Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
891
 

Alevilerin oyu kime?

Alevilerin oyu kime?
 

22 temmuz seçimleri yaklaştı ve partilerin ibreleri tekrar Alevilere döndü; çünkü Türkiye'de alevi kimlikli vatandaşlar gerçekten önemli bir oy pontansiyeline sahip. Peki aleviler bu sefer evet mühürünü hangi partiye kullancak CHP mi MHP mi AKP mi? Hangisine?

Aleviler aslında Türkiye'de laik çağdaş Atatürkçü geleceğin savunucuları olma rolünü sürekli sahiplendiler. Sivas'ta yakıldılar; Çorum'da ezildiler; belkide bu ezilmişlik duyguları onları sola daha çok yaklaştırdı. Aleviler genelde CHP'yi desteklerler; çünkü CHP'ye Atatürk'ün partisi gözüyle bakarlar ve irticaya yol vermeyecek parti olduğunu bilirler.

Peki bu seçimlerde ne olacak?

Bu seçimlerde Alevi kökenli aydın isimler farklı partilerden aday oldular bu partiler MHP, AKP, DP gibi sağ kanattaki partiler.

Burda CHP Genel Başkanı Sayın Baykal'ın çok büyük payı var; çünkü Baykal bu seçimlerde yine CHP'nin bir nevi güvencesi olan Alevilere listelerde en alt sıralarda yer verdi. Ama Sayın Baykal kendi kökenindeki ÇERKEZ soydaşlı insanlarımızdan oy alamazken Alevilerden sürekli oy aldı. UNUTTU?

Bu seçimlerde Aevilerin küçük bir bölümü sağ partilerle oy vermekle birlikte Baykala rağmen CHP'yi tercih edeceklerdir; başka çareleri yoktur.

Sol cenahta DSP-CHP dışında SHP, ÖDP, BAĞIMSIZLAR, EMEP, TKP gibi partilere bakarsak SHP içinde Alevi vatandaşların ağırlığı mevcuttur; fakat SHP seçimlerden CHP-DSP lehine çekilme kararı aldı diğer partilere ise Aeviler tarafından büyük bir akım söz konusu olmayacaktır; anlayacağınız Aeviler bu seçimlerde Baykal'a rağmen tekrar Cumhuriyet için CHP diyecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kim nereden üye ona bakmıyorum şahsen ben.Birtakım şeyleri kişiler ceplerinde taşıyıp gittikleri yerlere dağıtamıyorlar.Deniz Baykal da gidecek bir gün.Ama önemli olan CHP değerlerine sahip çıkmak. O açıdan Alevilerin %60-%70' i yine Chp,shp ye oy verecektir. Sevgilerimle

Arzu KARADAĞ 
 29.06.2007 14:13
Cevap :
arzu hanım yazımda da zaten bunu anlatmaya çalıştım yorumunuz için teşekkür ederim...sayıgılarımla  29.06.2007 14:40
 

inadına,illa chp

MEL-İSA 
 27.06.2007 15:04
 

CHp alevilere listelerde ön sıralarda fazla yer vermedi.Ama söylemlerde sürekli alevilere yapılan haksızlıklar dile getiriliyor. Madımak olayı felan gibi. Samimiler mi ? Bilmiyorum. Ama alevi olsun olmasın bir yöreden seçilen miletvekili seçildikten sonra o yöreye bir daha uğramıyor. Seçim sırasında bir geliyor bitti. CHP belki de sadece alevi partisiymiş durumuna düşmek istemiyor.Toplumun her kesimi kucaklamak istiyor.Belki imaj değişikliği istiyor.Bana öyle geliyor.Aleviler CHP'yi desteklediler çünkü kendi alayışlarına en yakın o partiyi gördüler.Sonra baktılar ki iktidara yakın olamıyorlar başka partilerde şanslarını deniyorlar.Hepimiz kardeşiz değil mi?Sevgiler

oya 
 26.06.2007 21:41
 

EVET GERÇEKTEN DE BEN BİR ALEVİ OLARAK OYUMU BAYKALA RAĞMEN CHP YE VERECEM.YAZARIMIZ ÖNMELİ BİR KONUYA DEĞİNMİŞ

Coşkun Kılıç 
 26.06.2007 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 907
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

Hukuk öğrencisiyim. Siyasetle ilgileniyorum. Sosyal demokratım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster