Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '18

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
137
 

Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'ndan Aşk Tahlili: "Tamamla Bizi Ey Aşk"

Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'ndan Aşk Tahlili: "Tamamla Bizi Ey Aşk"
 

Kadınla adam karşılar. Adam "Seviyorum" der, kadın ilgilenmez. Adam "Ölüyorum" der, kadın ilgilenmez. Adam "Bitiyorum" der, kadın tebessüm eder. Ele ele göz göze bir aşk başlar. Kafeler, çaylar, kahveler, keşküller... Kadın her istediğini yaptırır, adam susar. Kadın naz yapar, adam göz yumar. Kadın cilvelenir, adam hoşlanır. Gün gelir işler ciddiye biner, isteme, söz, nişan ve mutlu son;

Evlenirler...
Cicim ayları, el ele, göz göze, dudak dudağa, mutlu bir yuva, coşkulu yatak odası sesleri. Günler, aylar, haftalar geçer.

Ve yıllar sonra bir gün, adam işten eve gelir, yemeğini yer, televizyonun karşısına geçer, seyrederken uyuklar. Kadın yemeği hazırlar, sofrayı toplar, bulaşığı yıkar, elinde kahve keyifle salona gelir. O gelene kadar adam salonda uyumuştur bile. Sohbetler gün geçtikçe azalır, yatakta ve evin içinde zorunlu beraberlikler başlar. Çocuk da olunca kıvılcım biter, kavgalar başlar.

Ali Poyrazoğlu son zamanlarda moda haline gelen kadın-erkek ilişkilerine "Tamamla Bizi Ey Aşk" oyunuyla derinlemesine bir bakış atıyor. Bir yandan sahnede evli bir çiftin ilişkisini izlerken, bir yandan da kendimize dersler çıkarıyoruz.

Ali Poyrazoğlu'nun iki yıl süren metin çalışması sonrasında yazdığı oyun, psikodrama çalışmasının yaratıcısı Jacob Levy Moreno'nun tekniklerinden faydalanarak, sadece bir tiyatro oyunu olarak değil, aynı zamanda ilişkilere  bir ders niteliğinde ve seyirciyi de aydınlatıyor.

Son yıllarda Ali Poyrazoğlu tiyatroyu sadece sahnede oyun sahnelemek olarak değil, aynı zamanda interaktif bir anlatı olarak yorumluyor ve seyirciyi de oyuna dahil ederek, etkileşim içinde olmalarını da hedefliyor. Böylece seyircinin kazanımlarını en üst seviyeye çıkararak kaybolan, zayıflayan kıvılcımlarını tekrar canlandırmak istiyor. Bunu başarıyor da.

Ali Poyrazoğlu oyunu hem yönetiyor hem de maço, duygusuz, kaba saba Mahmut karakterine can veriyor. Evin hanımı Şebnem Özinal bir papatya gibi narin ve ince, ama sıkıntılı. Bu çifti terapileriyle birbirine bağlayan Melih Ekener başarılı bir terapist.

Ali Poyrazoğlu oyunun her noktasında duygularını seyirciye açık ve net olarak yansıtıyor. Oyunun geçişleri, Mahmut'un anlattıkları erkekleri kalbinden vurup hüzünlendirirken, Papatya'nın acıları, istekleri, arzuları hanımların kanayan yarasını anlatıyor. Ali Poyrazoğlu o kadar güzel anlatıyor ki bize bizi, kah gülüyoruz kahkahalarla, kah hüzünleniyoruz. Ama hepsi dozunda ve iyi bir denge içinde.

Bir akşam "Gruba" katılmak ve aynada kendinizi görmek isterseniz "Tamamla Bizi Ey Aşk" oyununu Ali Poyrazoğlu, Şebnem Özinal ve Melih Ekener'den mutlaka seyretmelisiniz.

İyi Seyirler,

Çiğdem Timur, Mehmet Aluç bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Seyretmek gerekir sizin bu güzel anlatımınızla,kısmet diyelim,selamlarımla.

Mehmet Aluç 
 19.03.2018 8:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 391
Kayıt tarihi
: 01.05.12
 
 

Konservatuar mezunu tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve eğitmen. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster