Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
312
 

Alın size demokratik AKP

Alın size demokratik AKP
 

http://www.ntvmsnbc.com/news/283351.jpg


Bu bir mayısa dair çok şeyler yazılabilir. Ancak ben merak ediyorum bu platformda sık sık rastladığımız aslında kendisi AKP li olmayan, liberal demokrat, sosyalist vb. olarak kendisini tanımlayan ancak hemen her yazısında demokrasi ve insan haklarının savunulması adına AKP savunucusu arkadaşlar ne diyecek. Yazılarınızı bekliyorum arkadaşlar merakla okuyacağım yazılarınızı. Gelecek cevapları tahmin edebiliyorum. Biz zaten AKP nin aslında demokrat olmadığını ancak baskı ve anti demokratik tavırlara karşı hareketimiz diyeceklerdir tahmin ediyorum. Ve bazı arkadaşlar bununda Ergenekon terör örgütünün bir tertibi olabileceği konusunda görüş belirteceklerdir. Bazı arkadaşlar da bu olaylarla CHP nin ne kadar antidemokratik olduğunun bir kez daha ispatlandığını söyleyeceklerdir. Bazı arkadaşlar asrı saadet devrinde böyle şeyler olmazdı diyeceklerdir.

Peki arkadaşlar nerede sizin AKP nizin demokrasi ve insan hakları anlayışı. Hani demokrasi havarisi idi AKP arkadaşlar. Adını bilmiyorum ama demokrasinin gelişmesi adına oy vereceğim parti belli diye yazılar ve onu destekleyen pek çok yorum okumuştuk hep beraber. Baskı ve istipdatla beraber olmaktansa varsın bu muhafazakar ilerici hareketlerle birlikte olmayı tercih ederim diye yazılar okumuştuk gene hep beraber. İşte arkadaşlar alın size oy vereceğiniz partinin demokratik duruşu. İşte muhafazakar ama ilerici hareket. Tek parti zamanında da böyle uygulamalar var mıydı? Atatürk döneminde İnönü serbest fırkanın İzmir toplantısını engellemeye çalışır ama her ne olursa olsun Gazi bu toplantının serbestçe yapılmasını sağlar. Tarih 1 Mayıs 2008 aradan 78 sene geçmiş ama istanbulda yaşanılanlar ortada. Hangisi daha demokratik yaklaşım acaba?

Olayın diğer boyutu daha var. Her zaman sözde demokratikleşme timsali olan o biricik AB İstanbulda yaşanılanlara ne diyecek. O Lagendık, Barroso efendiler ne diyecek merakla bekliyorum. Muhtemelen biz bu konuda taraf olamayız diyeceklerdir aynen laiklik konusunda da taraf olamayız dedikleri gibi.

Olayın ilginç tarafı bu tavır siyasi açıdan zorda olduğu bir dönemde iktidarın gösterdiği yaklaşımdır. Varın böyle bir dönemde olmasa, yargı ve askeriyede tam olarak baskın konumda olsa nasıl bir uygulamada bulunurlardı bunu da bir kez daha düşünün. Bunun adı faşizmdir arkadaşlar bilmeyen varsa öğrensin.


Gören göz görüyor: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=76045

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Basliginizdada belirtmissiniz Demokratik AKP .Bugunku gazeteler e baktigim zaman icim burkuldu .Bir eslestirme yapilmisti ve Fransadaki isci bayrami ile Turkiyedeki arasindaki ucurum denilecek olan farklilik goz onune konulmustu.Fransa gecmisi nekadar kara olsada hala kendi icerisindeki yabanci irkina zulum ve ayirimcilik yapmis olsada yinede iscisini Meclisinde agirlaya biliyor.Ama bizim ulkemiz icin bunu soylemek mumkun degil.Her yil bir savas halinde gecen 1 mayis kutlamalari yasli genc demeden insanlari hirpalandigi ezildigi ve siddete maruz birakildigi bir gun haline geldi ayni yillar once Taksim meydaninda kaybettigimiz iscilerimiz gibi .Demokrasiden uzagiz ama her defasinda atilan adimlarin demokratiklik oldugunu vurgulayan ilderlerimizi kutluyorum .Demokratikligin yeni anlamlarini bizlere ogretmis oldular.Umarim bu zihniyetten bir an once kurtulurlar ve Suanda giymis olduklari sahte demokratiklik mantolarinin altindaki yuzlerini gercekten halkimiz gorur..saygilarimla..

sekerpinari 
 01.05.2008 22:29
Cevap :
Aslında bende pek yazmak istemiyordum ama ne yapayım dayanamadım. İstanbulda resmen evlere hapsettiler çıkartmadılar evlerinden. İşte en basit bu gün sabah saat 5 de gözaltına alınan doktor olayı. Bu nedir anlayabilmek ne mümkün. Amaç belli bazı insanları toplumdan ayrıştırmak ve o insanları suçluymuş, sözüne güvenilmezmiş gibi göstermek olayı. Aynı şeyleri son dönemde o kadar çok yaptılar ki. Hakları için mücadele eden insanları toplumda terörist gibi göstermekte üstlerine yok. Birlik olmadığı sürece insanlar ve sorunlarının çözümlerinin kendinde olduğunu anlamadığımız sürece bunlar hep olacaktır. SAygılar...  04.05.2008 1:44
 

AKP nini demokratik tavrı budur. Demokrasi nerede başlar ailede. O halde gerisini arif olan anlasın.

Yapukay 
 01.05.2008 19:57
Cevap :
Maske düştü. Ama insanımız görmek istememekte direniyor galiba. Galiba iğne dokunmadıkça kimse gerçekleri göremiyor. Halkımız narkozda olduğu için iğne yediği halde görmüyor sanırım. Saygılar...  04.05.2008 1:47
 

Sevgili Kartal, yazılarında kendime rastlamaya alıştım. Her defasında da beni tarif etme becerinin geliştiğini gözlemlemekten mutluyum:-)) Hatta bence daha da öteye gidip,hem beni eleştiriyor, hem de yaptığın eleştirilere vereceğim yanıtları tahmin ediyorsun. Ama bunun oldukça sağlıklı bir süreç olduğunu düşünüyorum. Bende de süreç bu şekilde yaşanmıştı. Önceleri eleştirdiğim liberalleri, sonrasında benim eleştirilerime verecekleri yanıtları tahmin etmeye, ardından da yavaş yavaş hak vermeye başlamıştım. Yapacağın eleştiriye karşıdakinin vereceği yanıtları tahmin etmeye çalışmak aslında yavaş yavaş onun gibi düşünmeye başlamaktır:-) Neyse latifeyi bir kenara bırakıp 1 mayıs'a geçelim. 1 Mayıs ve taksim ülkenin en büyük tabularından birisidir ve ben olaysız geçen 1 mayıs bilmem. Soğuk savaş döneminden kurtulamamış olmamızın etkileri. Ama Türkiye değişiyor ve elbet bu faşizminde sonu gelecek. AKP ve Türk solu da değişecek. Bu düzenin 20. yy alışkanlıkları ile devam etmesi mümkün değil.

Bibliyofil 
 01.05.2008 15:51
Cevap :
Hayret verici bir durum gerçekten. Bu örnekte AKP nin ne kadar demokrat olduğunun bir göstergesi olarak akıllara kazınacaktır sanırım. AKP şakşakcısı medyada bu olaylar çok değişik anlatılıyor. Ama bu millet bunları hak ediyormu dersen diyeceğim bunlar iyi günlerimiz daha. Faşizm yavaş yavaş gelir ve kapımızı çalmadan bunu pek anlayamayız. Ama bazıları ayak sesinden bile tanır faşizmi. Bizim milletin kafasına kafasına vuruyor faşizm ama milletimiz hala kendisine vurana değilde kendisini uyarana suç buluyor. Yalnız şunu çok rahat söyleyebilirim, AKP ve tayip 20 yıl önce ne düşünüyorsa bugün de aynı şekilde düşünüyor. Sanırım değişmeyecek ve takiye yapmaya devam edecek. Hala bunların muhafazakar ve ilerici oldukları kanaatindemisin merak ediyorum. Bak cevabını veremedim:)) Sevgi ve saygılar...  01.05.2008 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 580
Toplam mesaj
: 76
Ort. okunma sayısı
: 1935
Kayıt tarihi
: 30.09.06
 
 

Sıcak bir Ankara yazında, 1975 yılında doğmuşum. İlk gençliğim Ankarada geçti. Üniversite yılları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster