Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1361
 

Alevilere kan kusturduğunu mektupla itiraf eden eski Vali ve Emniyet Müdürü kim?

Alevilere kan kusturduğunu mektupla itiraf eden eski Vali ve Emniyet Müdürü kim?
 

Sizinle bir mektubu paylaşacağım. Ancak bu mektup beklenildiği gibi ses getiren mektuplardan değil.

Böylesi mektuplar bu güne kadar gizli kalmış, ancak pratikte mektuptaki görüşler doğrultusunda uygulamalar yapılmıştır. Gerçi bu tip uygulamalar hala yapılmaktadır. Hatta Başbakan eliyle ve diliyle hayata geçirilmektedir.

Hatırlarsanız sonu gelmeyen ve içi boş Alevi Çalıştaylar’ı yapılmış, herhangi bir netice alınamamıştı. Sonradan Başbakan, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Aleviliği üzerinden siyaset yapmaya kalkınca, yapılan Alevi Çalıştayları’nın aslında bir takiye olduğu meydana çıkmıştı.

İşte bu gün ortaya çıkartılan mektup, bu konuda içlerinden geçenleri gösteriyor. Bu mektup medyanın her alanında kendisine yer buldu. Ve Meclis darbeleri Araştırma(!) Komisyonuna kadar ulaştı.

İşte size 12 Eylül 1980’de Emniyet Genel Müdürü olan Refet Küçüktiryaki’nin kaleminden dökülen inciler!

“Beni Emniyet Genel Müdürü yapan, Başbakan Süleyman Demirel değildir. Ben, beni keşfeden Amerikan Hükümetinin Ankara temsilcilerince tavsiye üzerine bu göreve atandım.

Türkiye’de ilk defa resmi olarak Alevi-Kızılbaş soykırımını devlet adına başlatan benim. 1976 yılının Ocak ayında Malatya Beylerderesi olayından sonra, Malatya il merkezindeki 40 bin Alevi Kızılbaş’a kan kusturdum.

Yavuz Sultan Selim’den sonra en büyük Alevi Kızılbaş düşmanı benim, bunu ispat ettim ve ispat etmeye de devam edeceğim. Ben, Beylerderesi olayları sırasında yanımda Malatya İl Jandarma Komutanı Albay olduğu hâlde ‘Malatya’daki tüm Alevi-Kızılbaş köyleri ortadan kaldırılmalı’ dedim. Benim sözlerimi Mayıs 76 tarihli Halkın Kurtuluşu adlı dergi yazdı.

Şu anda Emniyet Genel Müdürüyüm. 76 yılında ben Malatya’da Valiyken Malatya Emniyet Müdürü olan - ki o da en az benim kadar Alevi-Kızılbaş kasabıdır- Abdülkadir Aksu’yu yardımcım yaptım. Ankara’da Alevi-Kızılbaşların oturduğu “Kurtarılmış Bölge” adlı semtlere kan kusturan Reşat Akkaya’yı Ankara Emniyet Müdürü yapan benim. Sıkıyönetim Komutanının emriyle görevden alındı. Zannedilmesin ki, pasivize oldu, gölgede kalarak gerçek Ankara Emniyet Müdürü yine o olacaktır.

Beni hiçbir kuvvet yerimden söküp atamaz, ne Başbakan ne Cumhurbaşkanı ne de bir başkası. 1981 seçimlerinde Adalet Partisi’nden Malatya milletvekili adayıyım. Beni silah kaçakçılığıyla suçlayanlara şunu söylemek isterim ki; Ben, Bulgaristan üzerinden gelen komünist silahlarla Alevi kasaplığı yürütmüş adamım.”

Mektup nerede bulunmuş dersiniz?

Kenan Evren’in gizli, özel arşivinde!

Mektuptaki bir isim dikkatinizi çekti mi?

Evet, o…

Abdülkadir Aksu…

Her dönemin adamı olarak, uzun yıllardan beri siyasetin içinde yer alan eski emniyet müdürü, vali ve bakan…

Her zaman altına bir koltuk bulan bu önemli(!) devlet adamı, her nedense son dönemde koltuksuz kaldı. Sayın Başbakan, Abdülkadir Aksu’nun bu konudaki başarılarını(!) bilmediği için koltuksuz kalmış olabilir. En kısa zamanda gereğini yaparak ödüllendirir. Ve iki numaralı koltuğa oturtursa hiç şaşırmayalım.

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Açıköz Hoca saçmalamışsın yine... Yorumun sorunlu... Ergenekon yapılanmasıyla AKP'nin mücadele edebilmesi için, önce kendi içerisinde netameli olan isimleri ayıklaması gerekirdi. Oysa tam aksine, bu isimlerin hepsi de AKP döneminde, yine kilit noktalarda görev aldılar. İşte cemil Çiçek, işte Abdülkadir Aksu, işte Vecdi Gönül... AKP'de Ergenekon'un ortağıdır Sayın Açıköz, bilesiniz. Son dönemlerde Başbakan keyfinden mi Alevilere taş atıp hedef haline getiriyordu sanıyorsunuz? Alevi-Sünni çatışmasını körüklemenin bir yöntemi değil mi Erdoğan'ın yaptığı. Ki Erdoğan'ın nasıl mezhepçi bir politika izlediğini görmüyor musunuz? Az buçuk ruhunuzu teslim ettiğiniz iktidarınızı da eleştirinde, demokrat olmasınız da, demokrat olduğunuzu sanalım.

Yıldız Nihat 
 15.11.2012 9:04
Cevap :
Merhaba Nihat Bey. Böyleleri her zaman var. Topluma baktığımızda kayıtsız şartsız iktidarı destekleyen yüzde 50'lik bir kesim var. Bunların baktıkları pencerenin camı çatlak olduğu(!) için böyle görüyorlar. Selamlar...  15.11.2012 10:01
 

Doğrudur. Sadece geçiştirildi bu haber, Amerikan'ın eli üzerimizden çekilmedikçe ve bazı koltuklar haketmeyenleri üzerinden atmadıkça rahat yok bize selamlar

Cemile Torun 
 14.11.2012 13:13
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  15.11.2012 7:21
 

Kıymetli Mesut KARİP: İnsanın kanını donduran itiraflar,İnsanı ekmekten,aştan alı koyan mektup,İşte benim Türkiye'min yönetimini ele alanlar,söylediklerinden utanç duymayanlar.Meğer biz bizi içeriden yok etmişiz,kardeşi kardeşe kırdırmışız,huzuru yok etmişiz,ondandır ileriye gidemedik,başka Ülke aramıyorum ancak yozlaşmış,kokuşmuş,kirlenmiş bu kirliliklerin yıkanıp temizlendiğini görmeden ölmek istemiyorum.Size çok teşekkür ediyorum Selam ve saygılar sunuyorum...

Mehmet Burakgazi 
 14.11.2012 11:31
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. kardeşlik sadece sünniliğin Vahabi kolunda kaldı! Selamlar, saygılar...  15.11.2012 7:21
 

Bir Emniyet Genel Müdürü nasıl olur da itiraf boyutunda böyle bir mektup yazma gafletinde bulunur hala anlamış değilim. Bunun yıllar sonra da olsa kendisine döneceğini düşünemeyecek kadar aciz mi? Ben bunun altında da başka bir şeyler olabileceğini düşünüyorum. Yok eğer kendisine ya da arkasındaki Amerika'ya güvenerek yapmış ve bunu da ifşa etmişse büyük bir gururla, o zaman cezasını da çeksin. Bakalım, bekleyelim, görelim... Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 14.11.2012 9:11
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Ama onu Amerikalılar yapmış! Selamlar, saygılar...  15.11.2012 7:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3005
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster