Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1398
 

Aldık mı şimdi başa belayı...

Aldık mı şimdi başa belayı...
 

haber.sol.org.tr


Rusya bizi artık bizar etmek için envai türlü numaralar çekiyor. Şimdi de bir Rus Savaş Gemisi Eg Denizi’nde bir balıkçı gemimize ateş açmış…! Sebep? Sebep yok…
 
Bela arıyorlar ya… Bunun sebebi mi olur?
 
Örneğin , bazı mallarımıza boykot uyguluyorlar ya: “Sebzenizi meyvenizi almayız ama limonunuzu alırız..”
 
Ne demek bu?
 
Bizim güzel laflarımız vardır : Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış… Rusya bize küs. Daha doğrusu düşürülen uçağının intikamını almak için “Savaş mı açsam; yoksa bilmem nereyi mi bombalasam..” diye saçma sapan düşünceler peşinde milletinin de beynini yıkıyorlar. 
 
Sonra da durup durup laf çaktırıyorlar: “Özür dileyin, tazminat ödeyin, falan filan..” diye…
 
Anladığım kadarıyla, Putin bu işe fena halde taktı… Ne yapıp yapıp bizi açık düşürüp; o uçağın intikamını almak isteyecektir.. Çünkü bu olay dolayısıyla hep küçük düşürüldüğünü hissetmektedir.
 
Gerçi , Sayın  Erdoğan hep alttan almak, gerilimi tırmandırmamak yanlısıdır ama Rusya giderek sağı solu da üzerimize salmaktadır. Irak Başbakanı, Türk kuvvetlerini Irak’ta istemem, diye tutturdu. Daha önce Irak kuvvetlerini eğitsin diye bu askerleri onlar davet etmediler mi? Yoksa bizimkiler oraya bir gece gizlice mi gittiler?
 
Diğer yandan, hiçbir zaman iyi bir müttefik olmayan İran hemen Rusya tarafına sapmış, Türkiye için olmayacak laflar etmekte; gazı kesmek istemekte… Dost böyle zamanlarda belli olur. Ama İran nerede, dostluk nerede??
 
Azerbaycan’nın dostça tutumunu görüyorsunuz. Bunu açık seçik sergiliyorlar.
 
Yahu on yıllardır bu iki halk birbirine o kadar çok yanaşmıştı; o kadar kaynaşmıştı ki; neredeyse  pasaport filan da birbirimize sormayacaktık. Bütün Rus milleti (özellikle bayanları..) Antalya’da denize girerken, bütün dertlerini kasvetlerini unutuyorlardı…
 
Peki , ne oldu..? Onbinlerce Rus aile Antalya’da, Alanya’da ev alıp yerleşmişlerdi bile…
 
Şimdi siz Rus yöneticileri , şu Türklere ne kötülük yapalım da, yediklerini fitil fitil burunlarından getirelim , diye bize bir iyilik düşünüyorsunuz ama farkında değilsiniz , bizim domatesimiz, salatalığımız size ulaşmazsa, o takdirde , bunları Honduras’tan almak mecburiyetinde kalırsınız; ondan sonra Hanya’yı Konya’yı anlarsınız.
 
Demek, “Sebzenizi, meyvenizi istemiyoruz ama limonuzu alırız…” Diyorsunuz. 
 
Bence Limon Yetiştiricileri yakında limonun tanesini 20 TL’ya çıkarsınlar da siz de gününüzü görün!  Ben olsam öyle yaparım… Ne demek yani! Sebzenizi almam limonunuzu alırım… Belli ki yakında sebzeyi de, meyveyi de koşa koşa alacaksınız… Çünkü eliniz mahkum… 
 
En son haber şu: 
 
“St.Petersburg Vali Yardımcısı Sergey Movçan, Türkiye`den ithal edilen otomotiv parçalarının gümrüklerde bekletilmesi nedeniyle Saint Petersburg`daki otomotiv üretiminin durabileceğini belirtti.”(milliyet.com)
 
Diğer yandan:
 
“Rusya'da Bosch-Siemens fabrikası, Türk malları gümrüğe takılınca üretimi durdurdu..”
 
Bu olaylar üzerine oradaki yetkililer, “Rusya kendi ayağına kurşun sıkıyor,” beyanında bulundular.
 
Hadi buyurun buradan yakın. Toyoto; Bosch gibi yabancı markaların dışında, en iyi yapabildiğiniz araba Lada.. Onun da %80 parçaları Türkiye’den geliyor. Parçalar gelmezse ne olacak; araba üretimi duracak… Sanayinizin ve genel durumunuzun ne olduğunu hala bilemiyorsunuz. Açıkça söyleyelim; sanayiniz bize bağlı, bize…
 
Bir tek silahınız var. Petrol.. O bile artık aleyhinize çalışıyor…
 
Diğer yandan Sayın Cumhurbaşkanımızın aklında daha başka şeyler var. O belli ki uçak meselesini unuttu bile.
 
Erdoğan, şimdi ne yapıp edip, Anayasa’dan kurtulup, kendi istediği gibi bir belgeyi halkın onayından geçirmek peşindedir. Sayın Erdoğan belli ki daha şimdiden, Meclisi pass geçmek, onu atlayarak bu iş için halka referanduma gitmek peşindedir… 
 
Aynı şekilde , ısrarla üzerinde durduğu “Başkanlık” rejimi için Türk Halkına gidip onun onayını alıp , “Başkanlık”ı  Referandum yoluyla geçirmek istemektedir. 
 
Türk halkı önüne konan her belgeye “Evet” diyecek midir?
 
Evet, Türk Milleti karşısında güçlü bir irade gördüğü zaman, Padişah görmüş gibi, hemen onun karizmasının etkisi altına girip, güçlü kişinin isteklerini yapmak yolunda tarihte birkaç kez  kötü örnekler sergilemiştir.
 
Bu halk , Sayın Evren’i de %90 oyla Cumhurbaşkanı seçmemiş miydi?
 
Yürürlükteki Anayasa’yı da onaylamamış mıydı? 
 
Yani…
 
Olacak olan budur. Bunu Sayın Recep Tayyip Erdoğan çok iyi biliyor. Sonuçları gayet iyi kestirebiliyor.
 
İsterse CHP bu konuda göğsünü, bağrını yırtsın, onlar bildiklerini yapacaklardır. Kendileri istediği gibi bir belgeyi Anayasa diye millete onaylatacaklardır. Ve bakarsınız RTE’yi de Ebedi Başkan olarak başımıza getirebilirler. 
 
Biz de Eee , “Halk böyle istedi, ne yapalım…” diye sineye çekeceğiz.
Halkın her istediği hak mıdır? Halk her şeyi bilir mi? Demokrasi böyle bir şey mi?
 
Valla bilmem. Ne derler : “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir…”
 
Bu da işin Futurism’i olsun… Yani “Gelecekbilim” Öyle bir şey var mı? Bakalım göreceğiz…
 
Ama her şeyin bir encamı vardır. Halkın oyu başka; istediği başka olabilir. Bir süre için halkı bile kandırabilirsiniz ama aydınları asla.
 
Ahmet Balcı, Kendine Münhasır bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rusya'nın Türk hava alanına girmesi,egemenlik haklarımıza saldırıdır.Türkiye de gereğini yapmıştır;ancak,pilotun öldürülmesi savaş hukukuna da aykırı. Putin,Yakındoğu'da rol aldı.İran'la,İrak 'la,Esat'la işbirliği yaptı;Türkiye 'yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.Ama,ilişkilerin bozulması,Rusya'nın da Türkiye'nin de aleyhine olmuştur.İktidar,Atatürk'ün barış politikasından uzaklaşması,ülkenin zararına olmuştur Erdal Kardeş.

Hüseyin Başdoğan 
 17.12.2015 0:45
Cevap :
Hüseyin Hocam, söylediklerin ve kestirimlerin doğru gözüküyor. Rusya hem oyun oynuyor, hem de macera arıyor. ABD "Yok bir şey..." diyerek kendi kendini avutuyor. Ama bir gün çatışmaları mukadder... Başka çaresi mi var.. Sen sağol, ağabey!  17.12.2015 12:37
 

Antalya’yı çok iyi tanıyan biri olarak şunu söyleyebilirim ki durum içler acısı:( Kapanan oteller, iflas eden şirketler, siftah etmeden dükkân kapayan esnaf! Düşürdüğümüz SU-24 uçağı 40 yaşında ahı gitmiş vahı kalmış bir keşif uçağı. Nasıl bir tehdit oluşturabilirdi ki bize! Hatay’ı bombalayacak değildi ya! Suriye’nin 2012’de -Rus füzesiyle- düşürdüğü ve iki pilotumuza mezar olan F4 sonrasında biz nasıl bir tepki gösterdik? Lafın kısası, bu olayda güç gösterisi yapmak istedik! Sonra da ciddiyetin farkına varıp, öldürülen Rus pilota gece yarısı üste cenaze töreni düzenleyip gözyaşlarıyla Rusya’ya uğurladık! Velev ki sınırımızı 1-2 dk ihlal etmiş olsun, o uçağın cezası düşürülmek olmamalıydı. Türk-Rus ilişkileri en az 30 yıl geriledi ve bedelini ödüyoruz/ödeyeceğiz. Ettik, bulduk! Artık tüm komşularıyla ihtilaflı; sevilmeyen, istenmeyen bir ülkeyiz. Araplar da asla dostumuz değil. Tanrı bu ülkenin yardımcısı olsun, mümkünse Ata’mızı da bize geri versin. Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 16.12.2015 8:27
Cevap :
İşte Türk milleti eninde sonunda gerçeği görür. Ve noktayı koyar. Memleketin hali pür melali ortada... Antalya bir türlü, öteki taraf iki türlü... Ve bu iş böyle uzayıp gidecek! Niye? Bir hiç uğruna... Bari , bu işte ölen uçağın pilotunun eşine bir kaç kuruş ödeyip, bu işi kapama yoluna gitsek, pek mi ayıp olur.. Erkekliğimize helal mi gelir..! bilmiyorum. Büyüklerimiz her daim bizden daha iyi bilirler de .. Ah Atam ahhh..! Bizi bırakıp gittin...  16.12.2015 10:46
 

Niye hayirli isler: Kuveyt oil varil basi maliyet $7.00 abd:$11 ... rusya :33.00 eger su andaki oil fiatlari ki 38-40 arasi seyrediyor, 20 dolar/varil inerse ki oyle gozukuyor rusya ne olur? Onca uzaktan adama boyle el optururler yakinda seyreyle sen gumburtuyu!!!

Newyorker 
 15.12.2015 22:57
Cevap :
Tamam bu sizin hesabınız da... SuRİYE'Yİ kime bırakıp gidiyorsunuz? IŞİD'e mi, Rusya'ya mı? ABD ondan sonra el sallasın...  16.12.2015 10:48
 

Hayirli isler !!!

Newyorker 
 15.12.2015 17:11
Cevap :
Valla başımız belada; uğraşıp duruyoruz.. Vakta ki... Neyse sonra anlatırım!  15.12.2015 17:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 834
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster