Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
327
 

Aldanma

Sanal alem insanı da sanallaştırıyor. Artık doğallığın tadı kalmadı galiba. Yediklerimiz hormonlu, giydiklerimiz yapay. Hatta ve hatta doğal hayatımız bile artık doğallığından çıkmak üzere. Sevgilerimiz, üzüntülerimiz, kederlerimiz, dostluklarımız bile sanal. Kendim, izi yüz yüze gelsek herhalde bu kadar rahat anlatamazdık.

Duygularımızı bu kadar rahat paylaşamazdık. Hatta yan yana bile gelsek tanışıp bir şeyler konuşamazdık. Kaçardık birbirlerimizden. Arkadaş edinmek gerçek hayatta bu kadar kolay olmaz. Dostluklar ve sevgiler bu kadar kolay elde edilmez. Teşekkürler bile gerçek hayatta az edilirken sanal alemde rahatlıkla edilir hale geldi.

Artık eli klavye tutan bir şeyler yazıp insanlarla dostluklar kurup iletişim içine giriyor. Utangaçlık ya da saflık artık eskide kaldı. Öyle doğal duygular kalmadı. Yazıyorum çünkü kendimi artık rahatça ifade edebiliyorum. Kızdığım ya da sevdiğim şeyler hakkında yazılar yazıp bunları tüm insanlarla paylaşabiliyorum.

İletişimin hızına artık insanoğlu yetişemez oldu. Şurda bir çok kez yazılar yazdım ama nedense hiç biri yayınlanmadı. Ya kısa bulundu yada kişisel. Oysa bütün yazdıklarımız bizim kişisel duygularımız değilmidir. İster genel konular olsun ister kendi iç dünyamız olsun. Şu yazılanların hepside insanlığın ortak duygularıdır doğrumu ama. Ben yine de yazıyorum. Yazmaya da devam edeceğim. Çünkü iletişimiz gerisinde kalmak istemiyorum ve bir gün düşüncelerimi herkesle paylaşacağım.

Bu yolda çeşitli arkadaşlıklarım da olabilir. Onlarla çeşitli konularda yazışabilirim bile. Fakat şunu hiç unutmayacağım sanal alem gerçek dünya değildir. Bütün yaşadıklarım gerçek olmayabilir. Paylaşılanlar doğru da olsa bu doğrular insanları yanıltabilir. Kendim için demiyorum. Ben kendimden eminim ve hiç bir sorunum yok ama. Hergün gazetelerde onlarcasını okuyoruz.

Doğallık insanın tabiatında var. Sevgi kadar aşk kadar ya da nefret kadar içine işlemiştir. Bunları yaşamak ve yaşatmak birileri ile paylaşmak işin gereğidir. Zaman her güzelliği ortaya çıkarmaktadır. Bir gün olacaktır elbet sevgili. Bir gün elbet. Fakat bunun için hayatın gerçeği gerekir. Sanal alemin aşkları ise çoğu yalan ya da hatalı. Bir kandırmacadır burası. Aldanmak işte burda bu kadar doğaldır.

Sanal alem aramıza gireli doğal hiçbir duygumuz kalmadı. Ruhumuz bile sanal alemde yaşıyor. Orda yatıyor ve ordan gelecek haberleri bekliyoruz. Aldanmayın ki kendinizi kaybetmeyin. Sanallık artık yaşamdan bir parçadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okumayı yavaş yazmayı ve yorum yazarken karşımızdakinin ne demek istediğini daha dikkatle analiz etme olanağı buluyoruz. Bu durumda birbirlerinin fikirlerini beğenen insanlar kümelenip biraz daha yakınlaşabilir. Ya da daha yakın bulanlar belki daha özel yazışmak isteyebilir. Her iki tarafın da kendisi olması durumunda fikirlerin uyuştuğu güzel arkadaşlıklar çıkabilir tabii ki. ya da birbirinin tiryakisi durumuna düşebilir insanlar.Tiryakilik durumu yalnızlığın getirdiği bir durumdur ve tehlikelidir. Bunun tehlikesine de değiniyorsunuz yazınızda ki çok doğrudur. O kişinin konuşmalarına, fikir yürütmelerine göre bir hayali tip oluşur ister istemez beyinde. kişiler kendi gerçekliklerini yansıtmıyor kendi resmi yerine başkalarınınkini kullanıyor ya da hiç resim olsun ya da olmasın kendi karakterlerinden başkasını oynuyorlarsa işte tam da o zaman çanlar çalmaya başlar. Önemli olan etik davranıp karşındakini yanıltmamaktır. Bir de fizyoloji meselesi var doğal olarak. esenkalın ezgiumut

Ezgi Umut 
 06.07.2007 14:47
Cevap :
Evet ama bunun yanında insan kendi kişiliğinde olmayan ama olmasını istediği kişiyide oynayabilir. Bu ortamlar genelde bunun için uygundur. Kişi aslında daha entellektüel ve daha pozitif insan rolüne bürünebilir. Oysa kendisi ve bir parçası olduğu sosyal yaşantısı buna müsait değildir. Ama sizinde dedğiniz gibi fikirleri aynı olan insanlar aynı olmasa dahi yorumları kendine özgü olan insanlar bir grup oluşturabilir özel de yazabilirler. Bu her zaman mümkündür. Sevgiler  06.07.2007 15:09
 

Güzel ve önemli bir noktaya değinmişsiniz. Yazmadan duramayacağım. Geçenlerde bir yabancı sayfadaydı sanırım böyle aşk, sanal aşk vs gii konular tartışılıyordu. ASlında göründüğünden de daha vahim bir durum. Burada yazan blogcular eğer inandıklarını ve kendi düşüncelerini dile getiriyorlarsa eğer kafa yapıları kısmen ortaya çıkmaz mı? Öte yandan biliyoruz ki insanlar gitgide sosyal topluluklardan koparılıp, doğru dürüst sohbet yapılamayacak bangırtılı müzüklerin çaldığı bina iççlerine tıkılıyor. Tabi bunu yeni orta sınıf için söylüyorum. Öte yandan bu sınıfın miktarı git gide artacak gibi görünüyor ekonomik koşullarda. Öyle yerlerde insanların birbirinin bakış açısından çok dış görünümlerini tanıma olasılığı daha fazla. Oysa gün boyunca internet karşısında oturanlar bile var. Bu durumda yazılarını okuyorsa birinin ve yazan kişi de gerçek kendini yazıyorsa yani yazılardaki fikirler bakış açıları okuyanın az çok yazanı tanımasını sağlar. Başka bir blogda da yazdım. Dinlemeyi de öğreniyo

Ezgi Umut 
 06.07.2007 14:34
Cevap :
Teşekkür Ederim. Maalesef öyleyiz. Toplumumuz artık dinlemek çok gürültüye doğru çekiliyor. Yazmak ve okumak daha iyi sevgiler  06.07.2007 14:43
 

Evet haklısınız. Bu ortamda önce fikirlerimiz yer alıyor. Bedenlerin görülmediği(çoğunlukla) bize yabancı olmayan düşüncelerin görüldüğü bir ortam. Bu da kültürel bir ihtiyaç.

Özkan Salman 
 06.07.2007 0:11
Cevap :
Selam Arkadaşım Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım güzel düşünce va yazılarda buluşuruz. Sanaldan gerçek hayata selamlar  06.07.2007 9:04
 

Her ne kadar sanal bir dünya olduğunu iddia etsenizde kimi zaman yazılanlarla, beklentiler belkide anlatmak istediklerimizin farklı yorumlanmasına yol açabiliyor. Özellikle yorumların haricinde çekilen mesajlar bir ağabeyin kızkardeşine çekiliyorsa farkında olmadan. Örneklerinin bir çok insana zarar verdiğine inandığım bir sanal dünya. Hoş geldiniz aramıza.

Metin Özkaya 
 05.07.2007 23:48
Cevap :
Metin Kardeşim düşüncelerin için teşekkür ederim. Sanal alemde gerçek kimlikler çoğu zaman gizlenir. Bazen farkında olmadan veya istemeden bildiğimiz insanlarla ya da bilmediğimiz insanlarla konuşup yanlış konulardan bahsedebiliyoruz. Buranın İnsanda yaptığı sanal değişimlerdir.  06.07.2007 9:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 28.06.07
 
 

Doğayı seviyorum. Onun içinde yaşamayı ve güzelliklerini tatmayı seviyorum. Yaşamayı ve hatta ölü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster