Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
52
 

Alım satım sözleşmelerinde yazılılık ve önemi

Ticari alım satım akitleri belirli bir kanuni şekle bağlı değildir. Bazen kartvizitin arkasındaki imzalı bir cümle, bazen karalama niyeti ile yazıp sonrada üstünkörü imza attığımız not alışveriş ve sonuçları için yeterli olabilir. Hatta bir telefon konuşması dahi bu iş için yeterli olabilir. Fakat ispat açısından “yazılılığı sağlıklı” bir sözleşmenin yapılması son derece önemlidir.

Alım-satım sözleşmeleri taraflar arasında “kanun” niteli-ğindedir. O nedenle birinci ve öncelikli önerimiz; sözleşmelerin bir hukukcu tarafından hazırlanması ya da incelenmesidir.Bu çok önemlidir; çünkü bir alışverişin başladığı an ile bittiği an arasında çok büyük farklar olabilir. Taraflar veya taraflardan birisi iyi niye-tini kaybedebilir. Avantajlı pozisyona geçtikden sonra mesela çek-leri kasaya indirdikten sonra çok şeyin değiştiğine tanık olabilirsi-niz. Kaybedilmiş hayatların hikayesinde hep bu türden güvene dayalı yanlışlar vardır. Oysa işin en başında yapılmış iki cümleden ibaret YAZILI bir not, anlaşma, şirketseniz oluşturduğunuz rutin ama eskilerin deyimi ile “ağyarını camii” bir siparişname ne der-seniz deyin çok şeyi değiştirir.

Böylece çiğ süt emmiş adam hikayeleri anlatmak zorunda kalmaz ya da “Karaman’ın koyunu sonra çıkan oyunu” gibi ata-sözlerinden medet aramamış olursunuz.

Yazılılığın ispat değil, aynı zamanda bir zorunluluk olduğu haller de vardır.
Ticaret Kanununa göre tacirler arasında temerrüt, sözleşmeyi fesih, veya ondan rücu beyanlarının noter marifetiyle ihtarname keşidesi, iadeli taahhütle mektupla veyahut telgrafla yapılmış ol-ması şarttır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2176
Kayıt tarihi
: 01.05.13
 
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunuyum. İstanbul'da serbest avukatlık yapmaktayım. S..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster