Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '11

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3230
 

Aliağa Organize “Liozedeleri” fena üzdü!

Aliağa Organize “Liozedeleri” fena üzdü!
 

Kaynak:İnternet


Lio Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. yurt içi ve özellikle de yurt dışı pazarlarda yemeklik yağ talebinin önemli bir bölümünü karşılayan bir şirketken, 2006 yılında iflas etti.

Yüzlerce işçi, memur bir anda işsiz kalıverdi!

Eee, Türkiye gerçeği, batan elbette bir tek Lio Yağ değildi!...

Bu arada resmi olarak iflas kararı alınana kadar “çekirdek kadro” diye tabir edilen bir grup çalışan da şirketi kurtarma vaatleri ile doğru dürüst maaş dahi almadan çalışmaya devam etti; çıkmadık candan ümit kesilmez misali…

Bir de tabii “çekirdek kadro” içinde olmak seçilmişlik hissi uyandırdığından, “Toparlanacağız”, “Az kaldı”, “Sıkın dişinizi” gibi motivasyonlarla tüm maddi birikimlerini bir buçuk yıl gibi bir zaman içinde hayatlarını idame ettirmeye çalışırken harcadılar.

İlk etapta çıkarılan işçi ve memurların da beklentisi elbette şirketin kurtulmasıydı; zira her birinin çekirdek kadro gibi birikmiş maaş hakları olmasa da, ihbar ve kıdem tazminatları vardı; hem de şirket toparlanırsa tekrar eski işlerinin başlarına dönme umutları…

17.09.2008 de resmi olarak iflasına karar verildi, iflas masası oluşturuldu.

Didik didik el konulmamış menkul ve gayrimenkul aranırken şirketin Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde iki adet sanayi arsası katılım payı olarak yatırılan 943.422,07 TL’ye ulaşıldı!

“Ohh çok şükür!” diye dua etti yüzlerce kişi, nihayetinde bir ışık gözüktü!...

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin 20.10.2009 günü toplantısında alınan 2009/06 kararla Lio Yağ’ın üyeliği iptal edildi.

Üyelik iptal edilince ne olacak, yatırılan para iflas masasına devredilecek, böylelikle de Liozedelere hakları iade edilecek!

Süper!

“Süper” derken, kötünün iyisi, yoksa iflas durumlarında faiz söz konusu olmuyor!

O dönemler kredi kartınız ile yaptığınız alışverişlerin faizleri hala çığ gibi büyürken ve siz hala o faizleri ödeyememiş, hatta bundan dolayı haciz durumuyla karşılaşmışken, efendime söyleyeyim, sıkıntıdan ciddi rahatsızlıklar geçirip ölüm ile burun buruna gelmiş, üstelik iyice bir harç borç içine girmişken gerçek anlamda “Süper!” olması mümkün değil, lakin yine de öyle bir seviniyor yani insan!..

Pat diye işsiz kalabiliyor insanlar da, pıt diye haklarını alamıyorlar; mesela Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ödeme için 31.12.2010 tarihini belirliyor…

Eee ama yazık ve de günah değil midir bu kişilere?

Kanunsa kanun, haksa hak!

Her şey yerine oturmuş, otursun zaten beş yıl içinde; el insaf, keyfe keder ödeme beklemekte yeterince mağdur edilmiş emekçiler!...

Aliağa Organize yazılı olarak bildirdiği halde, ki bir kopyası bende mevcuttur, hali hazırda ödeme yapmamış, bunun bir yaptırımı yok mudur?

Mesela, Organize Sanayi Bölgeleri’nin bağlı bulundukları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu yazıyı bir şikayet dilekçesi olarak değerlendirip de, mağdurların daha da mağdur olmaması için vatandaştan yana bir tavır sergiler mi?

Bir sorum daha olacak; bu tür durumlarda yatırılan meblağlar yıllar içinde ne yapılır?

Bankada tutulup da faizleri mi işler, başka yatırımlarda kullanılıp da kar mı getirir?

Bu karları kim ne için kullanır?

Ne bileyim, aklıma takıldı işte!

Hani, mağdur işçinin, memurun sıkıntısı faizi ile çoğalıp, hakkını faizsiz alma durumunda kalıp, yine de alamama durumu var ya; merak işte!

Neden geri iade edilmez o para?

Bir bilenden bir açıklama gelir umarım!

******

Bu arada, merak buyurup da “Sen nereden biliyormuşsun bakalım bunları?” diye soracak olanlar varsa, ben de “Çekirdek kadro” bir “Liozede” yim de…

******

Hani, “salaklıklarım” diye yazıyorum ya bazı anılarımı, bazen aşk, bazen meşk üzerine oluyor, iş yaşamında da aymazlıklar yaşıyor insan, bu da onlardan biri!...

Bir minik de öneri: Batan şirketi sizler kurtaracaksınız diyen patronların gazına gelmeyin; aha hakkınızı almak hakkınız olsa dahi inim inim inletilirsiniz!..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Pek anlamam bu konulardan.Yine de sürükleyici bir konu.(anlayanlar için...:))

Nazlı Karyağdı 
 18.04.2011 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1337
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster