Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '17

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
72
 

Alevi Kimdir?

Alevi Kimdir?
 

Alevi Kimdir?


Alevi-Bektaşi toplumu kendi çeşitli şekillerde tanımlamaktadır. Ancak sanırım en güzel tanımlama Şah-ı Velayet İmam Ali Efendimizin tanıması olacaktır. Kendisine Alevi kimdir diye sorulduğunda aşağıdaki kapsamlı açıklamayı yapmıştır.İmam Ali’ye sözüyle Alevi Kimdir öyleyse;

          "Savâik-ı Muhrıka"dan:

          Emîrel Mü'minîn İmam Ali(A.S.), bir gün bir bir cemaatin yanından geçerken, hemen ayağa kalkdılar ve kendisine ta'zîm ve tevkirde bulundular.

İmam Ali onlara: "Siz kimlerdensiniz?" diye sordu.

Onlar: "Biz seni sevenlerden ve senin yolunda olanlardanız."

               İmam Ali onlara:"Hayırda olasınız" dedikden sonra: "Siz böyle söylüyorsunuz, ama niçin ben sizin sîmâlarınızda bu sevginin ve bu bağlılığın alâmetlerini ve beşâretlerini göremiyorum" dedi.

Hitab ettiği bu cemaat, hayâlarından dolayı, İmamın bu sözü karşısında sustular. İmamın yanından olanlardan bir zat: "Yâ Emîrel Mü'minîn! Siz Ehl-i Beyte ikram-ı hâssı ile ikram eden ve sizi sevmeyi, âyât-ı Sübhânîsiyle mü'minlere farz kılan Allah hakkı içün, bize söyler misin, sizi sevmenin ve size tâbi' olmanın alâmetleri ve vasıfları nelerdir?" dediği zaman, İmam Ali (A.S.) : "Bizim yolumuzda olanlar ve bize tâbi' olanlar; Hakka ârif, Allah'ın emrine âmil, doğruyu söyleyen, ehl-i fazîlet, yiyecekleri az giyecekleri sâde, yürüyüşleri mütevâzî, Allah'a taatlarında huşûlu, ibâdetlerinde hudûlu, harama gözleri kapalı, kulakları yalnız Rablerinin ilmine açık, Allah'ın kazasına râzı.

Eğer Allah onların ecellerini tayin etmemiş olsaydı, Rablerine kavuşmanın şevkı ile, ruhları bedenlerinde bir an durmazdı. Hâlık-ı a'zamı içlerinde ta'zîm eder, Hakkın gayrını, gözlerinde küçük görürler. Cenneti görmüş ve tahtlarında oturmuş gibi fehmederler ve Cehennemi de azâbını tatmış, sabretdikten sonra, felâh-ı ebedîye kavuşmuş gibi bilirler. Dünya onları ister, onlar dünyayı istemez. Gecelerine gelince... Diz çöküp Kur'an okurlar, onun mesellerinden ibret alırlar. Ba'zan onda, belâlarına şifâ bulurlar,ba'zan da secdelere kapanıp gözyaşları dökerek, Cebbâr-ı Azîm'i tebcil eder, ahrardan olmak içün ona iltica ederler. Gündüzlerine gelince... Gündüzleri âlimdirler, hakîmdirler, ebrardırlar ve müttakidirler. Bütün amelleri, ivazsız garazsız Allah içündür. Yapdıklarının azına razı olmazlar, çoğunu da çok görmezler. Her zaman kendi nefislerini itham ederler. Allah korkusu ve Allah sevgisi ile kalpleri tir tir titrer.

          Onlardan herhangi birisine bakdığımız zaman, dîninde kuvvetli, hazminde yumuşak, îmânında yakîn, ilminde harîs, fehminde fakîh, hulkunda halîm, niyyetinde sağlam, varlıkda cömert, yoklukda mütehammil, meşakkatde sabırlı, ibâdetde huşûlu, herkeze karşı merhametli, ihsanında âdil, kazancında helâle tâlib, Hakk ile neşît, şehvetine sahib, ameli zikr, hemmi şükr. Geceleyin gaflet uykusundan hazer ederek uyur, Allah'ın kendisine ihsan etdiği fazlu rahmetine sevinerek uyanır. Fâniden yüz çevirir, Bâkî'ye rağbet eder. İlmi ameli ile beraberdir ve ilmi hilm iledir. Tembelliği çok az, çalışması pek çokdur. Emeli az'dır, hatadan çok çekinir. Kalbi, Rabbine şâkir, nefsine mani', dînine harisdir, gayzına hâkimdir.Komşusu kendisinden emindir. İşi kolay, kibri yokdur, sabrı âşikârdır. Zikri çok, yapdığı hayırda riyâ yokdur, hayâsından dolayı hayrı terk etmez. Bizi sevenler ve bize tâbi' olanlar işte bunlardır. Bunlar bizdendir ve bizimle beraberdir. Âh... Onlara kavuşacağım günü hasretle beklerim."

Mehmet Özgür Ersan (Yesari Abdal Çelebi)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 447
Toplam yorum
: 53
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 967
Kayıt tarihi
: 20.09.13
 
 

06 Mayıs 1974 Çorum Sungurlu'da doğdu. Yaşamının büyükçe bir bölümünü Mamak’ın gecekondu mahallel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster