Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
91
 

Algı yönetimi-2-

Algı yönetimi-2-
 

Bir önceki yazımda bize, hayatımıza yapılan müdahalelerden ve algı yönetiminden biraz bahsetmiştim. Çok sıkıcı olmamak için önce kitaplara değinmiştim. 

Aslında en büyük algı yönetimi en ücra yerlere bile ulaşan televizyon aracılığıyla yapılıyor. Kitapları herkesin okuma şansı yok ama televizyonu seyretmeyen çok az kişi vardır sanırım. 

Dizilerden, filmlerden, programlardan öğreniyoruz aşk nedir, nasıl yaşanır, kime aşık olunmalı, nasıl davranmalı, nasıl namuslu olunur, hangi kadın namussuzdur, eğer namussuz olursa ne yapılır, iyiler nasıl ezilir, nasıl zengin olunur, başarı nedir, başarılı olmazsan ne olur.  Bizlere ve özellikle zavallı çocuklarımıza bir güzel öğretiliyor.

Mutlaka sizlerde farketmişsinizdir bu neslin çocukları nasılda tüketime yönelik, sürekli bir özentiyle , başkalarına kıyasla yaşıyorlar.

En iyi algı yönetimi de haberlerle yapılıyor. Siz hiç güzel, iyi , ay ne güzel dediğiniz içinizi ısıtan sevinçle dolduran, mutlu olduğunuz haberler dinlediniz mi?

Tüm haberler özenle seçiliyor ve sadece kötü haberler veriliyor. En sona bir iki tane iyi haber sıkıştırılıyor. Bu kötü haberler ile bizlerin algılarını yöneterek bizlerin korku içinde ve güvensiz bir şekilde olmalarını ve bizleri koruyacak bir oluşuma , sisteme ihtiyaç duymamızı sağlıyorlar.

Böylelikle bu insanlar sisteme inanır, güvenir, ihtiyaç duyar baş kaldıramaz. Sistem olmadan yaşayamayacakları algısı yaratılıyor. Ve maalesefte bunu başarıyorlar. 

Oysa hayat korkusuzca yaşanacak kadar güzel. Eğer ki yalnızca Allah'a güvenir ve O'na teslim olursanız hayatınız korkuyla değil sevgiyle dolu olur. O her zaman kulu için en hayırlısı ve iyisi olsun ister. İster ki yalnız ona güvenin ona yaslanın. İşte o zaman ne kötülük kalır ne de korkular. Ve birilerinin de sizi korumasına, birilerine güvenmenize gerek kalmaz böylelikle. 

Zaten bu nedenledir ki kimsenin araştırıp, okuyup öğrenmesini, farkındalığının artmasını istemezler. O yüzden sürekli yeni haberler ile yeni gündemler yaratıp bizleri ve düşüncelerimizi meşgul edip konrolü sağlıyorlar . 

Bence artık gerçekten düşünmeninn zamanı geldi ne dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 232
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

LİSANS MEZUNUYUM FİNANS SEKTÖRÜNDE ÇALIŞIYORUM İLGİ ALANLARIM; Kitap okumak, insan davranışlarını..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster