Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2213
 

Aliağa'da sanat ''Hasır Bilezik''

Aliağa'da sanat ''Hasır Bilezik''
 

Aliağa Kaymakamılığı sitesinden...


İzmir’in Aliağa İlçesi, ülkemizinTüpraş, Petkim gibi kuruluşlarla birlikte sanayi kenti olarak tanınır. Ancak 2004 yılında Aliağa Kaymakamı , Sayın Emir Osman Bulgurlu tarafından Halk Eğitim Merkezi’nde başlatılan Hasır Bilezik kurslarıyla birlikte Aliağa, Türkiye’nin en önemli el sanatları üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Aliağa Halk Eğitim Merkezi’nde 2004’de başlatılan ve 2006’nın Mart ayına kadar yüzlerce ev hanımı ve genç kızın bu el sanatını öğrendiği ilçede hem bu kökeni Osmanlı dönemine kadar uzanan el sanatı yaşatılmakta, hem de önemli bir gelir kaynağı sağlanmaktadır.

Halk Eğitim Merkezi’nde üretilen hasır bilezik ve takı ürünlerini Türkiye’nin her yerine pazarlamak ve ihracat olanaklarını geliştirmek amacıyla 2005 yılının Kasım Ayında; S.S Aliağa Toplumsal Üretim Mesleki Eğitim ve Küçük Sanat Kooperatifi (ALTÜM KOOP) kurulmuştur.

Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Belediyesi, Aliağa Ticaret odası öncülüğünde kurulan Kooperatif halen ürünlerin pazarlamasını yapmaktadır.

Hasır Bilezik nedir?

Hasır bilezik, 31-32 mikron inceliğindeki altın ya da gümüş tellerin ilmek ilmek örülmesiyle yapılmaktadır. Zahmetli olan ve büyük bir ustalık gerektiren bu el sanatı Aliağa’da bu konuda uzmanlaşmış ev hanımları tarafından özenle yapılmaktadır.

Aliağa Halk Eğitim Merkezi’nde gerek altın ve gerekse gümüşten hasır bilezik ve kolye yapılmakta ve yurdun hemen her yerine gönderilmektedir.

Tamamen el emeği, göz nuru olan bu Anadolu kültür birikiminin en değerli sanatını, Aliağa’da telleri evlerinde ve Halk Eğitim Merkezi’nde ören S.S Altüm Koop üyesi Aliağa’lı genç kızlar ve kadınlar yaşatmaktadır.

Bu konuda örnek ve önder olan herkese teşekkürlerimizi sunarız.
........


Kaynak:Aliağa Kaymakamlığı
Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

el sanatkarlarını keşfetmek onlarla irtibata geçmek bire bir yaşamak oldukça zor,bu konuda konuyla ilgili kişiler birbirine destek çıkmalı diye düşünüyoruz. www.bizimelimiz.com sitesinin genel amacıda el sanatçılarının aynı çatı altında fırsatlar bulmasını sağlamak.Türk el sanatçılarına herbirimiz sahip çıkmalı ve birilerinin sanat ürünlerimize de sahip çıkmasını engellemeliyiz.TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN, EL SANATLARIMIZ YOK OLMASIN.

bizimelimiz.com 
 17.12.2008 19:12
Cevap :
Ben de bu amaca hizmet olsun diye sanatçılarımızın becerilerini sergilemiştim...Teşekkürler... Saygılarımla...  17.12.2008 22:32
 

Yorumu yanlış yazınıza gönderdim ressamlara bakarken şaşırdım işte :) Olsun..

Ali Gülcü 
 20.06.2008 16:06
Cevap :
Ressamlar da resimler de insanı şaşırtacak,büyüleyecek değerde...Sizde engin bir sanat aşkı var ...Varsın şaşırma olsun :)) Gönüller bir olsun :)) Sevgiyle...  20.06.2008 19:43
 

Ne kadar güzel bir çalışma. Evde oturan iş gücünün ekonomiye katkısı da yabana atılamaz. Örneklerinin çoğalması dileklerim ve saygılarımla...

moonlight1 
 19.06.2008 17:31
Cevap :
Aliağa, dünyanın önemli bir ticaret ve fabrika kenti olmasıyla tanınır...İşçinin emeğinin alınteriyle yoğrulduğu bir kent...Madalyonun diğer yüzünde burada yaşayan ev kadınlarımızın olağan üstü becerileri var...Bunları tanıtmaya çalışıyorum...Az sonra da Aliağa'lı bayan ressamları yazacağım:)) Dün sergilerini gezmiştim...Bayıldım:)) Teşekkürler...Selam ve saygılarımla...  19.06.2008 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1601
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster