Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
45
 

ALFA KUŞAĞI

Alfa kuşağı ... Şuan yanıbaşımızdalar, belki okula yeni başladılar, belki de daha anne karnından dünyaya gelmeyi bekliyorlar. Kulağa farklı geliyor isim olarak. Aramızda duyanlar vardır elbette. Duymayanlar için açıklarsak 2010 yılından sonra doğmuş çocukları kapsayan bir kuşak.

 

X,Y,Z kuşakları gibi alfa kuşağının da birçok özelliği var. Z kuşağı için "onlar teknolojinin içinde doğdu." diyorduk ya sanırım biraz yanılmışız. Alfa kuşağı tam da teknolojinin odağındalar. Hani şuan çocuklar ağlamasın diye telefonları, tabletleri ellerine veriyoruz ya "ekranların çocuk bakıcısı" olduğu bir dönemin çocukları onlar. 

 

Araştırmalar, anne babaların harcamalarını fazlaca etkileyecek kuşak olacağını söylüyor. Her anne baba alfa kuşağı bir çocuk için yaklaşık 500 dolar harcaması öngörülmekte. Arkadaşlarının da robot olmasına alışsak iyi olacak. 

 

Girişimciliği en yüksek nesil olma özelliğine de sahip. Bizlerden daha uzun eğitim süreleri olacak. İş hayatına daha geç atılacak ve evlilik yaşantıları daha ilerki yaşlarda gerçekleşecek. 

 

Tüm bunlarla birlikte ekran bağımlılığı artacak, insanlarla iletişim becerileri azalacak, konuşma ve yazma yetileri önceki kuşaklar gibi gelişmiş olmayacak. Kolaya ve rahata aşırı düşkün olacaklar. Aceleci, sabırsız, ben merkezci bir nesil geliyor diyebiliriz. 

 

Dileğim o ki ; umarım alfa kuşağı mutlu bir nesil olur. Bu teknolojinin içinde yabancılaşmanın kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Arkadaşlıklar bile robotlaşırken duygusuz, ahlaki değerlerden uzak, yalnızlaşan bir dönem çocuklarımızı bekliyor. Toplumun en küçük kurumu dediğimiz aile kavramı bile yok olmaya yüz tutuyor. Tüm değer sistemimizin, toplumsallaşma süreçlerinin, suçların, sosyal rollerin, eğitim sisteminin, ekonomik yaşamın kısacası sosyoloji kitaplarını baştan sona değiştirecek bir kuşağın izleri şimdiden oluşmaya başladı.

** Değişmeyen tek şey sevginin kendisi olsun .. Sevginin kaybolmadığı bir gelecek olsun..

 ONLARA ROBOTLARI SEVMEYİ ÖĞRETİN... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 68
Kayıt tarihi
: 15.10.20
 
 

Aile danışmanıyım. Bireylerde görülen ve kısmen aile ilişkilerinin zedelenmesine yol açan tüm kaygı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster