Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
711
 

Albay Dursun Çiçek, Demokrasi ve dokunulmazlıklar üzerine…

Albay Dursun Çiçek, Demokrasi ve dokunulmazlıklar üzerine…
 

Kaynak:Milliyet.com.tr


Bazen pek hayret ediyorum kendime, siyasetin yaşamımda bu kadar yer tutacağını düşünmemiştim hiç, mesela, İzmir gibi modern bir ilde, cumhuriyet ve demokrasinin anlamını bilen ebeveynler tarafından yetiştirilmiştim, ne din baskısı ya da nefreti görmüştüm, ne de Kürt ayrımcılığına tanık olmuştum… Hani, tabiri caizse, kendi yağımızla kavruluyorduk, bu nedenledir ki ne hırs ne kin, ne de nefret ve şiddetle bir işimiz olmamıştı!

Bize yapılmasını istemediğimiz bir davranışı başkasına yapmamanın edep olduğunu öğrenmiştik, dürüstlüğün erdem olduğunu… Yalanın, riyanın yeri de olmamıştı yaşamımızda, gerek de duymamıştık aslında…

Lafı pek uzattım, farkındayım, lakin demem o ki, siyaset konularıyla normal şartlarda pek de haşır neşir olması gerekmeyen bir geçmişe sahipken son zamanlarda kendimde bu hakkı, daha doğrusu bu konularda neden yazma gereksinimi duyduğumu ifade etmek istedim, sadece…

Sadede gelirsek, yani gelirsem bir zahmet, cumhuriyete karşı bir gelişimi gözlemlediğimdendir diye, kısa ve öz bir cümle ile özetleyeyim!

Nereden başladı, sol birleşse iyi olmaz mıydı gibi türlü düşünceler geçit yapsalar da beynimde, analitik zekam burada giriyor devreye, nedeni ve niçini deşelemek yerine, amaçları belli olan bir çalışmanın ne zamandır var olmuş olduğunun, bu ortamın sağlanabilmesi amacıyla yıllarca ne tür yatırımlarda bulunulduğun ve şu an tehlike arz ettiğinin önüne geçemiyor!

Hani, hırsızın hiç mi suçu yok misali!...

Kapını kilitleseydin, cüzdanını iç cebine yerleştirseydin gibi sözlerin hiç de anlamı yok, yani…

Albay Dursun Çiçek tutuklanmış!

Gerekçe, bildiğiniz üzere “İrtica ile mücadele planı” ve altında da şahsının imzasının bulunması…

Hey demokrasi, nelere kadir olmalıydın, lakin Deniz Feneri davası gizli görülürken, suçu sabitlenmemiş bir albay okka altına girmekte!

Gözünü sevdiğim demokrasi, hakkında onca dava bulunan kişi devletin üst yönetiminde yer alıyor, “demokrasi” açılımı yapıyor, lakin kendine dokundurtmuyor!

Normal şartlarda denge kurması beklenen, o amaçla kurulan ve demokrasinin sağlıklı işlemesi amacıyla taa yıllar öncesinde yaşama geçirilen Cumhurbaşkanlığı, Millet Meclisi Başkanlığı, Başbakanlık tekel altına alınıyorsa ve resmi düzey anlamında Millet Meclisi Başkanı’nın altında yer alan pozisyondaki yetkili tarafından fırça atılıyor ve o kişi de “gereği yapılacaktır efendim…” diyorsa…

Ahh… Biz düz vatandaşların siyasete fazlasıyla bulaşması lazım!

On Kasım nedeniyle yazılar yazıldı, Atatürk’ün putlaştırıldığını savundu bazı kişiler, bazı siyasetçilerin de Atatürk’ten nemalandığını…

Allah ve din ile yola çıkanlardı elbet bunu söyleyenler, zira kişi kendinden bilir işi!

Albay Dursun Çiçek, irtica dosyası hazırlasa, suçu normal şartlarda ne olabilir ki? Yani amaç Türkiye Cumhuriyetinin ve Atatürk ilkelerinin bekasını korumak olduktan sonra?

Aynı şeyi düz vatandaş bizler de yapıyoruz, hangi birimiz pıtırcıklar gibi çoğalan süper pahalı cipler içindeki türbanlı kadınları görmüyoruz?

Demokraside türban da takar kadın, isterse, lakin, takmayan ötekileştirilmez!...

Bunları görmek mi suçtur?

Darbe yanlısı diye çığırtkanlar dolanıyor, yanlış yapılmış olabilir bir vakitler, ancak bu yanlışlardan dolayı nemalanmak isteyenlere, hadi, soruyorum size, kim dur diyecek?

Türkiye’nin hali ortada, hiç kanmayın yok çağ atladık sağlıkta, yok enflasyon düştü sıfırlara!

Sağlık için ne bedeller ödediğinizin farkında mısınız, vatandaş olarak ne kadar söz söyleme hakkına sahip olduğunuzun?

Erkekleri bir yere kadar anlıyorum, erkekçe bir kompleks işte, ama ya kadınlar? Kocalarınız yanınızda cehennem sıcağında kısa kollu gömlek, şort ile gezerken ne içindir çektiğiniz eziyet?

Allah adına demeyiniz sakın, ne olur, Allah yarattığı kullardan pipisi olana istediğini yap, kukusu olana yaşarken cehennem azabı yaşa dememiştir, neden desin ki, yani?

Sonuç itibariyle, irticai bir olgunun var olduğu gayetle açık, demokratik ve de yargısal anlamda da sabitlenmiştir, lakin bir dokunulmazlık zırhı vardır ki, giyene dokunmak ne mümkün!

Öylece gözlemliyoruz, parmaklarımız el verdiğince yazıyoruz, dinlenme korkusuyla da olsa konuşuyoruz, ahh, biz bu demokrasiyi aslında pek seviyoruz, bir de gerçeği olsa!

Hani, yani… Demokrasilerde eleştiriler vardır, fikir özgürlüğü vardır, böyle yazıyor sonuçta demokrasinin karşılığında; ne var ki demokratik açılım yapıyor olanlar partisel bir eleştiriyi dahi kaldıramıyorlar, oysa bulundukları mevki devletsel…

Daha da fazla yazasım var ancak pek uzattım, farkındayım!

Anlayan anladı, anlamak istemeyen bir söze, bir cümleye takılı kaldı…

Darbe yanlısı değilim, ancak eğer ki Atatürk öncesine götürüleceksem, darbeyi yeğlerim!

Yani özgürlüğümden, yani Cumhuriyete olan sevgimden, dahası birey olarak yaşamda istediğim gibi davranma özgürlüğümden, düşüncelerimi ifade etme hakkıma gem vurulmasından vazgeçme durumundaysam, kandırıldığımın farkında olup da bir şey diyemiyorsam, dahi korku ile sindirilmeye çalışıyorsam, en azından Atatürk’ü seviyorum ve ilkelerine uymak istiyorum diyebileceğim mecralar ararım!

Artık, adres kimse…

Gülgün Karaoğlu

Kasım,11/09

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı ve yazınıza yapılan yorumları okudum. Hissiyatınızı anlamamak ne mümkün. Çünkü; yazınıza konu ettiğiniz olayların ne dünü nede yarını görebilen bir derinliği, dahada önemlisi ne Cumhuriyeti nede Atatürk'ü ve bunlar adına sözünü ettiğiniz kaygıların bilimselleştirebilecek bir bağlantısını kurmamışsınız. Sadece kendi içinizdeki özlemleri günlük olyalarla bağlantılayıp, AKP ve AKP gibi düşünenlere olan hıncınız belli etmişsiniz. Yazınız yorumlarla harmanlayı düşünüldüğünde ise Atatürkçülüğün ve Cumhuriyetin korunması gerektiğini bununda ya CHP iktitarı ile yada TSK dolayısı ile darbe ile mümkün olabileceği belirtiliyor.Sonra demokrasi için derin bir ahhhhhhhh çekiyorsunuz. İnanın; Cumhuriyet, Atatürk ilkeleri, Demokrasi yalnızca halkın sahiplenmesi dolayısı ile içinde halk varsa korunabilir. Öylede olmuştur tarih boyunca. Sanırım siz ve bahsettiğiniz CHP 24 ocak 1980de Atatürk ilkeleri uygulamadan kaldırılırken uyuya kalmıştınız.Yinede bu ilgililiğinize teşekkür ederim.

Recep Alkan 
 13.11.2009 23:07
Cevap :
Sevgili Recep Bey, ya CHP ya TSK diye bir söylemim yoktur, bunu bir arkadaşımız yorumlamıştır, siz de aynı fikirdeyseniz demek ki gerçekten de Atatürk ilkelerini koruyacak başkaca bir parti yoktur diye düşününüyorsunuz demektir! Yazıma gelince, size göre dayanağı olmayabilir lakin bana göre gayet iyi bir algılayışın ürünüdür... Ne yapalım, kimi insan geçmişe saplanır kalır, kimisi "nedir, ne değildir, ne yapılabilir" diye güne ve geleceğe odaklanır... Katılımınıza teşekkürler, selam ve sevgiler...  15.11.2009 0:34
 

Yorumlarım o kadar sert ki editörden geçiremiyorum. Bu cümleyi dilerim geçirirler: Demokrasiyi yaşayamıyorsak yaşatmayanlar utansın. Saygılar.

Ali Haydar ÖZKAN 
 13.11.2009 13:44
Cevap :
:) Editörleri epey meşgul ettin demek ki!... Demokrasi önemli bir mevzuu Ali Haydar'cığım, yaşatmayanlar utansın ama yaşatılmamasına sebebiyet veren, hakkını korumayan bireyler de payına düşen kadar utansınlar elbette... Bir bilinçtir bu yani, ne de olsa... Katılımına çok teşekkürler, selam ve sevgiler...  13.11.2009 20:38
 

Siz tarafsız, ön yargısız, saplantısız yetiştiğinizi söylerseniz de kaleminiz aksini anlatıyor. Belki yetişme tarzınız anlattığınız gibidir ama siz öyle değilsiniz. Aslında pek farkımız yok. Hepimiz bir yere konuşlanmışız ve hepimiz, kendi bölgemizi savunuyoruz. Dursun Bey'in darbe planı sizi pek sarmamış görünüyor. Hadi cumhuriyeti kurtarmak için darbeye "he!" diyelim de... ona zemin hazırlamak için başkalarına iftira atılmasına, evlerine silah konulmasına da mı ses çıkarmayalım? Şunu bilmenizi isterim. Başörtü tarafındakiler devlet içindeki derin yapıdan çok çekmiştir. Çünkü devlet, karşı tarafa aynen sizin gibi bakmış, onu sürekli denetime tabi tutmuştur. Örtülülere cipi çok gören bakışınıza nasıl "cumhuriyet" diyebiliyorsunuz anlamıyorum. Cip neden sadece açıkların hakkı olsun ki? Ben biraz farklı düşünüyorm. Helal parası olan istediği araca biner diyorum. Aşırı örtünene de aşırı açınana da, saygıyı abartana da saygısız davranana da hoş bakamıyorum. Selamlar sunuyorum.

Hüseyin Atacan 
 12.11.2009 23:19
Cevap :
Hüseyin Bey, yetiştiğim zamanlardaki durumu anlatmıştım, şu an tabii ki taraflıyım, ancak bunun laf ola beri gele bir taraflılık olmadığını anlatmaya çalışmıştım! Gerçek anlamda demokrasi istiyorum ve cumhuriyet yanlısıyım. Evlerine silah konulup da dertop edilenler konusunda size katılıyorum ama o kişilerin Ergenekon zanlıları olarak içeri tıkıldıklarını düşünüyorum, çoğu da cumhuriyet yanlısı olan profesörler falan! Cip konusuna gelince, bir teşbihtir o cümle ve paranın kimlerde olduğu ve kimlerin maddi olarak desteklendiğini anlatmak amacıyla tarafımca kullanılmıştır... Katılımınıza teşekkürler, selam ve sevgiler...  17.11.2009 20:32
 

1980 darbesinden sonra bu ülkede solcu kalmadı maalesef solcu kalmayıncada gerçekleri söyleyecek insanda kalmadı düşünüyorumda şimdinin solcuları ordunun emrinde neden acaba , yazdıklarınızın hiçbiride doğru değil

sedat özmen 
 12.11.2009 14:05
Cevap :
Sedat Bey, haklısınız taraflıyım, Cumhuriyet ve Atatürk taraflısıyım, keşke herkes o muhteşem mentaliteye sahip olsa da bireysel olarak donanımlı olsak, eğitimli olsak, hoşgörülü olsak, sanatı ve insanı sevsek... Bireysel olarak özgür olabilsek, özgürken, biliyor musunuz, insanlar en güzel severler ve el attıkları işlerde başarı sağlarlar, mutlu ve özgüvenli bireylerin oluşturduğu toplumlar da bu nedenledir ki yaşamsal standardı yüksek olanlardır! Paylaşımınız için teşekkürler, selamlar...  13.11.2009 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1286
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster