Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Nisan '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1069
 

Algoritma

Algoritma
 

Algoritma, bir problemin çözümü ya da bir işi gerçekleştirmek üzere geliştirilen adım adım, sıralı, işlemler bütünüdür. Kağıt üzerinde geliştirilen algoritma bir bilgisayar programlama diliyle kodlandığında (yazıldığında) ortaya bilgisayar programı (yazılım) çıkar. Bir problemi çözmek için değişik yollar olduğu herkesin malumudur. Bu bakımdan aynı problem ya da iş için farklı programcılar farklı algoritmlar geliştirebilirler. Bir de bazı işler için işin uzmanlarınca geliştirilmiş ve literatüre girmiş ve okullarda görülen karmaşık algoritmalar vardır. 

Bu hükümete ve hiç bir kurumuna hiç güvenimin olmamasına rağmen, kanım odur ki YGS'de şifre özellikle konmuş değil; programı geliştirenlerin (kim bunlar? neden bilmiyoruz) şıkları rastgele dağıtmak yerine kendilerince bir algoritma geliştirerek o algoritmada böyle şifre olarak ortaya çıkacak bir mantık kullanmış olmaları ve bunun farkında olmamaları.  

YGS kitapçıklarını üretecek algoritmayı geliştirenlerin becerksizliği olarak görüyorum bunu: cevap şıklarını yazılıma rastgele (random) dağıttırmak yerine, şıkları kaydırarak yaptırmışlar (nasıl bir program düşünebiliyorum) ve ortaya şifreleme denen şey çıkmış. Bu programın algoritmasını geliştirenlerin bu acaip şeyi geliştirirken bunları bilmemeleri yetkinlik düzeylerini gösteriyor... Benim düşüncem bu. İş yapacağız derken ortaya saçma sapan bir şey çıktı. Şaşırmışlardır şifre denince!! 

Asıl kötü olansa (kopyaya, kopya vermeye açık olansa) geçen haftaki CBT dergisinde de yazdığım gibi 

- 1, 7 milyon farklı kitapçık basmaya çalışmak gibi anlamsız, manasız, akıl dışı bir iş yapmak. 10 farklı kitapçık yeterli sınav salonunda kopyayı engellemek için ve yakın zamana dek böyle yapılmış. 

- Hadi bunları yaptınız, üstünde isim yazmadan yani kişiye özel olmadan adaylara rastgele dağıtmak gerekirken üstlerine isim yazmak... Bu şeikilde kime hangi kitapçığı verdiğiniz ve onun cevap anahtarı belli. Bu yöntemler NELER yapılabilir!! 

- Bu devasa işi yapacak yazılımın bir kaç ay gibi kısa sürede yazılması ve yeterince test etmeye zaman kalmadan ortaya çıkarılması... 

Bundan sonra KPSS, YGS, LYS, ALES vb bilumum sınavlara girecek (benim oğlum da dahil) çocukların ve ailelerin İŞİ ÇOK ZOR. Tüm olanlardan şu çıkarımı yapmak yanlış olmaz: Yılların ÖSYM'sinde, başından ayağa kadar işi bilmez, işlerinin uzmanı olmayan kişiler çalışmakta... Teknik konulardan tutun da (algoritma - şifre olayı) krizi yönetememelerine kadar anlıyoruz işlerini bilmediklerini. 

Son olarak, cezavelerinde YGS'nin fen kısmı yapılıyor biliyorsunuz. Olacak iş değil. Zamanında eksik sayfa olması rezilliği ve becereksizliği bir yana, eşitlik ilkesi alt üst edilmiş oluyor. Aylarca çalışıp heyecan içinde sınava giriyorsunuz ve sayfalar eksik!! O çocuğun yaşadığı travma masıl bir şeydir düşünmek bile istemiyorum. 

Sadece BIR degil; PEK ÇOK sorun içeren bir sınav oldu YGS. Sonra ALES..... LYS'yi bekliyoruz endişe, gerilim içinde. 

Not: Şimdi TVde söyleniyor: Bazı öğrencilerin puanları yanlış hesplanmış! Bu nasıl oluyor?! Herkes için tek program çalışıyor olmalı... Bu olayın açıklaması şu baştan beri endişelendiğim şey: Program çok kısa sürede yazılıp iyice test edilmediğinde böyle gariplikler olabilir....Bilgisayar dilinde buna "bug" denir.... Yine beceriksizlik yani. İşi bilmezler iş yapınca böyle olur: yanlış algoritma, baskı hatalı kitapçıklar, yanlış puanlar..... :( 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok yerinde bir eleştiri ve yorumlama olmuş. Bence de ortada kasıt olmasa da büyük bir özensizlik olduğu kesin. Önerileriniz de yerinde. Herkese ayrı soru kitapçığı olacaksa eğer bunun rastgele dağıtılması esas olmalıdır. Kitapçıklar isme göre değil de seri numarası verilerrek basılabilir ve öğrenci ismini ve sınav sicil numarasını aynı seri numaralı cevap kâğıdına kendisi ekleyebilirdi. Artık olan olmuş, bari tecrübeden saysınlar da ilerisi daha özenle hazırlanmış sınavlara neden olsun.

Muharrem Soyek 
 01.05.2011 12:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Çevremizdeki kalite(sizlik) ile ilgili yazılarım. Çevremizi kuşatan beton binalar, insanlar, iliş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster