Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
547
 

Alevilik Pazarlanıyor.

Alevilik Pazarlanıyor.
 

Dün yapılan iftar yemeği.


Cem Vakfı Genel Başkanı İzettin Doğan, bir röportajında; 'Fethullah Hoca'nın düşüncesi açık ve net. Eğitim yoluyla, demokratik yolla 15-20 yıl içersinde Türkiye'yi bir Müslüman devlet haline dönüştürmek istiyor. Amacı bu' diyor. Sonra da ilâve ediyor;

"Fethullah Hoca'yı tanırım. Saydığım bir insan. Onu İslam'la ilgilenen bir düşünür, bir filozof olarak görüyorum. Birkaç defa görüştük, konuştuk, kendisi geldi. Cemevlerinin yapımında olumlu bir katkısı vardır. Hatırlarsınız, yıllar önce 'Camilerin yanında cemevleri de yapılmalı' diye beyanat vermişti. "

Vatan Gazetesine verdiği bir röportaj'dan inciler!

Bu İzzettin Doğan, "Nazım Hikmet'e yapılan Fetullah Gülen'e yapılmasın. Tükiye'ye dönmesine müsamaha gösterilsin." diyor.

Güçlenmenin en doğru yolu, muhalefette kalmak. Fetullah Gülen zeki bir insan. Ne gerek var gelmesine? Nasıl olsa burada olmasa da işleri tıkır tıkır yürüyor. Bu gün kolej statüsünde bir sürü okul var, üniversite var. İnsanlar cemaatin okulları olduğunu bile bile çocuklarını bu okullara gönderiyorlar. Cemaatten olanlara sözüm yok, ya olmayanlar? Buyrun işte, adamın görüşlerinin ne olduğu, ona yakın bir isim tarafından açıkça deklare ediliyor. İlginç olan, "Müslüman devlet" in açılımı. Kastettiği "İslâm Cumhuriyeti." Lâik, demokratik ve çağdaş hukuk kuralları ile yönetilmeyen.

Dün ki iftar yemeğine, sadece ve sadece İzzettin Doğan'ın başkanlığındaki Cem Vakfı destek veriyor.

Diğer Alevi Dedeleri, AKP'nin Alevileri tanımayan, inançlarına 'açılım' adı altında aykırı şeyler yaptığını savundu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, (Alevilik hakkında bilgisi olanlar çok iyi bilir.) "Alevilikte lüks mekanlarda, şatafat ve gösteriş içinde oruç açma geleneği bulunmuyor. Zengin sofralardan uzak oruç açıyoruz. Asimilasyon sofrasına oturmayacağız" diyerek İzzettin Doğan'a da bir yerde yüklendikleri misyonu hatırlatmaya çalışmıştır.

Biraz akıl! Çok değil bir parçacık! Cem evleri halen ibadethane statüsünde değil. Ankara Çankaya Yunus Emre Cem Evi'nin bitirilebilmesi için, resmi internet sitelerinde "El verin bitirelim" kampanyası ile para toplamaya çalışıyor. İstanbul'un göbeğinde Tepeüstü İSKİ'de Cuma günleri Cuma namazına gitmeyen bir vatandaşımız, Alevi olduğu öğrenildikten sonra işten çıkartıldı.

Oturduğunuz iftar sofrasına ev sahipliği yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı AKP, Bektaşi Dedelerinin mezarları'nın üzerine il binası dikti. Bu saygısızlıktan, ben dahil Alevi olmayan herkes rahatsız olurken anlaşılan odur ki bazıları rahatsız olmamış..

Alevi geleneğinde 12 imamın matem orucudur tutulan. Bu nedenle de bu iftar yemeğinin gösterişsiz olması gerekir.

Dün basın toplantısı yapılan salonda bir poster açılır. Bu posterde Fetullah Gülen ile İzzettin Doğan'ın fotoğrafları yanyana olup "Fotoğraf çok net" yazmaktadır.

Bu gün yerel seçimler öncesi Alevi oyları pazarlanmaktadır. Hükümet her konuda olduğu gibi bu konuda da yine halkı kamplara bölmekte, böldüklerinden de oy almaya çalışmaktadır.

Bu topraklar üzerinde, Alevi, Sünni, Şii, Musevi, Hristiyan, dostluk , barış ve huzur içinde bir sentez oluşturdu yüzyıllardan beri.

Hz.Muhammed'in ölümünden sonra başlayan iktidar çekişmeleri , Alevi-Sünni çekişmelerinin de tohumunu atmıştır. Bu gün yaşananlar da aynı şeydir. Sağduyusuna inandığım Alevi vatandaşlarımız' dan bir kısmının bu oyuna alet olmasını kınıyorum!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yoook.. açlık ve sefalet insanlara her şeyi yaptırır bu memlekette.. bence en güzel taktik yapılan yardımları kullanmak ama onlara istediklerini vermemek yani oy vermemek!! ne güzel demişsiniz yardımı yapan akp değil t.c diye ve verdiğimiz vergilerle yapılıyor diye. bu arada bazı insanlar ne kadar umutlular böyle vay efendim aleviler oyuna gelmezlermiş o yüzden mi bugün nerdeyse bütün alevi kaleleri akp nin elinde ya bu kafdar saf olmayalım acayip komik görünüyor. iyi temennilerinize birmukabil diyorum ve kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum..

?=)( 
 11.01.2009 19:06
Cevap :
Yeniden merhaba. Tekrar teşekkürler. Bekliyordum güzel yorumunuzun devamını. Sevgilerimle.  11.01.2009 23:52
 

hatırlananlar yalnızca aleviler mi? bu ülkede ezilmiş, hak ve adalet isteyen hangi mezhep, hangi ırk ya da dinden olursa olsun vatandaşlarımız garip bir şekilde siyasi rant için kullanılmaktadır ve maalesef ki oltaya gelen insanımızın gözleri at gözlükleriyle bütünleşmiştir. rte yıllar önce karacaahmet cemevini yıkmak için uğraşıyordu bir alevi kızı olarak bunu unutabilmem mümkün mü? külyürlere biraz olsa özgürlük tanınması bu ülkeyi çağdaşlaştırmaktan, birlik ve beraberliği bütünleştirmekten başka bir şey sağlamaz bunu nasıl algılayamazlar anlayamıyorum ben. şimdi de kürt açılımı yapıyorlar o açılımı yapmadan önce önce oraya ekonomik yatırım yapılması gerekir bugün doğudaki çocuklarımız ayaklarında yırtık pabuçlarla öğretmen olmayan köylerde yardımlarla ancak okuyabiliyorlar sosyallikten desen zaten bihaberler yazık değil mi? bence bir an önce insanlar gerçekleri görsünler.. açılımlara kömüre erzağa kanmayıp geleceklerini düşünsünler.. ama insanlara da aç başka seçenekleri yooooooooo

?=)( 
 10.01.2009 20:35
Cevap :
Sanırım yorumunuz yarım kaldı , devamı gelecek. Öncelikle, fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Özgür kaleminiz hiç susmasın ve beyniniz hep üretsin. Cesur insanlara ihtiyacımız var. Işığınız hep aydınlatsın. Sevgilerimle. Nur Zeynep Çelik  11.01.2009 0:02
 

Kimsenin telaşa kapılmasına gerek yok.Aleviler seçim malzemesi yapılamayacak. Asırlardır dağ'lara taşlara sürülselerde ödün vermeyen bu topluluk, aralarında ki çürük elmaları ayıklamayı bilecektir. Din ve inanç Alllah ile kul arasından çıkarılırsa o din ve inanç olmaktanda çıkar. Din din diyen arap aleminin haline bakın. Çok şükür ki bu ülkede laikliğin sahipleri ve asla ödün vermeyecek alevi'ler var. Çürük elmalarda olacaktır. Teba olanlarda bir gün insan olduklarını hatırlayacaktır.

Kamber Güneş 
 09.01.2009 15:33
Cevap :
Katkınızdan ötürü teşekkür ediyorum Sayın Güneş. Ben telaşa kapılırım efendim. Alevi vatandaşlarımızın kalesi olan İller, şu an AKP nin elinde. Seçimlerde ki milletvekili dağılımını sanırım hatırlatmama gerek yok. Ödün veren Alevilerin çokluğundan rahatsız olduğum için yazdım bu bloğu. Din, dil, ırk, mezhep ne olursa olsun, özünde hepimiz insanız. İnsanın insanı çıkar amaçlı kullanması hiç bir şekilde savunulamaz. Alevilerinde aklını başına toplaması gerekiyor. Saygılarımla.  09.01.2009 18:22
 

Haklısın. Bir alevi ailenin kızı olarak bunlar bize uyan şeyler değil. Matem günü cümbüş olarak sunuluyor bu da içini boşalt anlamsızlaşsın demektir. Yani hızlı bir asimilasyon sürecine girildi. Kendi politikalarını meşrulaştırmak için. Yüreğine sağlık..

Güher 
 09.01.2009 12:59
Cevap :
Teşekkür ederim sevgili Güher. Bazı şeyler bağıra bağıra yapılırken, avaz avaz gelirken "bir şey olmaz " diyemeyenlerdenim. Gözgöre göre oy avcılığı yapılıyor. AKP iktidara gelmeden önce "Ruhban Okulları açacağız" dedi. Bunların derdi zoru din üzerinden siyaset yapmak. Yazdıklarım herkesin bildiği şeyler. Farklı bir şey yazmıyorum. Tek bir amacım var. Hatırlatmak. Bizde biliyorsun balık hafızası var. Konuşmak zorundayız arkadaşım, yazmak zorundayız. Alevi dostlarımdan bu gün 5 vakit namaz kılıp, oruç tutanlar var. Alevi geleneğine uymayan şeyler bunlar. Demek ki bir değişim var. Bunun nedenleri niçinleri önemli. 55 yaşına kadar değişime uğramamış bir Alevi'nin bu gün hacca gitmeye kalkması beni rahatsız ediyor. Sevgilerimle.  09.01.2009 18:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 347
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1351
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster