Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
747
 

Alay etmekle aşağılama kardeştir

Alay etmekle aşağılama kardeştir
 

EN BÜYÜK GÜNAHLARDAN BİRİ DE; İNSANLARLA ALAY ETMEKTİR..
İBRAHİM ETHEM Hz.leri birisiyle arkadaş oldu.bir müddet sonra ayrılmaarı icap edince, arkadaşı ,
-Uzun zaman arkadaştık, bu sürede bir ayıbımı gördünse söyle de bir daha etmeyeyim.
-İbrahim Ethem Hz cevaben—Kardeşim, sen de bir ayıp görmedim. Ben sana daima sevgi gözüyle baktım. Bu yüzden hep iyi yanlarını gördüm. Ayıp arıyorsan onu başkalarına sor…..
İşte bu yüzden böyle kişiler gönül ehlidirler. Onlar gibi olamıyorsak da çalışalım. Sevgi ve hoşgörü, o kadar zor mu?

Yine İbrahim Ethem Hz.den ;
Şehzadeliği sırasında bir gün odasına girer ve hizmetkarını kendi yatağında yatarken bulur. O zamanlar daha tacı tahtı terkeylrememiştir. Öfke ve gazapla hizmetkarı dövdürür. Ama hizmetkar her sopada gülüyor ve şükrediyordur.
İbrahim Ethem sebebini sorar, hizmetkar
-Bir an yatağınıza yattığım için bu kadar sopa yedim. Siz yıllardır bu yatakta yatıyorsunuz, haliniz nice olacağını düşündüm…
Ve sonra malum…. İbrahim ethem kibiri bırakır ve tacı tahtı bile terkeyler… BİR gün İbrahim Ethem yolda bir taş bulur; üzerinde altını çevir ve oku yazmaktadır; çevirir ve okur: ( eğer öğrendiğinle amel etmiyorsan; ne diye bilmediğini öğrenmek istiyorsun? YA RABBİ:SENİ tanıyan hakkıyla tanıyamamıştır ya seni bilmeyen kimsenin hali nice olur?SEN KİMİN KULUSUN?Titredi ve yere düştü ve bir ayet okudu cevap vermedi niçin cevap vermedin dediler: Korktum eğer O'nun kuluyum desem benden kulluk haklarını ister değilim desem bunu hiç diyemem..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nerede böyle ince düşünen insanlar şimdi. Acaba var mı? Duygulu ve anlamlı düşünceler. Kul hakkı gözeten insanlar. Doğrusunu istersen ben böyle birileri ile hiç karşılaşmadım. Nedense, bırak ayıbı, sürekli kuyu kazmalar, arkadan vurmalar, sözel ve bedensel tacizlerde bulunmalar.. Eğer herkes İbrahim Etem Hz. gibi düşünseydi. Herhalde şeytan bu kadar iş başında görevini büyük bir rahatlık içinde sürdüremezdi. Gün şeytanın günü. Ele geçirmiş bütün ruhları elinden geleni esirgemiyor. Onun kuralları ve hükümleri geçerli oldu. Çok sevdiğim bir yaşlı amcam var. Oldukça güzel sözler söyler. Şeytan dünyayı idare ediyor.. Ekonominin dönmesinde bile büyük etken dir der hep.. Bazen onun söylevlerine kızarım bazende çok hakveririm. Yine her zaman olduğu gibi haklı çıkıyor. Çok ince ve derin konular Sevgili Ütopik. Yazdığın anlamlı ve manidar yazı hatırlatma olacak bizlere...Sevgilerimle..

Zeynep Gülay 
 15.11.2007 11:37
Cevap :
Anlamlı yorumun beni memnun etti.Haklısın güzel kardeşim ama yine de derimki ümit etmek de güzel.ve içimizden sen gibi duyarlı kişilerin varlığı ile daha da çoğalacaktır.Sitüasyon canımcım.Psikolojik terimle ..Bir mum dibine ışık vermesede bir ışık verir hepten karanlıkta kalmadığımıza şükür.Ben Hala ümitliyim ve aramızda çok üstün değerli kişiler ve hak dostları olduğuna.Şeytan böyleleri yüzünden azapta.Teşekkürler.  17.11.2007 0:36
 

Kaleminize ve gönlünüze sağlık. Bu paylaşımlara ihtiyacımız var. Tekrar tekrar.. Saygılar fendim.

murat ertaş 
 11.11.2007 14:08
Cevap :
Teşekkür ederim.Amaç sadece paylaşımdı zaten .Katılımınıza memnun oldum .Saygılarımla  12.11.2007 18:42
 

Nefsani arzuları yenen örnek insan İbrahim Ethem Hz. teşekkür ederim bu vesileyle anmamıza yardımcı olduğunuz için. Sevgi ve mutluluklar.

Nariçi 
 11.11.2007 13:34
Cevap :
Paylaşımınıza teşekkür ederim.Dostu dosta buldurur bazen bir dost.Allahın Veli kullarına ben özgür ruhlar derim.Neden bilmem.Onlasrı andığımzaman sanki yanımda gibi hisseder.Böyle edepli kişilerin olmasının devamını dilerim hep.Selamolsun.  12.11.2007 18:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 850
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster