Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
668
 

Ali- Cengiz oyununu bilir misiniz?

Ali- Cengiz oyununu bilir misiniz?
 

ali-cengiz-israil-oyun


Yerli bir dizide, tutukluyu sorgulayan bir emniyet mensubunun sözleri akıllara, hafızasını yitirmemişlere bir ders gibiydi: “Sağduyulu değilmişiz he!”

Bu söz sanki polisin bir sitemiydi. “Sağduyulu değilmişiz he?”

Bir yandan basınının dilinden düşürmediği ve sürekli gündeme gelen Türk polisinin “orantısız güç kullanma” konusu. Bir yandan da polise taş atan çocuklara, yollara barikat kuranlara, masum insanların okulundan, işinden eve dönerken bindikleri toplu taşıma araçlarına molotof kokteyl atanlara karşı polisin adalet, hukuk ve görev-yetki kapsamında alması gereken önlem, tavır ve müdahale!

Dizide “Ali-Cengiz oyunu” oynanıyor! Siz Ali- Cengiz oyununu bilir misiniz?

Ali-Cengiz oyunu; kimsenin aklına gelmeyecek hile ve yalanlarla düzen kurmak, oyun kurmak, aldatmak anlamına gelen bir deyim ve doğu masallarında yer alan bir hikâyedir.

Vakti zamanında bir derviş gayb ilimlerinden yola çıkarak bir tılsım keşfetmiş. Bu tılsım insanı kılıktan kılığa sokuyor, kaybediyor, görünmez kılıyormuş. Yaptığı bu oyuna da Ali Cengiz (bazı masallarda Al-i Cengiz olarak geçer) denirmiş. Herkesi şaşırtan bu adam kaş ile göz arasında herkese oyun oynarmış. Bu adamın ünü padişaha kadar ulaşmış. Ali Cengiz’in sırrını öğrenmek için adamlarını salmış ama bir sonuç alamamış. Padişah Ali Cengiz’in sırrını bulana kızını vereceğini vaat etmiş. Ama yine de kimse bu sırra vakıf olamamış. Her seferinde Ali Cengiz bu oyunlardan galip çıkıyormuş. En sonunda genç bir delikanlı (bazı masallarda Keloğlan adıyla yer alır) bu sırrı öğrenip padişaha bildirmek için gözünü karartmış. Ali Cengiz’in yanına bir şekilde çırak olarak girmeyi başarmış ve sırrını öğrenmiş. Ancak Ali Cengiz, sırrını öğrenen herkese yaptığı gibi bu delikanlıyı da öldürmek istemiş. Delikanlı pazarda koç kılığındayken derviş kurt olup onu yemek istemiş. Delikanlı bu sefer su olup kurdu boğmak isterken derviş ateş olmuş. Kılıktan kılığa geçmeler devam ederken delikanlı çiçek olup padişahın kucağına düşmüş, Derviş arı olmuş, delikanlı mısır tanesi! Derviş tavuk olup mısır tanesini yiyecekken delikanlı tilki olup tavuğu yemiş ve dervişin Ali Cengiz oyununa son vermiş. Bütün sırrı öğrenen padişah delikanlıya bir daha Ali Cengiz oyunu yapmaması şartıyla kızını vermiş. Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine…

Şimdi bu Ali Cengiz oyunu burada oynanıyor. Hem emniyet- polis, hem ordu, hem de yargı, adalet ve hukuk üzerine ne varsa yıpratılmaya çalışılıyor.

Samsun’da Ahmet Türk’e yumruk atıldıktan sonra, 2 polisimiz Samsun’da şehit ediliyor. Binlerce insan Samsun’da yürüyor. Ardından bir bakana yumruk atılıyor, burnu kırılıyor. Giresun’da askeri araç, polis aracı kurşunlanıyor. Ahmet Türk sağduyu çağrısında bulunuyor…

Şimdi şu sorular aklımızda: Ahmet Türk neden Samsun’a geldi? Malum dava neden Samsun’da? Başka il, başka yer yok muydu? Yıllardır bu konuya hassasiyeti olan Karadeniz neden seçildi? Olanlardan sonra dava neden başka bir yere alındı?

Atatürk Samsun’a çıkarak bir devrim başlatmıştı; kurşun sıkmadan, kafa-göz-burun dağıtmadan! Cumhuriyet adımları ilk kez Karadeniz’de, Samsun’da atılmış; Erzurum, Sivas, Amasya ile temellenmişti.

Bakalım yıllardır bitmeyen ve bize izletilen filmin “bilmem kaçıncı devamı” ne zaman bitecek acaba?

Ali Cengiz oyunu sadece içeride oynanmıyor! Uluslararası karasularında da bu oyun meşhur olmaya başladı. Bir yanda İsrail’in Gazze’ye insani malzeme götüren gemilere karşı kullanmış olduğu “orantısız güç” diğer yanda Türkiye’nin sağduyusu! http://www.ayhandemiral.com/

Yardım gönderen ülkeler duyarlı olamadı, önlem alamadı. İsrail “Demek duyarlı değilmişiz he!” deyip “orantısız güç” kullanarak meseleye duyarlılığını aşırı bir şekilde gösterdi. Şimdi, Türkiye;

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 4535
Kayıt tarihi
: 28.03.09
 
 

Ayhan Demiral ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster