Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
33619
 

Alfabemiz neden değiştirildi?

Alfabemiz neden değiştirildi?
 

Alfabemizi neden değiştirdiler?


Hep düşünmüşümdür ve hala daha da bazı konuları düşünmekteyim. Çünkü meseleleri sağlam bir zemine oturtamadım. Okuduğumuz veya okutulan tarihte parçalar bir türlü yerine uymuyordu.

Osmanlı tarihini okurken, Osmanlıyı o devrin en gelişmiş süper devleti olarak okuruz ve yere-göğe sığdıramayız. Ancak iş cumhuriyet tarihine gelince de Osmanlıyı yerlere batırırız hatta ihanetle suçlarız. Yeryüzünün en karanlık yönetimi diye nitelendiririz. Bu ne büyük bir çelişkidir?

Bunu bize kim ve kimler yaptırıyordu? Bizi kimler tarihimizden kopartıp geleceğin adresini gizletiyordu?!

O gün Osmanlı, dünyanın süper gücüydü. O gün Osmanlı, dünya devletlerinden birkaç yüzyıl ilerideydi. Bunlar o günün gerçekleriydi. Bunun yadsınacak ve inkâr edilebilecek iç bir yanı yoktu.

Dünya savaşlarından sonra yeni Osmanlı (Türkiye Cumhuriyeti) kurulurken birileri öyle bir oyun oynadı ki, bizi sıfırdan başlattı. Bunun için de yazımızı değiştirdiler ve bizi tarihimizden ve hepsinden önemlisi bilimimizden kopardılar. Bilimimizden çalabildiklerini çaldılar ve silebildiklerini de sildiler. Birkaç yüzyıl ileride olduğumuz ülkelerden birkaç yüzyıl geriden, yeniden, sıfırdan başlattılar. Yeni nesilleri hem bilimimize ve hem de tarihimize küfrettirdiler. En iyi ne varsa hepsini Avrupalıya yüklediler ve avrupalıya mal ettiler. Bizler bilimde, sanatta, teknolojide, astrolojide vs. ne varsa hiçbir çalışma yapmamışız ama hepsini ve en iyisini hep avrupalı yapmış dediler. Bizi batıya köle ettiler. Bizi aşağılık kompleksine soktular.

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti kuruldu dediler ama 80 yıl dır bir adım çağdaşlaşamadık. Hep sömürüldük ve hep olduğu yerde saydık/saydırıldık. Kim kandırdı bizleri?

Ama artık yalanlar tek tek ortaya çıkmaya başladı. Osmanlı, yüzlerce yıl avrupalıdan ileride iken, bizi sıfırdan ve avrupanın yüz yıl gerisinden başlatanlar kim/kimlerdi? Bunun hesabını soruyorum.

Yazımızın değiştirilmesinin asıl sebebi işte buydu.

Arap harfleri bugün bize, latin harflerine alıştığımız için hoş gelmiyor. Arap harfleri ilerlemeye, çağdaş olmaya, teknolojimizin gelişmesine engel mi oluyordu? Bir de Çin alfabesine, Jepon alfabesine bakınız. Hangisi daha zor dersiniz? Jeponya veya Çin, alfabelerini değiştirmediler, geri mi kaldılar? Oysa arap alfabesi dünyada sesleri en iyi ve tam olarak şekillendirebilen tek alfabedir.

Biz, arap alfabesinde kalsaydık, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman, teknoloji de ve sanatta Osmanlının kaldığı yerden devam etmiş olacaktık. Bu da demektir ki; bugün gerisinde kaldığımız ülkelerden birkaç yüzyıl daha ileride olmuş olacaktık.

Cumhuriyetin kuruluşunda bunu fark edenler vardı ama içimizdeki hainler sayesinde onları bir şekilde hallettiler ve susturdular. Sanayimizi de çökerttiler. Yine soruyorum; Mustafa Kemal’i kim kandırmıştı? Büyüklerimden duyduğuma göre; Enver Paşa ile Bekir isminde biri imiş. Şerefli tarihçilerimize büyük görev düşüyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

BU YAZIYI KALEME ALAN YA DA ALANLAR, İSLAMİYET VE VATAN İÇİN NE YAPMIŞLARSA YAZSINLAR. BAKALIM BİZDE GÖRELİM NE YAPMIŞLAR İSLAMİYET VE VATANIMIZ İÇİN. BEN TÜRKÜM VE ALFABEM TÜRK ALFABESİDİR. ARAPÇA OSMANLIYI BİLİMDEN UZAKLAŞTIRIP YIKILMASINA NEDNE OLDU. OSMANLI HANGİ İCADI İNSANLIĞA KAZANDIRDI? ALLAH KERİMDİR, BU VATANA VE İSLAMİYETE HİZMET ETMİŞ ATALARIMIZA KİMLER SATAŞIYORSA ELBET BİR PLANI VARDIR.

feridun türk 
 14.07.2017 8:51
Cevap :
Değerli okurum, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. ancak tabii ki herkesin görüşüne saygımız vardır. siz, okuduğunuz kadarıyla, öğrendiğiniz kadarıyla böyle bir yorum yaptınız. biz de okuduklarımız, öğendiklerimiz yanında bir de ferasetimizi kattık. Bu işin, tarih bilimin yanında bir de feraset yönü vardır. yani okuduklarımızın parçalarını birleştirerek doğru sonuca varma bilinci. biz bunları da yaptık. o seble biz bir kişinin penceresidnen bakmıyoruz, tüm pencerelerden bakıyoruz. yani tabiri caiz ise ü boyutlu bakıyoruz ve gerçeği görebiliyoruz. selam ve sevgilerimle.  18.07.2017 12:05
 

Ayrıca Osmanlı bilime değer vermemiştir. Fethettiği ülkelerde neden bir tane bile üniversite yaptırmamıştır? İslamiyet bilim önderiniz olacak diyor. Hani Osmanlıda bilim? Atalarımızdır hepsini canımız gibi severiz başka, hataları varsa bunları görmek başka. Ayrıca Osmanlı ne demek? Osmanlı Türk değil mi? Ayrı bir ırk mı? Bu İngiliz kelime oyunlarını bırakın. ATATÜRK E LAF SÖYLEYENLER , ATATÜRK KADAR İSLAMİYET VE TÜRK MİLLETİ İÇİN NE YAPMIŞLAR? EDEP YAHU...

feridun türk 
 14.07.2017 8:32
 

Abdülhamit Han latin alfabesine geçmeyi çok istemiştir. Kendisinin kaleme aldığı "Siyasi Hatıralarım" kitabında bunları okuyabilirsiniz. Osmanlıda okuma yazma oranı YÜZDE 2 dir. Hz Kuranı Kerim bize ne diyor , bilim önderiniz olacak. Okuma yazma olmadan da bilim olamıyor. İSLAMİYETİ KURTARAN ADAM MUSTAFA KEMAL ATATÜRK , Abdülhamit Han ın feryadını dikkate almış ve latin alfabesine geçmiştir. 600 yıllık Osmanlıdan bilim adamı çıkmamıştır. Fakat Cumhuriyet sayesinde 7 adet dünyaca ünlü bilim adamımız çıkmıştır. YALANLARLA İSLAMİYETE VEYA VATANA HİZMET EDİLEMEZ.

feridun türk 
 14.07.2017 8:26
 

Benim son yorumumu yayınlamayacaksınız sanırım.Bugünden 1915-1938 dönemini eleştirmek,yargılamak bugünü kurtarmaz yada aydınlatmaz veya karartmaz.Biz herşeye rağmen Türkiyeyi asıl Fikri hür vicdanı hür ve ekonomisi hür yaparız olmalı.Bugün Mısır,Libya,Suriye,Cezayir,Tunus gibi olmadı isek bugünün temelini atanları saygı ile anmamız gerekir.

mehmet binlik 
 07.07.2012 13:31
Cevap :
Türkiye, hiçbir zaman o bahsettiğiniz ülkeler gibi asla olmaz. Bundan korkmayınız. Çünkü Türk halkı için bir casus şunu söyler; “Türk halkı öyle bir millettir ki dünyada böyle bir başka halk yoktur; onun ne yapabileceğini bin yıl düşünseniz yine de tutturamazsınız. O sizden daha farklı düşünür ve içinde bulunduğu ortamdan kendini kurtarır. Bu yüzden Türkiye dünya casuslarının merkezidir ve Türkiye,yi her an göz önünde tutmak isterler.” Selamlar.   08.07.2012 23:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 357
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 991
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

 Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden yapmaya A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster