Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
328
 

Alapop dönemi

Türk dizilerinin reyting sorunu her zaman önemli. Dizi iyi iş yapıyorsa haliyle seyirci karlı çıkar. Bu reklamlara da yansır. Kanalın çıtası yükselir. Hep güzel bir dizi beklemişizdir. Çocuklar duymasın dizisi öyleydi. Ortaları ve sonları güzeldi. Tamer Karadağlı’nın performansı dikkate değerdi. O hep çoğunluk olan halkın dili ve tavrı ile rol yaptı. Bunu Şaban filmleri daha iyi yansıtır. Küfrü savunmam. Ama halkın içinden çıktığı için Şaban o dala yaslandı. Başka bir dalı da aklından geçeni esirgemedi. Sanki Şaban filimleri doğaçlama gibiydi. Dizilerimiz henüz emekleme çağında.

Senaristler senaryo yazdıkça birikimleri artacak. Bu böyle. Yeşilçam filmleri öyleydi ki aradan geçen seneler ilk yapımların apaçık emeklemede olduğunu gösterdi. Takılma sorunu umarım yaşamayız.

Yeşilçam filmleri öyle sürdü. Şimdiki dönemin adı Alapop dönemi. Kabuk bu dönemde umarım çabuk kırılır ve yeşilçam gibi geriye dönüp baktığımızda bir emekleme görmeyiz. Oyuncuların, yapımcıların, yönetmenlerin, senaristlerin vd. yapması gereken dizileri eğitimli kesim için değil halk tabakası için yapmalı. Çünkü çoğunluk onlarda. Birikimi elde etmek içinde cahilliğin keyfiyetini bilmeliyiz.


Telif Sahibi: Tuna Mustafa YAŞAR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster