Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Şubat '19

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
328
 

Ali Garson

     Köyde hayat tozludur. Bir de üstüne çocuksanız, daha da tozludur. Kir, pas içinde gezersiniz, gün boyu. Akşam, banyo yaparsın, bulursan suyu. Mevsimlerden yazsa, bidonlarda ki sular, güneşle ısındıysa şanslısındır. Herşeye rağmen mutlusundur, ama. Toz, pas bir tek bit bereketi verir, sana.

   Tek mutsuzluğum, saçlarımdı, çocuk aklımla. Çok çabuk bitlenirdik, yaşam şartları ortada. Annem çözümü bulmuştu. Köye ayda bir gelen, erkek berberine sırayla teslim ederdik, saçlarımızı. Onun da tek bildiği Ali garson. Tüm köylü Ali, Ali gezerdik, yani. Ali topu tut, fişini öğrendiğimde nasılda kızgındım. Ali her yerde Ali. Benim adım nerde demiştim, anneme. Annem " Jale ip atla" diye bir fiş koymuştu,  oraya. Ruhum nasılda okşanmıştı. Bunu da kendi lehime çevirmeyi, başarmanın mutluluğu ise başkaydı. İp çevirmeyi sevmediğimden hep ip atlamaya başlamıştım.

    Sınıfta neredeyse hepimiz bitliydik. Bitsizsen dışlanırdın, burda. Annem tüm çocukları incitmemek için, nasıl da uğraşırdı. Kibrit kullanırdık, o zamanlar ocaklar için. Çakmak bile lükstü, buralarda. Kibrit kutularını biriktirirdi, annem. Anlam veremezdim. Sonra çözülürdü, bilmece. Birazını bize ayırırdı. Oyuncak yapardık, onlardan. Ben Voltranı yapardım. Evrenin savunucusu...Geri kalanları da okula götürür, kimini oyuncağa çevirir, kimine de kafamızdan toplayıp öldürdüğü bitlerimizi koyardı. " Kızım Ayşe, kızım Beyhan, oğlum Hüseyin eve gidince bunları annelerinize verin" derdi. Kibrit kutularının çoğu tabiki eve gitmezdi. Biz hepimiz evrenin savunucusu voltranı yapardık. Diyeceksin ki televizyon nerde? Televizyon sadece üç kişinin evinde, oda siyah beyaz izlersin, çekerse. Pencere dibinde.

   Çokta çabuk uzardı saçlarım. Her ay ayni kabusu yaşardım. Ali gelecek, Ali garson kesecek...Hiç unutmuyorum. Tarak bile ayda bir girerdi, çoğu arkadaşımın kafasına. Kardeşlerimle duamız ortaktı, hep. Uzun saçlı olmak. Yatçaz kalkçaz, hoopp uzun saç. 

   Oyunlarımızdan biri de saç üstüneydi. Tülbentlerden saç yapardık, kafamıza. Üç tülbent bir araya getirilirdi. Sonra kafamıza bağlayıp, pelik örerdik. Tokalarla çeşit, çeşit süslerdik, tülbent saçlarımızı. Bir de mısır püskülleri vardı. Geceleri gaz lambasında itinayla kabukları soyulan mısırların püsküllerini, hiç ziyan etmezdik. Bulaşık süngerlerinden yaptığımız, bebeklerimize saç olurdu, onlar. Oyuncaklarını kendi tasarlayan çocuklardık, biz.

   Birbirimize kızsak ta hemen saniyesinde geçerdik, gülümsemeye. Ben en çok bana "Sen erkek misin" demelerine kızardım. Pantolonun henüz kızların vücuduna girmediği, bölgedeydik. Ben severdim, rahat diye, dalga geçerlerdi, benimle. Erkek Jale deyip, kızdırırlardı, beni. Aynaya bakmak isterdim, hemen. Ama ayna nerde... Hayalimde bir ayna yaratırdım, okulun arka bahçesinde. Saçlar Ali Garson, altımda pantolon, üstümde zırh gibi kazak. Bir kılıcım eksikti, Heman olmaya. Aldım, yerden dal kılıcımı. Gölgelerin gücü adına, güç bende artık. Bundan sonra Ali yok, garson yok, pantolon yok...

    Yıllar geçti, saçlar uzadı. Yaşadıklarımın hepsi hayat siftahsıydı. Ben şuan o Ali garson kesen berbere de minnettarım, bitli arkadaşlarıma da. Kuoför salonlarında çürümüyorsam, biraz da onların eseri. Yirmi beş yılda, on kez uğramamışımdır. Siz buna korkudan deyin, pintilik deyin, ne derseniz deyin. Nereye koyarsanız, koyun beni. Sevmeyen de bitlensin, emi..

   Nefrete bulaşmayanlara, satılmayan farkındalıklara...

  Not: Ali garson modeli asında Ala garson. Dilimize fransızca dan girmiş.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gölgelerin gücü adına yazınızı keyifle okudum. Her şey çocuklukta başlıyor, beyinlerimize kodlanıyor. Yorumunuza cevap yazdım ama yüksek ihtimal yayınlanmıyor. Bu aralar yorum cevaplarımız maalesef askıda kalıyor.

devrimce 
 26.12.2019 21:08
 

Kıymetli Jale kasap:Çok önemli bir anıyı dile getirmişsiniz. Garson Ali ( Ali Garson ) yazınızda dile getirildiği üzere bayanlarda saç çok önemlidir.Siz özlü yazmayı seviyorsunuz ve yazdıklarınıza katkı katmıyorsunuz. Katkısız yazılar insanın özüdür.Böyle devam ediniz, yol gerçek yol, pusula doğrudur.Başarı dileklerimle birlikte saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 10.03.2019 12:26
Cevap :
Çok çok teşekkür ediyorum abi..elimden geldiğince hiç katkı yapmadan yazmaya çalışıyorum..Beğenilmesi de beni gerçekten mutlu ediyor..Ben kendimde daima gerçek hikayeleri tercih ediyorum..Film izlerken kitap okurken yaşanmış olaylar tercihim daima..hayat izin verdiği sürece buradayım..saygılar sevgiler   10.03.2019 15:21
 

Yeryüzünde nedensiz kuş bile uçmaz denir ya, o saçların güzelliği nereden geliyor anladım. Farkımız yok birbirimizden siz daha genç olmanıza rağmen, tek farkımız "Ali garson" birimiz bıkmış, birimiz özlem duyan, bizde asla kızların saçına dokunulmaz, evlendikten sonra ne yaparsan yap denirdi bu yüzden ben de uzatmıyorum. Hiç unutmayın anıları Kaleminiz gücünü oralardan alıyor olmalı, yolunuz açık olsun dilerim sevgilerimle

Cemile Torun 
 09.03.2019 22:10
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..Cemile hanım.. ..bende şimdi kıyamıyorum hiç..kendim kesiyorum o yüzden..saygılar anılara tüm değerli insanlara   10.03.2019 7:32
 

O günler nasıl böyle detaylıca aklınızda kalmış, belli siz de benim gibi çocukluğu çok sevmişsiniz.

Kerim Korkut 
 06.03.2019 15:17
Cevap :
İyi bir gözlemci olunca hafıza taze kalıyor..çocukluğum bitmedi gitti..bitmesin de..teşekkür ediyorum   07.03.2019 6:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 452
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 267
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster