Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '10

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
576
 

Alevi'ye Cem evi

Alevi'ye Cem evi
 

Allah, Hz.Muhammed ve Hz.Ali aşkı için Cem evlerinde dua eden, semah yapan Alevi inançlı insanlara, bir sunni olarak çok saygı duyuyor ve seviyorum..

Hem, Alevilik-sunnilik ayrımı da ne oluyormuş, insan değil midır herkes?

İnsanları, din-dil-ırk bağlamında ayırmak, kendini bir başka dine inanandan üstün görmek, 2010 yılında hem ahmaklık hem de ilkelliktir..

Yeryüzündeki inanç gerçeklerinden yola çıkarak, her inanç'ın kendine özgü güzellikleriyle bezenmiş olduğunu görüyoruz... Her din sevgi üzerine kurulduğu ve insanların doğru, adil, hoşgörülü olabilmeleri için kurgulanan birer teoriden ibaret olduğu ve bütün dinlerin Allah'a olan inaçlarından dolayı aynı noktada birleştiğine göre bu hoşgörüsüzlükler nedendir diye düşünür dururum hep..

Bir dönem, hatırlanacağı gibi ülkemizde Alevilik-sunnilik gerginliği yaşandı ve hala Cem evlerinin ibadete açılmaması nedeniyle sürtüşmeler devam etmekte..

"Yolumuz aşk, özümüz sevgi, hoşgörü, muhabbettir" diyen Alevi inançlı insanlarımızın ibadet yapabilmeleri için Cem evlerinin ibadete açılamamasını yadırgıyorum..

Allah diye başlayan ibadetlerinde, içinde dargın, kırgın, küskün olanlar ve içinde kini, öfkeyi, nefreti barındıranlar Cem evi ibadethanelerinde birbirlerini afetmeleri için nasıl imkan verilmez anlayamıyorum..

Ben sunni biri olarak Alevi inançlı insanların çoğalmalarından yanayım.. Bir çok Alevi kökenli tanıdığım ve iki arkadaşım var. Biz sunnilerle kıyaslıyorum onları, Alevi inançlı insanların daha önde olduklarını görüyorum doğruluk bağlamında..

Sunni diye tabir edilen, İslam inancına inanan ve ticaret ile uğraşan (İstisnalar kaideyi bozmaz) insanlara baktığımda, din-i istismar ederek yaptıkları hırsızlıkları ve söyledikleri yalanları görüyorum..

Alevi inancına sahip işletmeci arkadaşlara bakıyorum, doğru ve adil çalıştıklarını görüyorum..

Bu istatistik resmi bir istatistik değil ama yazımı okuyan herkesin (sunnilerin) yakın çevrelerinde bu kıyaslamayı yapmalarını rica ediyorum..

Çoğunluk olmak demek, "Doğruyuz" anlamına gelmesi demek değildir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2262
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster