Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Terapist Kubilay Göksel Eren

http://blog.milliyet.com.tr/kubilaygokseleren

16 Haziran '17

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
19578
 

Alınganlık oluşumu ve nedenleri

Alınganlık oluşumu ve nedenleri
 

Alınganlık Oluşumu ve Nedenleri


ALINGANLIK HİSSİ
 
Alınganlık hissi kişinin kendisini ikinci planda hissettiği ve beklentileri doğrultusunda davranılmadığında ortaya çıkan duygudur.
Bu duygu herkeste sıklıkla görülebilir. Bazı bireyler bu duyguyu karaktermiş gibi adlandırsa da durum böyle değildir. Alınganlık duygusunun oluşumu; ilk etapta düşüncede oluşan ve aynı zamanda zihnimizde o düşünceyi sürdürdüğümüzde de artış gösteren bir durum halinde görülmektedir.
 
Genel anlamda '' alınganlık hissi'' şu kişilerde görülür diyemeyiz.
Bilhassa, özgüven problemi olan kişilerde, eleştirilere kapalı, içine kapanık, her söyleneni yanlış anlamaya yatkın olan bireylerde daha sıklıkla görülmektedir.
 
Alınganlık hissi hangi yaş grubunda daha sık görülmektedir?
 
Alınganlık hissinin belli bir yaşla sınırlandırmamız yanlış olur. Gözlemlediğimiz kadarıyla ergenlik dönemine giren bireylerde daha sık görmekteyiz. Ergenlik döneminde kendini algılama, anlama ve yetişkinliğe atılan bir adım olduğundan dolayı ebeveynlerin onu anlamadığını düşünerek alınganlık duygusuna kapılır.
 
Alınganlık hissi en fazla kadında mı olur erkekte mi ?
 
Erkek ve Kadın birbirinden farklı olarak yaratılmış varlıklardır. İki cinsinde ayrı ayrı karakteri ve düşünce tarzı bulunmaktadır. Yetiştiği ortam ve düşünce yönetimindeki olguların şekillenmesiyle, bu tutum meydana gelmektedir. Kadınların biraz daha duygusal olmasından dolayı, akla kadınların daha alıngan olduğu gelebilir. Lakin bu durumun duygusal yapılarıyla değil, hangi duyguyu tercih ederek kullanmak istemesiyle meydana gelmektedir.
 
Özgüven problemi olan kişilerde nasıl bir alınganlık gözükmektedir ?
 
Özgüven, insanın kendisinde var olan bir güven şeklidir. Birey özgüvenini bir şekilde yitirdiğine inandıysa, bu durum onda kurtulması zor bir problem olarak öne çıkabilir. Böylece, kendi içinde sürekli eziklik duygusu ve değersizlik duygusuyla yaşamaya zamanla alışmaktadır. Bu alışkanlıklar karakterine dönüşmeye başladığını düşününce pes eder ve kendisini özgüvensiz birisi olarak tanımlar. Bazı bireylerde ise, bu durum tam tersi yol alarak, öfke ve üstünlük kompleksiyle kendisini göstermektedir. Durumda böyle olunca, karmaşık duygularla yoğrulmuş düşünce tarzları, iyi bir şey de söylense sanki hakaret ediyormuş gibi algılanarak, alınganlık hissi oluşur.
 
Eleştirilere kapalı olmak bir problem midir? Kişi eleştirildiğinde neden alınganlık gösterir ?
 
Eleştiri karşımızdaki insanı daha güzel bir noktaya getirecek ise çok güzel bir şeydir. Lakin hakaret vari üslupla bu durumu gerçekleştiren bireyler eleştirdiklerini zannediyor ise, tamamen yanılgı içindedir. Bu tarz üslup kullanan kişilere maruz kalan bireyler, kendi içlerinde alınganlık gösterebilmektedir. Bu kişi sevdiği bir kişi ise, alınganlık olarak öne çıkar. Sevmediği veya tanımadığı kişi ise, öfkeye veya kızgınlık hissine dönüşebilmektedir. 
Güzel bir üslupla karşımızdaki kişiyi eleştiriyorsak ve karşımızdaki kişi halen daha alınganlık gösteriyorsa o konuda hassas olduğunu düşünmemiz gerekir. 
Eleştiriler, karşımızdaki kişinin ruh haline göre yapılmalı ve aynı zamanda kendi doğrumuzu karşımızdaki kişiye empoze etmeye çalışmamalıyız.
 
Alınganlık gösterildiğinde hangi belirtiler daha sık görülür ?
 
Gerginlik, Endişe, Öfke, Depresif duygu durum, Ağlama, Üzüntü hissi, Kendini beğenmeme, Sabırsızlık, O anda başka şeylere odaklanamama, İçe kapanma, Sinirlilik, Tahammülsüzlük en sık rastlanan duygulardır.
 
Bireyler alınganlık duygusundan nasıl kurtulabilir?
 
Bu duyguyu çok fazla ve sık yaşıyorsa kesinlikle bir uzmandan yardım alması gerekmektedir. Alınganlığın oluşumunda kategorisel olarak adlandırılan duygulara sahip bireyler, o duygularından kurtulduklarında alınganlık duygusu da en aza inmektedir. Alınganlık duygusu kendi kendine oluşan bir duygu değildir. Kesinlikle tetiklenmesi ve bir kişiyle iletişimden sonra meydana gelmesi gerekmektedir. Kişi kendi kendine hiç bir şey yok iken alınganlık gösteriyorsa, başka bir psikolojik problemin olması muhtemeldir.
 
Uzman Terapist 
Kubilay Göksel Eren 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2437
Kayıt tarihi
: 22.11.12
 
 

Kubilay Göksel Eren PEYEM Psikolojik Yaşam Merkezi Kurucusu-Terapist   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster