Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '13

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
698
 

Alevi haber sitelerinin misyonu nedir?

Alevi haber sitelerinin misyonu nedir?
 

Alevi Haber Ajansı


Alevi haberleri siteleri, Alevi toplumunun dün ve bugün yaşadığı inançsal, sosyal, kültürel ve siyasal sorunlarını gündeme getirmek, çözüm üretmek, kamuoyu oluşturmak, geçmişine ve geleceğine, kültürüne ve yoluna sahip çıkmak için hizmet vermelidir.Kurulma nedenleri arasında en belirgin özellik; herkesin ve her kesimin kendine göre bir Alevilik tanımını yapması ve bu tanıma uygun olarak Aleviliği özünden uzaklaştırması ve asimile etmesidir.

Alevi haber siteleri, yurtta ve dünyada yaşayan Alevilerin sadece sorunlarıyla değil, ayrıca Alevilerin inançları, ibadetleri, kültürü, müziği, sanatı ve edebiyatı gibi konularda da toplumu bilgilendirmeyi şiar edinmelidir. Bununla beraber Alevilerle ilgili en çok merak edilen ; Alevi köyleri, Alevi ünlüler, Alevi Türküleri ve Alevi sözleri gibi konuları işlemelidir.

Alevi-Bektaşilerin asimilasyonu tarihe baktığımız zaman görülecektir ki tam bir cinayettir. Çünkü;  diliyle, deyişiyle, nefesiyle, bağlamasıyla, semah ve cemleriyle, demokratik ve laik yaşam tarzıyla Türk ulusunun ve aşağı yukarı 300 milyonluk Türk dünyasının en seçkin toplulukları arasında Alevi-Bektaşiler yer almaktadır.

Alevilik ve Bektaşilik, Şii ve Sünni paradigmasıyla yorumlanamaz ve değerlendirilemez. Farklı inançların ve düşüncelerin teolojik kalıplarına göre biçimlendirilmiş bir Alevi- Bektaşi inancı asla gerçek Alevilik ve Bektaşilik olmayacaktır. Keza bugün Aleviliğin ne olduğuna dair yazılan kitaplara, makalelere ve demeçlere  baktığımız zaman işte bu yanlış metodoloji nedeniyle Alevilik, toplum tarafından yanlış  anlaşılmakta, bilinçli veya bilinçsizce yozlaştırılmaktadır. Bu yanlış bakış açısının dışında en dikkat çeken konu ise Aleviliğin İslam dışı yani Hz.Muhammet ve Hz.Ali'siz olarak gösterilmesi ve tanımının yapılmasıdır.

Alevilik, bin beş yüz yıldır süregelen tehdit ve asimilasyon politikalarına karşı biliyoruz ki varlığını koruyacak ve inançlarını, ibadet ritüellerini ve kültürünü sonsuza kadar yaşatacaktır. Ancak, Aleviliğin sadece yaşaması değil, yaşarken bilinirliğinin artması, Alevi toplumuna yüzyıllardır atılan  iftiralar neticesinde meydana gelen önyargıların yıkılması, Alevilerin yaşamın her alanında  varlığını göstermesi ve örgütlenerek güçlenmesi gerekmektedir. Bunu da ancak bilinçli ve kendine güvenen Alevi Bektaşiler yapabilirler.

Alevi haber siteleri, yukarıdaki satırlarda ifade edilen ulvi amaçlar doğrultusunda bir araya gelmeli. Cumhuriyet'e, Laikliğe ve Atatürk'e her zaman bağlı kalarak, bilinçli bir toplum yaratma noktasında hizmet vermelidir.

Mürşit  Zöhre Ana'nın bir nefesinde dediği gibi:  Bizim davamız “İnsanlık davasıdır”, dinimiz  “İnsanlık dinidir”, yolumuz  “Muhammed Ali yoludur”, kitabımız “Hakikat Kuranı ", ibadetimiz “Kırklar Cemidir”.  Yetmiş iki millete bir nazarla bakar, kimseyi kimseden üstün ya da aşağı görmeyiz. Düşmanımız kindir, dostumuz  sevgi, yârimiz Şahımerdan Ali’dir."

Aşk ile.

Kaynak

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 33387
Kayıt tarihi
: 24.07.10
 
 

Merhaba, on dört yıldır çocukların ve gençlerin sosyal gelişimleri için çalışmalar yapıyorum. Ayr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster