolayı anlayamadım. Utandım önce ben kendimi tanıtmadığım için.

Ben de kısa bir künye yaptım sonra.

Hemen sordu nerelisin diye söyledim memleketimi hııı çok güzel dedi. Ben de ne yapayım uğraşıyorum dedi. Maşallah yüz yirmi koyun, altmış ta kuzu var dedi. Sırtında şemsiyesi, ayağındaki sağlam postallar ve elinde bir çoban sopası.

Çoban sopası deyip geçmeyin haaa.

İyi bir çoban o sopası ile bir kurdu veya yaban bir hayvanı rahatlıkla alt edebilir. Bunlar az dedi, meramımı körlüyor işte dedi.

Ben eskiden Gebze’nin arka taraflarında Yörük köylerinde yedi yüz, bin koyuna çobanlık yapardım dedi. Ama şimdi ancak bu kadarı ile uğraşabiliyorum dedi. Çok güzel çoban köpeklerim var fakat vatandaşları rahatsız eder diye yanımda getirmedim dedi. Ama adamcağızın yaşı seksen.

Gözlerinin karasının üstüne inen katarakttan beni görüp görmediğinin şüphesi içerisinde yüzüne bakıyorum. Ben Kore gazisiyim dedi. Yalan mı söyleyeyim harp etmedim ben ama oraya gittim dedi.

Başladı askerlik anılarını anlatmaya. Anlatırken adeta o günleri tekrar yaşarmışçasına heyecanlanarak öyle keyifle anlattı ki tadına doyum olmaz. Gençliğinde buralardaki fabrikalarda işe girme imkânı olmasına rağmen işe girmediğini, hayvancılığın daha güzel bir geçim kaynağı olduğundan bahsetti.

Selanik muhacırıyım ben dedi. Burada doğdum dedi. Anlattı da anlattı. Ben okumadım tahsilim yok ha, yalan mı söyleyim dedi.

Osman Amcam ne güzel bir adam. Orijini bozulmamış. GDO’suz, tamamen doğal, naturel. Hile yok, hurda yok. Alnının teri ile güzelim doğada Allah’ın verdiği nimetleri gücü ile katkısız, bir o kadar da tadı ile yaşıyor.

Bu devir de böyle bir yerde nesli tükenmiş, buram, buram insanlık kokan muhabbet ile geçen birkaç dakika. Yürüyüşe kaldığım yerden devam.

Ayrılırken koyunlar ile kuzuların kımıl, kımıl yayılmaları, boyunlarındaki tongurdakların tınılarının sesleri ile karışan doğanın güzelliğinin akışına bıraktı hayat. Selamet ile Osman Amca… 01.03.2017 Adil Bozkurt

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu doğal yazılmış blogu tekrar gördüğümüz için teşekkürler Adil bey.Selamlar.

yılmaz çetingöz 
 11.01.2018 14:40
Cevap :
Rica ederim efendim saygılar.  11.01.2018 21:12
 

Ne çok eski zamanlar hatırası birikmiştir gözlerinin karasında Osman amcanın.Bir dağ gibi üstüne abanan ihanetlerin kara günlerini ağartmaya çalışıyor belki de o güzel doğa içinde; yalandan,hileden uzak.Ve bütün gün gülümsüyordur ağaçlar,sular ve yamaçlar ondan yansıyan tarihe ve insan ışığına...Hafızamın damağında tat bırakan bu güzel anınızı tekrar yayınlama inceliğinize teşekkür ediyorum Adil bey.Sağolun.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 11.01.2018 12:26
Cevap :
Duyarlılığınıza ben de teşekkür ediyorum Sayın Oğuz Var olun. Selam ve saygılar.  11.01.2018 13:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 383
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster