Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
13
 

ALAŞEHİR KONGRESİ

ALAŞEHİR KONGRESİ

İzmir Müdafa-i Hukuk cemiyeti bir takım duyumları teyit etmek  amacıyla Sadrazam Tevfik Paşay’la görüşmek üzere bir kurul gönderdi. Kurul üyeleri, İzmir'in yakında Yunanllıarca işgal edileceğini , kurul üyelerine sıcak davranan  İtalya Yüksek komiseri Kont Sforza’dan öğrendi.

Yunan işgalinin yaklaşması ve bu konudaki söylentilerin artık gizlenemez duruma gelmesi üzerine, İzmir Müdafaa-i Hukuk-ı Osmaniye Cemiyeti Mart 1919'da bir kongre düzenledi. Çevre kent ve kasabalardan delegelerin de katıldığı bu kongrede İzmir'in nüfusunun çoğunluğunu Türklerin oluşturduğunu hatırlatan ve işgal söylentilerini kınayan bir uyarı bildirisi hazırlandı ve bu bildiri Barış Konferansı'nın toplandığı Paris'e iletildi. Örgüt çalışmalarını Haziran 1919'a değin İzmir'de sürdürdü.

Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıktı ve sonra, işgallerini genişletti. İşgal edilen yerlerde mezalim başlamıştı. Yunanlıların İzmir’i işgali ve sonrasında diğer şehirlere yayılması, halkta büyük üzüntü yaratmıştı. Halk tehlikeyi sezmiş ve bir şeyler yapmak gerektiğini anlamıştı.

Mayıs ayının son günlerinde Albay Bekir Sami Bey’in Ege’ye gelmesi, ve Çerkes Ethem'in Salihli'de 300 adamıyla direnişi başlatması hareketlenmenin başlangıcı oldu. Bekir Sami Bey ve arkadaşları, Alaşehir’i merkez seçmiş ve çevrede örgütlenmeye başlamışlardı.

Bölgenin ileri gelenleri bir kongre toplayıp, Vatanın kurtuluşuyla ilgili kararlar almak maksadıyla yakın il ve ilçe idarelerine Alaşehir'e delege göndermeleri için telgraflarlar çekildi.

Kongreye; Alaşehir, Balıkesir, Buldan,Demirci ,Eşme, Sarıgöl), Birgi, Ödemiş, Akhisar, Ayvalık,Aydın, Denizli, Sarayköy, Salihli, Turgutlu, Soma, Uşak, Kula, Afyon karahisar, Manisa ve Nazilli’lilerin katılımı ile 16 ağustos 1919’da çalışmalarına başladı. Kongre başkanı Hacim Muhiddin bey, başkan vekilleri; Mustafa ve İbrahim (Uşak),kâtipler ise Edhembey zâde Ömer ve müftizâde  Abdülgafur (Balıkesir) tarafından temsil edildi.

 25 ağustos 1919’a kadar oturumlar hâlinde sürdürülen kongrede öncelikle idâri kararlar alındı. “Harekât-ı Millîye teşkilât talimatnâmesi” hazırlandı.

Genel seferberlik kabul edildi. Kuvay-i  Milliye’nin hiçbir surette dağıtılmaması ve harekatın geçici olsa dahi durdurulmaması; Yunan mezaliminin araştırılması için, İtilaf Devletleri temsilcilerinden kurulu İzmir’deki Tahkikat Komisyonu’na muhtıra verilmesi, ancak müzakereye girilmemesi, ittifakla kabul edildi.İşgal sahası meselesinin tetkiki ile demiryollarının İzmir’e zahire nakletmemesi ve demiryolu memurlarının müslüman olması gibi teknik ve güncel kararlar da alındı.

Alaşehir kongresi, 25 ağustos 1919 günü sona erdi. böylece batı Anadolu kongreler grubu içindeki tarihi rolünü gereği gibi yerine getiren, bir müddet sonra toplanmasına karar verilen  Balıkesir kongresi (16-22 eylül 1919) için basamak teşkil edecektir.


Sonra, Alaşehir kongresi ve kararları tümen komutanlığı aracılığı ile kamuoyuna duyuruldu. O esnada Erzurum kongresi çalışmalarını bitirmiş olan ve hey’et-i  temsiliye  başkanı olan M.Kemal de, Alaşehir toplantısından memnun olduğunu belirtmiştir. 

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

İlgi duyduğum alan tarih. Milli mücadele ve Osmanlı tarihine  odaklandım. Gözden kaçan tarihi şah..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster